Colac Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 28-Apr-13 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Susan Rose (NSW)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Bushranger (Jim & Lyndall Black)
Baby in Show: Keeshond
Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)
Minor in Show: Dobermann
Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Puppy in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)
Aust Bred in Show: Great Dane
Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
Baby in Group: Havanese
Ananda Pretty in black (Anne Lay)
Minor in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Clovelly Harry Highpants (Clovelly Kennels)
Puppy in Group: Papillon
Sailoz Look Whos Talking (Ms Rosie Hawkins)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Dom Perignon (M Morse & W Henderson)
Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Go On I Dare You (Steven Reid)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
Bitch CC: Leeward's Diabolic Heartbeat (J & W Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Duke Ellington (Morse & Henderson / Wilshier)
Minor of Breed: Matmor Thriller (M Morse & W Henderson)
Junior of Breed: Aust Ch Matmor Dom Perignon (M Morse & W Henderson)

Chinese Crested Dog
BOB & Bitch CC: Glanore Perfect Storm (Sonya and Margot King)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
Minor of Breed: Matisse Jazz (Alwood Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shellbears Boys of the Hood (Anne Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Elguarda French Maiden (Anne Lay)
Baby of Breed: Ananda Pretty in black (Anne Lay)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Clovelly Harry Highpants (Clovelly Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Tuarua Blue Velvet at Clovelly (Imp NZ) (Mr Adam Davidson)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shiralea Blue Sapphire (Lynne Johnston)
Baby of Breed: Shiralea Phake Tahn (Lynne Johnston)
Intermediate of Breed: Aust Ch Panache All Done and Dusted (Imp NZ) (Lynne Johnston)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burleeds Freddy Steady Go (Jayne McEwan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Burleeds Rose Marie (Jayne McEwan)
Baby of Breed: Papco A New Direction (Ms Rosemary Hawkins)
Puppy of Breed: Sailoz Look Whos Talking (Ms Rosie Hawkins)

Pekingese
Puppy of Breed: Mutiara Bella (Alwood Kennels)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Go On I Dare You (Steven Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Feywild Yellow Rose of Texas (Martin Chambers & Shellee Finney)


Group 2 Results

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Chaduna Blu O Padraig (L A Walsh & J A Cartwright)
Minor in Group: Border Terrier
Bohunt Devil In A Blue Dress (Gaela Whyte)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westmor Kiss and Tell (D Goldsmith / M O'Reilly / S Stewart)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oldiron One in a Million (Anne & Ron Sorraghan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs Beau is Arrows (J Maloney & T Steen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Amseraphs Divine Justice (J Maloney & K Taylor)

Australian Terrier
R/UP BOB: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taufield Short N Sweet (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bohunt Devil In A Blue Dress (Gaela Whyte)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Darraye Kewl Kustomer (June Ellis)
R/UP BOB & Bitch CC: Darraye Kant Stop Thmusic (June Ellis)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chaduna Blu O Padraig (L A Walsh & J A Cartwright)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Argowan Dennis McGregor (Anita Bugges)
Baby of Breed: Argowan Best Served Cold (Bugges / Bettis & Sullivan)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Westmor Kiss and Tell (D Goldsmith / M O'Reilly / S Stewart)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Baby in Group: Hungarian Vizsla
Hubertus To Good To Be True (AI) (Agnes Pali)
Minor in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Sharlani Fudgie Bear (Verity Adams)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Wongan CJ Dennis (J Waite)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bolwarra Moving On (Judith O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silverblue Under No Illusions (Judith O'Brien)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wongan CJ Dennis (J Waite)
Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Deal Or No Deal (Lyn Ayres)

German Shorthaired Pointer
BOB and Dog CC: Aust Ch Kobidan Grand Inquisitor (J Cattell & S Nichols)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Kobidan Flower Power (S Nichols and J Cattell)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hubertus Rodeo Drive (AI) (A Pali)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hubertus Queen O Hearts (Agnes Pali)
Baby of Breed: Hubertus To Good To Be True (AI) (Agnes Pali)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund After All (S Thomson & G Todd)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sharlani Fudgie Bear (Verity Adams)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs M Gill Cronchey (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Bushranger (Jim & Lyndall Black)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Riginal Love The One Ya With (J Jagot / D Blinco)
Puppy in Group: Borzoi
Clovelly Xtreme Rage (Clovelly Kennels)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karamo Karemba (A & C Curnick)

Borzoi
Puppy of Breed: Clovelly Xtreme Rage (Clovelly Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Bushranger (Jim & Lyndall Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Briarmist Rock Diva (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kamahi Kommand Performance (B Howell & M Cooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamahi Sedona Reflection (B Howell & M Cooper)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greycroft Tullamore Warlord (AI) (B & S McClure)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Riginal Love The One Ya With (J Jagot / D Blinco)

Saluki
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)


Group 5 Results

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Khayoz Perfect Crime (Khayoz Kls)
Runner Up in Group: Bouvier des Flandres
Aust Sup Ch Rogues Frontier Lady of the Outback (Imp USA) (Estrik Kennels)
Baby in Group: Bouvier des Flandres
Estrik Mucho Costo (AI) (Estrik Kennels)
Minor in Group: Bouvier des Flandres
Estrik Lady Muck (Estrik Kennels)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Awmas Heavens Grey Ghost (George Gaut)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Klassikelp Walzin Matlda (Joy Wangler)
R/UP BOB & Puppy: Kalan Lucarne (Joy Wangler)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalan Sky Salute (Joy Wangler)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ellagant Great Expectations TDX (Ross Carlson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ellagant Greatest Hits (Ellagant Kennels)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Studholme Mallee Ghost (Ms E Monahan)
R/UP BOB & Intermediate: Aust Ch Tahrae Mooroopna (Liz Monahan)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khayoz Perfect Crime (Khayoz Kls)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khayoz Stars In Heaven (Khayoz Kennels)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rogues Frontier Lady of the Outback (Imp USA) (Estrik Kennels)
Baby of Breed: Estrik Mucho Costo (AI) (Estrik Kennels)
Minor of Breed: Estrik Lady Muck (Estrik Kennels)
Junior of Breed: Estrik Rouge's Juggernaut (Estrik Kennels)

Briard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cacharel u shud b solucky (Awmas Kennels)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Awmas Heavens Grey Ghost (George Gaut)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allendell Its Allbout Me (George Gaut)
Minor of Breed: Schaeferhund Astra (Irina Borodinova)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Britstar New Elegance (George Gaut)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Macklin In The Force (Linda Maclean)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dosslynne Aquamarine (Bethwyn Kennels)



Group 6 Results

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Group: Akita
Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)
Baby in Group: Boxer
Kesdar Rebel By Nature (AI) (Jennifer Davis & Helen Keele)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Kesdar Wings Of An Angel (Jennifer Davis & Helen Keele)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
Baby of Breed: Kesdar Rebel By Nature (AI) (Jennifer Davis & Helen Keele)
Puppy of Breed: Aust Ch Kesdar Wings Of An Angel (Jennifer Davis & Helen Keele)
Junior of Breed: Aust Ch Sjecoin Bling It On (Rosina Brace)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Nightquest Rose Of England (Mrs M Edwards)
R/UP BOB & Junior: Nightquest Star Affair (Mrs M Edwards)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bokson Contessa (Mrs B & Mr M Porter)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ikons Dark Beauty (Imp NZ) (Jo Jennings)
Puppy of Breed: Ikons One Vision (imp NZ) (Daniel Filipovic)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Inizio Mantra (Eterno Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eterno Fosca (Eterno Kennels)

Rottweiler
Baby of Breed: Connalpie Promised Land (AI) (Khayoz Kennels)
Puppy of Breed: Rakaaz Quintessential (J & S Baird)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Icemagik The Last Boyscout (Samantha Gray)
Baby of Breed: Kimskova Touch Of Style (Alan & Helen Paxton)
Minor of Breed: Kchise my sweet gypsy rose (AI) (Samantha Gray)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Runner Up in Group: French Bulldog
Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
Baby in Group: Keeshond
Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)

Boston Terrier
R/UP BOB & Puppy of Breed: Louveteau A Date With Destiny (Karen Ewing)

French Bulldog
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
Baby of Breed: Orrinshir Cest La Vie (H Parker & M Beggs)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Bitch CC: Aust Gr Ch Danefred Anna Who (F R Clifton)
Baby of Breed: Congistador Tailor Made (Frieda Clifton)
Puppy of Breed: Danefred Samsara (F R Clifton)

Keeshond
Baby of Breed: Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Samlhamo Penny Pitstop (R & M van Roosmalen)

Toy Poodle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)