Holbrook Show Society (NSW)

Date of Show : 24-Mar-2024 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynne Harwood (VIC)   (Total Entry : 319)

Best in Show & Junior in Show: Pug
Aust Ch Kabova Famous Last Words (Kerry Cannon)
Minor in Show: White Swiss Shepherd Dog
Royalemerald Wild At Heart (Shae Mortimer)
Intermediate in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)
Open in Show: St Bernard
Lusanne Just a Kool Kid (Imp NZ) (Ms Judith Brunton & Mr Neil Ford)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Kathryn Tranby)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Famous Last Words (Kerry Cannon)
Baby in Group: Pug
Kangala Peppermint (Kerry Cannon)
Minor in Group: Pug
Kangala Out On Bail (Kerry Cannon)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Giocattolo Written Inthestars (Mrs M Ashton-Sporne)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Exjaes River Boy (Pamela and Garth Harding)
Aust Bred in Group: Pug
Sebandee Georgia’s Black In Town (Colin Seymour)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Gr Ch Neut Ch Kangala Likeasunrise (Kerry Cannon)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Exjaes River Boy (Pamela and Garth Harding)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Liliah Lest We Forget (Julie Laszuk)
Baby of Breed: Guilcroft Vanilla Fudge (Pamela and Garth Harding)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Giocattolo Written Inthestars (Mrs M Ashton-Sporne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Correre Buttons N Bows (Mrs M Ashton-Sporne)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Famous Last Words (Kerry Cannon)
R/UP BOB & Res Dog CC: Sebandee Fast N Furious (Colin Seymour)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kangala Miss McDreamy (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sebandee Georgia’s Black In Town (Colin Seymour)
Baby of Breed: Kangala Peppermint (Kerry Cannon)
Baby (Dog) of Breed: Sebandee Highwayman In A Mask (Colin Seymour)
Minor of Breed: Kangala Out On Bail (Kerry Cannon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Kangala Likeasunrise (Kerry Cannon)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tamard Myboyharry (E & Mrs B Wyatt)
Baby of Breed: Palmshell Domino (C M Marsh)
Baby (Bitch) of Breed: Palmshell Sno Angel (M Obrien)
Junior of Breed: Palmshell Seal O Approval (M Obrien)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)  (Group Entry : 50)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Jaksonhills JJJJive Talkin (S K Ball and D J Heath)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Clayco Triple Trouble (K E Vallender)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Aust Ch Kylott Tasted Like A Raindrop (Mrs K & Mr S Boulter)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Neut Gr Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs Enuf Courage (Miss K A Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amseraphs R U Brave Enuf (Miss K A Taylor)
Baby of Breed: Amseraphs Coco Chanel (A Mendez & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kylott Waiirri (Mrs K & Mr S Boulter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kylott Tasted Like A Raindrop (Mrs K & Mr S Boulter)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tuxal Twice on Ice (AI) (Mrs A Tuxworth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Guilcroft Then He Kissed Me (Pamela & Garth Harding)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maklewra Sizzilin Salsa Dancer (K E Vallender)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clayco Triple Trouble (K E Vallender)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Upinair The Trooper (Robert Brooks)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jaksonhills Cry Me A River (D J Heath)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grawen Ima Scout (Robert Moss & E &Mrs BA Wyatt)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ornac My Surprise (D Heath)
Res Bitch CC: Notnyl Rupea Rowdy (L C Cochrane)
Baby of Breed: Jaksonhills JJJJive Talkin (S K Ball and D J Heath)
Baby (Bitch) of Breed: Jaksonhills Small Talk (D J Heath)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Nicole Pearson (NSW)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Grand Ch Ashbolt High Class (AI) RN TD ET JC (Amanda Williamson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch KeltonHill Carry On Appintiki (Mr B & Mrs M Lennon)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Full Steam Ahead (M J & F L Park)
Puppy in Group: Weimaraner
Kadma Worth Th Trouble At Ashbolt (AI) (Amanda Williamson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Kathryn Tranby)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch KeltonHill Carry On Appintiki (Mr B & Mrs M Lennon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taniwha Tui (Kerry Cannon)
Aust Bred of Breed: Appintiki Puddington (Mr B & Mrs M Lennon)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Braycharm Totally Tailored (Amanda St Clair & Amanda Bray)

Cocker Spaniel (American)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Kathryn Tranby)

English Setter
Baby of Breed: Zensu Jet Pilot (Marlene Cross)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Rise To Th Occasion (M J & F L Park)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Canawindra High Tea (Ms Raelene Trimble)
Res Dog CC & Minor of Breed: Canawindra Full Steam Ahead (M J & F L Park)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Dawns Southrn Aurora (Pauline Rudd)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martinridge I Love Sophie (Mr Tony Maddern)

Labrador Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Catraz The Editorial (B & M Lennon)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Micmaq Headhunter TK.N RN SPD (Sarah Mills)
Baby of Breed: Micmaq Wrecking Ball (Sarah Mills)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Ashbolt High Class (AI) RN TD ET JC (Amanda Williamson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kadma Worth Th Trouble At Ashbolt (AI) (Amanda Williamson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Featherdale Dragon Of Kings (J S Endycott & K Fallowfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Featherdale Queen Of Dragons (L Parkinson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC) (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Jaflyn Magic Laughter (Lyn Brown)
Runner Up in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher / L Fletcher & A Barter)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Strong Protector (B Paintain & S Gendle)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Creedence (AI) (Mr R G & Mrs M South)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hey There You (Miss E Triffitt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Gr Ch Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Nkalakatha Bennu Kya (Julie Spittal)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hounsley Hey There You (Miss E Triffitt)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harclomad Coco Archiesdotter (Tony Maddern)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harclomad Poppie Lilliesdotter (Tony Maddern)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jaflyn Magic Laughter (Lyn Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Yesnomaybeso (AI) (J & F Walker)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wulfgar Strong Protector (B Paintain & S Gendle)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wulfgar Creedence (AI) (Mr R G & Mrs M South)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Wulfgar Fletch Full Throttle (AI) (Mr R & Mrs M South / Mrs S Gendle)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher / L Fletcher & A Barter)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Phunk Q Up (Addam Barter & Lee Fletcher)
Res Dog CC: Aust Ch Caprivi Halloween Spicyapplpie (Jacqueline Porter)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhodolite Cissie (Julie Spittal)
Baby of Breed: Shangoridge Riff Raff (Mrs J Southgate)
Junior (Bitch) of Breed: Shangoridge Ravens Lore (Mrs J Southgate)
Aust Bred of Breed: Jomeja Hottentottilaulu (Jessica Southgate / Shangoridge Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nkalakatha Bennu Kya (Julie Spittal)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Pearson (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Mirribandi Quelle Surprise (AI) (Tracy Glawson)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Gotta Get That Boom (AI) (Imp NZ) (T Hessenberger)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Royalemerald Wild At Heart (Shae Mortimer)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Bethwyn Misty Memories (Bethwyn Kennels)
Junior in Group: Australian Shepherd
Lanbart Double Dare (L & T Hessenberger)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Kylott Victory Dance (Mrs K & Mr S Boulter)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lanbart All American (Hessenberger/Oakey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lanbart Now You See Me (L & T Hessenberger & S Oakey)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lanbart Double Dare (L & T Hessenberger)
Baby of Breed: Ukulunga Gotta Get That Boom (AI) (Imp NZ) (T Hessenberger)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mirribandi Quelle Surprise (AI) (Tracy Glawson)
Baby of Breed: Beletta Beky of Madrid (Mrs J Hafey)
Minor of Breed: Atanga Little Black Dress (Miss Lynelle Young)
Aust Bred of Breed: Beletta At Last (Jody A Hafey)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Beletta Sugar Flash Rapper (AI) (Mrs J Hafey)
Baby of Breed: Beletta Friends from Leon (Mrs J Hafey)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Illusion By Design (AI) (T & A Jenkins)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Furballs Salla Lumienkeli TK.S JC (C Anderson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aamurusko Anna of Arendelle (AI) (C Anderson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Furballs Jupiter TK.S (C Anderson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Touch Of Class (L & YM Hornsey)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bethwyn Misty Memories (Bethwyn Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Royalemerald Wild At Heart (Shae Mortimer)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Pearson (NSW)  (Group Entry : 39)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Marvelous Mrs Maisel (Lyne Browning & Sarah Jones)
Minor in Group: German Pinscher
Kaitler Riding With No Breaks (S Chick, M Beyer & C Manton)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar Red Red Wine (Lyne Browning)
Junior in Group: Shikoku
Temzin Katjin Mika (Mrs C D Allen)
Open in Group: St Bernard
Lusanne Just a Kool Kid (Imp NZ) (Ms Judith Brunton & Mr Neil Ford)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Miracle On The Hudson (Mr D W Halliday)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Baby of Breed: Boxberry The Heat Is On (Ms N Tetley & Miss L Opbroek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banobrae Elizabeth Bennett (G & P Barber)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Banobrae Hell Or High Water (G & P Barber / J Karena)
Intermediate of Breed: Banobrae Kitty Bennett (G & P Barber)

Cane Corso
Puppy of Breed: Kylasha Aquaman (Nicole Tetley & Lana Opbroek)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kaitler Riding With No Breaks (S Chick, M Beyer & C Manton)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Treuliebe Winds Of Time (Raksha Kennels)
Junior of Breed: Regenstauf legacy lest we forget (A & D Porta)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kortmar Red Red Wine (Lyne Browning)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Temzin Truyu Sakura (C Allen)
Baby of Breed: Kortmar Marvelous Mrs Maisel (Lyne Browning & Sarah Jones)

Shikoku
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Temzin Katjin Mika (Mrs C D Allen)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch WolfGirl Winter Storm (L Opbroek & N Tetley)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Lusanne Just a Kool Kid (Imp NZ) (Ms Judith Brunton & Mr Neil Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Berntiff Ghostryda Inthe Sky (Ms J Brunton & Mr N Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Temzin Agastan Storm Chaser (Mrs C Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Fleurlee Lady Lucinda (Mrs J Seiter & Mrs Beverley Gleeson)
Runner Up in Group: French Bulldog
Taureau Leonardo Davinci (Luciana Giorgioni)
Baby in Group: Shih Tzu
Beltzu Keepin The Dream Alive (Belinda Heersema)
Minor in Group: French Bulldog
Taureau Riccardo Patrese (Luciana Giorgioni)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Chailee Mighty Thor (Diane Russell)
Intermediate in Group: British Bulldog
Bullmajesty Tino (Ms R Triffitt)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Varewell Black Shamrock ET (S & B Barr)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Gr Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Neut Ch Thunderspot Flash of Silver (Melissa O'Brien)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bullmajesty Tino (Ms R Triffitt)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Varewell Black Shamrock ET (S & B Barr)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thunderspot Dark Phoenicks (M O'Brien)
Baby of Breed: Thunderspot Hungry Like A Wolf (M Obrien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Thunderspot Flash of Silver (Melissa O'Brien)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Taureau Leonardo Davinci (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Perreux Mystique (Michael Simpson & Luciana Giorgioni)
Res Dog CC & Minor of Breed: Taureau Riccardo Patrese (Luciana Giorgioni)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chailee Mighty Thor (Diane Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chailee Cotton Candy (Diane Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fleurlee Lady Lucinda (Mrs J Seiter & Mrs Beverley Gleeson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Meroomagic Smokin Gun (Elizabeth Nason)
Res Bitch CC: Aust Ch Toydior Carefree Dolly (Mrs R & Mr E Borg)
Minor of Breed: Tresnan Montiflures Perrie (Elizabeth Nason)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Rakeiora Awynters Tale (Mr B & Mrs E Nason)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beltzu The One And Only (Belinda Heersema)
Baby of Breed: Beltzu Keepin The Dream Alive (Belinda Heersema)