Forbes Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 26-Oct-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Helen Weil (QLD)

Best in Show & Open in Show: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Runner Up in Show: Skye Terrier
Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (W V Moody)
Baby in Show: Dalmatian
Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Minor in Show: Pug
Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Puppy in Show: Skye Terrier
Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Intermediate in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Rixown Runningbear (Helen Rixon)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Skye Terrier
Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Arcticpalace Ow Barbie Goddess (C & R Foster)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Pug
Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Runner Up in Group & Minor in Group: Pug
Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Baby in Group: Pomeranian
Ferona Brace For Impact (Yvette Rolfe)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Gr Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chelsshadow Dare To Dream (T Elliott-dixon)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharlea Rachel Valentina (Sharon Jeffries)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Mmdivine Snow Queen (Cecilia Dobson)
Dog CC & Minor of Breed: Grandimage should be a cowboy (Paige Howes)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Baby of Breed: Igsquisite Dark Side Ov The Moon (Maureen Friend)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)
Baby of Breed: Marblanc Whispers In Heaven (M P Atkinson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ferona Won to Die For (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Ferona Bellezza Mediterranea (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ferona Never Stop Dreaming (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Brace For Impact (Yvette Rolfe)
Puppy of Breed: Ferona Hot Gossip (Yvette Rolfe)
Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)

Best in Group & Open in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (W V Moody)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Cheryl & Geoffrey Coyte)
Puppy in Group: Skye Terrier
Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch Grawen Show A Star (Wendy Moody)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxscott Roo Paul (G & J Scott)

American Staffordshire Terrier
Res Dog CC & Minor of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Portizon Shoutout To Arizona (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Bull Terrier
Res Dog CC: Corajoso Burn It Up (Lesily Johnston)

Fox Terrier (Smooth)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Foxscott Roo Paul (G & J Scott)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (W V Moody)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grawen Show A Star (Wendy Moody)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Jewelhart Fire Glow (W Greentree & D Roderick)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Cheryl & Geoffrey Coyte)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Baby of Breed: Allurastar Miss Maisy (Christine Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aarabells Touch Of Sparkle (Aliasa Labradors)
Puppy in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
Junior in Group: Golden Retriever
Tyassagold The Keeps Watch (Miss S Anderson)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Baby of Breed: Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tyassagold The Keeps Watch (Miss S Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)

Irish Setter
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Cherryglen Prety In Pink (Mr B Natoli & Ms J Miner)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aarabells Touch Of Sparkle (Aliasa Labradors)
Junior of Breed: Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)

Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Minor in Group: Beagle
Willgaret Dingdongdell (Warren & Brenda Solomon)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Willgaret Dingdongdell (Warren & Brenda Solomon)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zyzanna Lady Aurora (K Raines & J dally)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mitteldac Fancy Pants (AI) (Judy Phillips)
Res Dog CC & Junior of Breed: Austbritz Tekahasonof Junior (Judith Phillips)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Puppy (Dog) of Breed: Mitteldac Mighty Mouse (Judy Phillips)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seamma Astrid M & M (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Baby of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Harrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Balihai Royal Whisper (AI) (T Dixon)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra More Joyous (N Kendall)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Melcathra More Joyous (N Kendall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bejoco Chasing Dreams (Leon Milthorpe)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hartly Keep Commenting (N Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kelprin Someone Like You (Dee Milthorpe)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)
Baby of Breed: Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Puppy in Group: Dobermann
Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)
Junior in Group: Siberian Husky
Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Nija Colour MeHappy With Tell D (L Hetherington)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nija Colour MeHappy With Tell D (L Hetherington)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Puppy of Breed: Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)

Mastiff
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Grandcoeur Karma Comes Around (L F Stone)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (Mr Barry Tyrrell / Mr M C & Mrs R Foster)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ubersein Pistols At Dawn (Jules Freeman & Louise Russel)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rotteln Libbi Hot Pants (Mrs S T & L Fletcher)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Blackjack (Lyne Browning)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kortmar Feeling Felix (Lyne Browning)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortmar Poison Ivy (Lyne Browning / Kylie Oldfield)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aeukanmanuva Love Myself (Caroline Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Res Dog CC & Junior of Breed: Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Reserve Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Maemuki Bonfire Heart (AI) (Kate Pinker)
Baby in Group: Dalmatian
Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Just To Be Different (L M Hickie)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Darellsig U Got What It Takes (Danielle Small)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Gr Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wonderdal First Avenger (AI) (M Kiel & J Lodington)
Baby of Breed: Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maemuki Bonfire Heart (AI) (Kate Pinker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Olebob My Name Is Christine (Mrs P Harman & Ms L Stone)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darellsig U Got What It Takes (Danielle Small)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kellyvix Blue Diamond (Mrs K T Wyers)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellyvix Blood Diamond (Karen Wyers)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
Minor of Breed: Sweetooth Speak Boldly (L M Boyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Ticklepink Charlize (Danielle Small)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Baby of Breed: Rixown Runningbear (Helen Rixon)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Gengala Just To Be Different (L M Hickie)