Rockhampton Kennel Club (SHOW 2) (QLD)

Date of Show : 24-Aug-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Chua Ming Kok (Singapore)   (Total Entry : 219)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Baby in Show: Chow Chow
Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Hyrollers Spill The Beans (Mrs S Bruno/ Miss N & Ms S Siemon)
Puppy in Show: Samoyed
Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)
Junior in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Aust Bred in Show: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Whippet
Aust Ch Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Chua Ming Kok (Singapore)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pug
Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Jaja Silva Dollar (Mrs J M Mannell)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
Res Dog CC & Minor of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tacozajo light Up The Sky (Ms C Shaw)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Mei Ling (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Boldstar Ryd Frekles (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Bitch CC & Minor of Breed: Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Chua Ming Kok (Singapore)  (Group Entry : 20)

Runner Up in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moonglade Unchain My Heart (K Peek)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moonglade Huntress (K Peek)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels / H Winter)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mererid Magic Dragon (Karyn McLennan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Moonglade Huntress (K Peek)
Baby of Breed: Moonglade Unchain My Heart (K Peek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Tomimoto Yuichi (Japan)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)
Runner Up in Group & Minor in Group: Cocker Spaniel
Hyrollers Spill The Beans (Mrs S Bruno/ Miss N & Ms S Siemon)
Puppy in Group: Pointer
Zensu Rocket Man (Clarke/Winter)
Junior in Group: Labrador Retriever
Mikelli Fancy Dancer (Maurie & Sue Fisher)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Asuare Only Takes One (Denise Burke)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Franco (R & K Logan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Avellina (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hyrollers Spill The Beans (Mrs S Bruno/ Miss N & Ms S Siemon)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Aust Gr Ch Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Asuare Only Takes One (Denise Burke)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vizslavari Galadriel (Ms D M James & Mr D L Rae)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)
Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Fancy Dancer (Maurie & Sue Fisher)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zensu Rocket Man (Clarke/Winter)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD) (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Minor in Group: Whippet
Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Blu Belle (AI) (J Gibson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush The Icing On The Cake (Leigh & Helen Gibson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Junior of Breed: Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Minor of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy of Breed: Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Tomimoto Yuichi (Japan)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Southern Accents (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)
Minor in Group: Australian Kelpie
Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Depending On You (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Lost In Love (A L & C A Keong)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karte Dusk (B & M Dalglish)
Dog CC: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Res Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)
Baby of Breed: Sikacalling Magik In The Stone (AI) (Noel & Maureen Kay)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)
Junior of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aberlee Lost In Love (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sidwell Depending On You (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Baby of Breed: Sidwell Southern Accents (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
Puppy in Group: Samoyed
Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)
Junior in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
Aust Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Eterno Harpo (K Edwards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Icepaws Noble Heart (L Boulton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Eterno Harpo (K Edwards)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tvorimir Ice and Spice (AI) TD (K Dawson / N Sadykova)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
Puppy of Breed: Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Baby in Group: Chow Chow
Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)
Minor in Group: Schipperke
Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)
Puppy in Group: Boston Terrier
Exaltare You Dont Own Me (AI) (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Open in Group: French Bulldog
Bul Ch Luizador Triumph (Imp HUN) (K L Peek)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)
Runner Up Neuter in Group: Shar Pei
Aust & Neut Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Exaltare You Dont Own Me (AI) (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snailsbury Its Mine Darling (AI) (Irene Snailham)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Majestueux Kuroi Yuki (Shenara Moon)
Baby of Breed: Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bul Ch Luizador Triumph (Imp HUN) (K L Peek)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Roidouge Two to Tango (G Walter)
Baby of Breed: Mcboxa Quarter Mile Kid (L McLaughlin)

German Spitz (Mittel)
Baby of Breed: Fyreburst Holier Than Thou (D L Armstrong)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rozevue Moonshine Enchantress (M & S Coombes)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Black Night (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
Baby of Breed: Eliterolys Supersonic Boom (Rodney & Kim Abell)
Baby (Bitch) of Breed: Eliterolys La Chica Bella (Rodney & Kim Abell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)