ACT Ladies Kennel Club Inc (ACT)

Date of Show : 10-Aug-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)   (Total Entry : 376)

Best in Show & Open in Show: Pug
Aust Sup Ch Kangala Likidysplitz (Kerry Cannon)
Runner Up in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Merthyr Wanda Be Aiming High (Imp NZ) (Mr D P Dawes)
Baby in Show: Japanese Spitz
Mannerking Mystical Things (Debbie King)
Minor in Show: Rottweiler
Ubersein Mirror Image (AI) (G Sparham / B Turner / L Russell)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae Swedish Sapphire (Shelbrae Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Kangala Likidysplitz (Kerry Cannon)
Baby in Group: Pug
Kangala High Priority (Kerry Cannon)
Minor in Group: Havanese
Hashki Maybe I'm Magic (Gail Ransom)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chartruese Born To Be Wild (M Chalmers)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Hugapug Missing In Manhattan (Hugapug Kennels)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Redcrest Royal Trinket (Imp NZ) (K & M Munro)

Affenpinscher
Baby of Breed: Aust Ch Elcavel Absolutely Amazing (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Redcrest Royal Treasure (Imp NZ) (K & M Munro)
R/UP BOB: Aust Gr Ch Dalvreck Moondust (Imp UK) (M Chalmers & L Morris)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Redcrest Royal Trinket (Imp NZ) (K & M Munro)
Puppy of Breed: Aust Ch Chartruese Born To Be Wild (M Chalmers)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Littleheros Mighty Goddess (Georgia Browning)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karyme Absolutely Hugo (P Hurst / G Ransom)
R/UP BOB & Minor of Breed: Hashki Maybe I'm Magic (Gail Ransom)
Bitch CC & Puppy of Breed: Oleala Bazinga (P Hoole / K Jensen)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Galig Letz Danz (Mr G Sporne and Mrs M Ashton-Sporne)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Galig Sweet Sweet Laelia (G Sporne and M Ashton-Sporne)
Puppy of Breed: Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Junior of Breed: Giocattolo Perla Nero (G Sporne & M Ashton-Sporne)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kangala Likidysplitz (Kerry Cannon)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Kangala Black Tourmaline (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala High Priority (Kerry Cannon)
Puppy of Breed: Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Hugapug Missing In Manhattan (Hugapug Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)  (Group Entry : 29)

Runner Up in Group & Junior in Group: West Highland White Terrier
Whitebriar Juicy Julep (Imp NZ) (M & A Martin)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Multi Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kubhaven Bendoc Bones (Kath & Gerry Bush / Carol Krawczyk)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Whitebriar Juicy Julep (Imp NZ) (M & A Martin)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whitebriar Jeopardy (Imp NZ) (M & A Martin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla On The Board (M & A Martin)
Runner Up in Group & Open in Group: Brittany
Am & Aust Ch Magicbrit Tonan Moonlight Sonata (Imp USA) (Peter Marsh)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
Minor in Group: Labrador Retriever
Driftway Katy Perry (M & A Martin)
Aust Bred in Group: Brittany
Aust Ch Magicbrit Isabelle (Peter Marsh)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Magicbrit Tonan Moonlight Sonata (Imp USA) (Peter Marsh)
Dog CC: Aust & Am Ch Magicbrit Tonan The Wizard of Auz (Imp USA) (Peter Marsh)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Magicbrit Isabelle (Peter Marsh)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kingsway High Flyer (Marcia Kingston)
Baby of Breed: Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
Minor of Breed: Ryangaye Party N Soul (G and F Quinlan)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Indian Bend Moonlight Gambler ET (Imp USA) (M East/ A Adamopoulos/ M Harvey)

Flat Coated Retriever
Baby of Breed: Skyehaven All Guns Blazing (M O'Shannassy / T Corbell)

Golden Retriever
R/UP BOB & Minor of Breed: Goldbrior Be It In Fine Style (N Kay and L Olsen)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bradorla On The Board (M & A Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Driftway Katy Perry (M & A Martin)

Pointer
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Daykeyne Me Me Me (Tabatha Buckley)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA) (Group Entry : 58)

Runner Up in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Dykumos Deives Thunder Heart (Imp USA) (P J Batten)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Dachchimac Mistery Of Pandora (A I & P M McMaster)
Puppy in Group: Whippet
Buffalo First Edition (Mike & Sandra Patterson)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Nabihah Peppas Tigra (Buffalo Kennels)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejon Esperanza (AI) (P Batten / P & L Britza / J Laws)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supemacy (L Stevens)
Baby of Breed: Dachchimac Mistery Of Pandora (A I & P M McMaster)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss/Sylvia Munro)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykumos Deives Thunder Heart (Imp USA) (P J Batten)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionslea For Your Eyes Only (PJ Batten)
Minor of Breed: Lionslea Flying Solo (Paula Batten)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nabihah Peppas Tigra (Buffalo Kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Buffalo First Edition (Mike & Sandra Patterson)
Dog CC: Beauroi Blame It Onth Reign (T & J McNeill)
Junior of Breed: Isilwane Blow My Whistle (Lisa Barrenger)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Merthyr Wanda Be Aiming High (Imp NZ) (Mr D P Dawes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae Swedish Sapphire (Shelbrae Kennels)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure (Imp USA) (Donna Puttock and Lisa Willis)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae Saddlers Story (Shelbrae Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tinaru Penny Arcade (T Dixon)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure (Imp USA) (Donna Puttock and Lisa Willis)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling (Ros Fraser)
Baby of Breed: Dykinta Sea Patrol (Ros Fraser)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arrynmist Jagger (Rob and Ann Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Belganprix Hear Me Iam Talking (Fay Philp)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi Corsini Grayson (AI) (T A Glawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rerifar Serendipity (Fay Philp)

Collie (Rough)
Junior of Breed: Cathkin Fabian Cancellara (Mr A & Mrs L Leslie)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Hillmagic Silver Nitrate (Peta Jones)
Aust Bred of Breed: Hillmagic Mischeif (Peta Jones)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hillmagic Westernstar (Peta Jones)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pasztor Letz Party (R & M Matthews)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Poolibear Sweet Constellation (Roger & Margaret Matthews)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae Swedish Sapphire (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae Saddlers Story (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Merthyr Wanda Be Aiming High (Imp NZ) (Mr D P Dawes)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Be A Piper (Imp NZ) (Mr D P Dawes)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)  (Group Entry : 82)

Best in Group & Aust Bred in Group: Akita
Aust Sup Ch Daykeyne Save Your Breath (Tabatha Buckley)
Runner Up in Group: Bullmastiff
Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)
Baby in Group: Anatolian Shepherd Dog
Tribocie Sweet As Pie (E & A Esad/ C Blandford/ I McGregor)
Minor in Group: Rottweiler
Ubersein Mirror Image (AI) (G Sparham / B Turner / L Russell)
Puppy in Group: Shiba Inu
Betlin Last Hoo Rah (Lyne Browning & Betty Pollard)
Junior in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Lealsam Electrifing Kisses (Imp NZ) (R & C Schuck)
Open in Group: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Comarkaan Duman (E & A Esad)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daykeyne Save Your Breath (Tabatha Buckley)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Skartik Sisi Ice Hazard (Lyne & Georgia Browning / P G & K B Sadler)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Comarkaan Duman (E & A Esad)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Takas Cio Cio San (E & A Esad / L Grgat)
Baby of Breed: Tribocie Sweet As Pie (E & A Esad/ C Blandford/ I McGregor)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Branbern Dark Windsor (Brand / Fisher / Hodgson)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oleala Eat Your Words (Strachan/Hoole/Jensen)
Dog CC & Puppy of Breed: Oleala Got It Going On (Hoole/Jensen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)
R/UP BOB & Junior of Breed: GrizzMuffley Funky Dollah Bill (B A & S D Wehmeier)
Bitch CC: Aust Ch GrizzMuffley If Looks Could Kill (B A & S D Wehmeier)
Puppy of Breed: GrizzMuffley Dance For Me (B A & S D Wehmeier)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Copperdobe Style In The City (Imp NZ) (L Cameron / B Tindall / J Hovell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ultimatedobe StarDemon (S Morrison)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zalapa I Am Taskan (Lisa Chin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ubersein Mirror Image (AI) (G Sparham / B Turner / L Russell)
Junior of Breed: Aust Ch Blackcombe Onyx Mateusz (AI) (Lorie Vaughan)
Intermediate of Breed: Aust Ch ZanKira Rose Among Thorns (Lorie Vaughan)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lealsam Electrifing Kisses (Imp NZ) (R & C Schuck)
Minor of Breed: Icemist The Snow Maiden (R & C Schuck)
Puppy of Breed: Lealsam Ruff-N-Tuff (Imp NZ) (R & C Schuck)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doenitz Right Hand Man (M Lees & M Lyons)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Doenitz The Iron Lady (IID UK) (M Lees & M Lyons)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Betlin Last Hoo Rah (Lyne Browning & Betty Pollard)

Siberian Husky
Baby of Breed: Arcticpalace Snow Bunny (Miss O Brunton / Mr C & Mrs R Foster)
Intermediate of Breed: Aust Ch Mikulov Cool Montie (Miss O Brunton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Junior in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar)
Runner Up in Group & Minor in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking New York (Debbie King)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Mystical Things (Debbie King)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Wine And Elegance (Debbie King)
Open in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Lukius Solar Flare ET RN (Ms R Woiwade)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lukius Solar Flare ET RN (Ms R Woiwade)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Boudin Woop De Woop (Kristy Cassidy)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mannerking New York (Debbie King)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Baby of Breed: Mannerking Mystical Things (Debbie King)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Wine And Elegance (Debbie King)