Orange & District Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

Date of Show : 9-Nov-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Patricia Thomas (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Mastiff
Aust Ch Mastdoch Big River Burning (Mr P Docherty)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Junior in Show: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Open in Show: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Bull Terrier (Miniature)
Aelfhere Godess Of Night (A I & P M Mcmaster)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Manchester Terrier
Dogct Sweet Minstrel (Mrs A Dunlop & Mr J Ackroyd)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Kelpie
Suthenskys Strikes At Sunset (Lee-Anne Symonds)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia Thomas (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mr J C & Mrs S Wills / Mrs L Rattray)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Sasndash Artemis (Mr J and Mrs S Wills / Mrs L Rattray)
Intermediate in Group: Papillon
Guilcroft Manhatten Mastercopy (Pamela and Garth Harding)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Leisureview Southern Belle (Wilson & Smith)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mancuso Master Of The Game (P W & J P Coyte)
Baby (Dog) of Breed: Rayvale I'm The Man (Miss J Morse-Roberts)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mr J C & Mrs S Wills / Mrs L Rattray)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and SJ Wills, L Rattray and W Burton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sasndash Artemis (Mr J and Mrs S Wills / Mrs L Rattray)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kangala Master Smith (Wilson & Smith)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Guilcroft Manhatten Mastercopy (Pamela and Garth Harding)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Mondelise Hot Gossip (Cavanagh/Spooner/Marszal)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Amarena Air Force One (Amanda Stapleton)
Bitch CC & Junior of Breed: Amarena Flaming Star (Amanda Stapleton)
Res Bitch CC: Aust Ch Sharlea Atlantic Jewel (Sharon Jeffries)
Baby of Breed: Wuhana Mojito (Amanda Stapleton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Puppy in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dogct Ruby River (Mr J Ackroyd)
Junior in Group: Border Terrier
Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)

Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Aelfhere Godess Of Night (A I & P M Mcmaster)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Waiseley Summer Storm (Mrs S Hooper)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brighthelm Witches Britches (Sarah Gaffikin)
Puppy of Breed: Wildenfox Woodroe Wallace (A & V Salter)
Open of Breed: Brighthelm Spellbound (J Bayliss & S Gaffikin)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dogct Ruby River (Mr J Ackroyd)
Baby of Breed: Dogct Sweet Minstrel (Mrs A Dunlop & Mr J Ackroyd)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Am / Int & Aust Sup Ch Moruada Californication (Mrs S H Wright)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Tobenlee Show N Tell (S Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bellebriar Time Keeper (Kim Dwyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Feenix Caught in a Maze (D J & D C Mahoney)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Int & Aust Sup Ch Moruada Californication (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Moruada Hear Me Roar (S H Wright)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ptolomy Nordic Valkyrie (T Kropman / J Ireland / S Gee)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aprilraine Blitzen (Therese Kropman)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Runner Up in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Zyzeal Charge of Taurus (A I & P M McMaster)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Briala Frank N Fearless (Linda Stevens)

Azawakh
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jumadabey Orodreth (D Huon / F Erskine)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Briala Frank N Fearless (Linda Stevens)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Zyzeal Lootah Baron (Hesketh / McMaster)
Bitch CC & Minor of Breed: Zyzeal Charge of Taurus (A I & P M McMaster)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gersndach Black Mariah (McMaster/ Gersbach)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ornumflow Sabre (Sylvia Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ornumflow Quite A Lady (Sylvia Munro)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ornumflow Wylde Briar Rose (S Munro)
Baby of Breed: Ornumflow Xeraphina (S L Munro)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Am Gr & Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash PT (Alison J Cowin)
Baby in Group: Border Collie
Mahteek Greased Lightning (Therese Kropman & Deidre Masters)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Eishund Got Ya Talking (Christine McKinnon & Angela Sneddon)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Suthenskys Strikes At Sunset (Lee-Anne Symonds)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Crystaleye Hearts On Fire (Cathy Nugent)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Littlewaco Swingjugend (Anne Hickey)
Minor of Breed: Littlewaco Rose Tattoo (Ian Storm)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Suthenskys Strikes At Sunset (Lee-Anne Symonds)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aprilraine Limelight Dancer (Therese Kropman)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Crystaleye Hearts On Fire (Cathy Nugent)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Rozate Onekiss CloserToHeaven (Mrs D Masters)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash PT (Alison J Cowin)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Langtry River Runs Wild (Jennifer Bayliss/Susan Morris)
Baby of Breed: Mahteek Greased Lightning (Therese Kropman & Deidre Masters)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dlarah Mustang Sally (Cathy Nugent)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eishund Got Ya Talking (Christine McKinnon & Angela Sneddon)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Thomas (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Mastiff
Aust Ch Mastdoch Big River Burning (Mr P Docherty)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Minor in Group: Akita
Daykeyne Just A Tease (T and L Buckley)
Puppy in Group: Dogue de Bordeaux
Chienparadis Braxxton (Debbie Marshall)
Junior in Group: Mastiff
Aust Ch Mastdoch Unlucky For Some (Peter Docherty)

Akita
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Daykeyne Just A Tease (T and L Buckley)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Brinkybull A Bit Of Hope (S Brinkworth)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Brinkybull Crack The Whip (S Brinkworth)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Velhogranja Brit (Nicole Tetley)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chienparadis Braxxton (Debbie Marshall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chienparadis Miss Capucine (Debbie Marshall)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chienparadis Capricornia (Debbie Marshall)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mastdoch Big River Burning (Mr P Docherty)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mastdoch Unlucky For Some (Peter Docherty)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alstar High Distinction (R & Mrs L Parsons)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Hells Bells (C J Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Puppy in Group: French Bulldog
Jonhah Trevatroubl (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Open in Group: Xoloitzcuintle (Intermediate)
Aust Ch Pitaya (Alvarez) (Imp MEX) (J Z Dinis)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Drumsara Indecisive (Deby Norquay & Amy Corbett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Unforgetabul Ferdinand (AI) (G Hartman)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jonhah Trevatroubl (Sheridan Ledger & Dean Paine)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jonhah Taylor Made (Sheridan Ledger & Dean Paine)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ryfrost Pollyanna (E & R Ryan)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Patome Surprize Revelation (Pat Blattman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Patome Shes Got The Look (Pat Blattman)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryfrost All About Me (E & R Ryan)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Breogan Fancy Abit Ovblak (Helen Rixon)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pitaya (Alvarez) (Imp MEX) (J Z Dinis)