Hervey Bay Kennel Club (PM SHOW) (QLD)
Date of Show : 12-Sep-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Linda Buckley (ACT) (Total Entry : 357)
Aust Sup Ch Shawthing All That Jazz (Vicki Shaw)
Runner Up in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)
Baby in Show: Cairn Terrier
Abakahn Beyonce (George Ioannidis)
Minor in Show: Australian Kelpie
Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Wazky The Warrior (K Ritter)
Intermediate in Show: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
State Bred in Show: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Wet N Wild Willow (Ms Penni Smith)
Aust Bred in Show: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Cattle Dog
Willowpark Deja Blue (Allan Hall)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Kelpie
Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Weimaraner
Lukedom Whatz New Kitty Kat (Troy & Susan Stephenson)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn American Idol (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT) (Group Entry : 60)
Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Baby in Group: Pomeranian
Jonlorea Reign ofth Duchess (J & L Eadie)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Xox (Tim Mills & Diana Norman)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
State Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Neverending Story (Mr B & Mrs S Abraham)
Open in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes Wings Of Jasper (J & W Stewart-Cook)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
Baby of Breed: Aberlour Quantum of Solace (Lyn Dunne)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mancuso Little Charmer (J Richardson & J McKell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarquila If I Can Dream (Jennifer McKell)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Triscadec Stand N Admire (Joyce Richardson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzani Xox (Tim Mills & Diana Norman)
Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shellbears International Bliss (Pam Sleep)
Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lowenhart Runs RingsRound (L & C Horne)
Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodvibes Wings Of Jasper (J & W Stewart-Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Goodvibes Dance To The Rhythm (J & W Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)
Bitch CC & Minor of Breed: Frawai Katy Perry (A J & F Paterson)
Junior of Breed: Aust Ch Parkavon Master Of Fashion (Imp NZ) (A J & F Paterson)
State Bred of Breed: Aust Ch Yysur Andy Winneris (J Paterson)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Neverending Story (Mr B & Mrs S Abraham)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Now N Forever (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby of Breed: Jonlorea Reign ofth Duchess (J & L Eadie)
Puppy of Breed: Pomquest Rock The Box (Mr B & Mrs S Abraham)
Pug
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Madee (W S & M H Winter / T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)
Baby of Breed: Hostwill Precious Diamond (W S & M H Winter / T Waters)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC) (Group Entry : 56)
Eng / JR Ire / Ire / Am & Aust Ch Kebulak Dirty Harry (Imp USA) (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Anbrozee Nero Devils Star (Mr A Hooper)
Baby in Group: Cairn Terrier
Abakahn Beyonce (George Ioannidis)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Luck Ov The Draw (Kathy Whyatt)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anbrozee Nero Devils Star (Mr A Hooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monkromony Vilrino Queen (AI) (T Matsen & R Balsillie)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karasani Sweet Dreams (T Matsen & R Balsillie)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Humphrey Bogart (George Ioannidis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (George Ioannidis)
Baby of Breed: Abakahn Beyonce (George Ioannidis)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Belljacks Ring Of Fire (S K Whyatt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Luck Ov The Draw (Kathy Whyatt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Lou Lou (K Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Flash Ya Cash (S K Whyatt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Surfy Chick (S & K Whyatt)
Open of Breed: NZ Ch Jillayla Wait N See (Imp NZ) (Belljacks Kennels)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng / JR Ire / Ire / Am & Aust Ch Kebulak Dirty Harry (Imp USA) (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)
Staffordshire Bull Terrier
State Bred of Breed: Ejsterling Drunk in Love (Eda Girdham)
Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nudimah Sheza Star (David & Mary Holt)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Nudimah Hot Spicer (D & M Holt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Nudimah Lady Sunshine (D & M Holt)
Baby of Breed: Nudimah Enya Dreams (D & M Holt)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Linda Buckley (ACT) (Group Entry : 47)
Aust Ch Waterboys Wet N Wild Willow (Ms Penni Smith)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
Minor in Group: Bracco Italiano
HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Love Is An Open Door (Jade Norman)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
Bracco Italiano
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
English Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Waratah Gunners Mate (Jasinta Chapman)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sandicam Tommy Hilfiger (Cam Cavallo & Penni Smith)
German Shorthaired Pointer
Puppy of Breed: Aust Ch Edelhof Love Is An Open Door (Jade Norman)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Russetglen The Archer (AI) (L J Bleasdale Adkins)
Baby of Breed: Kenoz Roknroze Star Bright (AI) (Laura Adkins)
Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Wet N Wild Willow (Ms Penni Smith)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Mikelli Hollywood Agent (AI) (Maurie and Sue Fisher)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Otterly Devoted to U (Maurie and Sue Fisher)
Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Greyghost Weis Cracker (B Quinlan)
Res Dog CC & Minor of Breed: Lukedom Whatz New Kitty Kat (Troy & Susan Stephenson)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mycroft Machynlleth (Kathy & Brenton Andrew)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC) (Group Entry : 33)
Aust Sup Ch Shawthing All That Jazz (Vicki Shaw)
Minor in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Epitome (Mrs N O'Neill/ Mrs C/Miss B & Mr J Bryson)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Naekota Its All About Me (Natasha Wood)
Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briarmist Songbird (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Junior of Breed: Naekota Its All About Me (Natasha Wood)
Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Foxhunt Epitome (Mrs N O'Neill/ Mrs C/Miss B & Mr J Bryson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Marindy Taraza (Terry Mankowski)
Bitch CC & Puppy of Breed: Rijstone Sugar Rush (Mrs T Mankowski)
Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shawthing All That Jazz (Vicki Shaw)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Linda Buckley (ACT) (Group Entry : 57)
Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Mazarelli Tinkerbell Wishes (Marilyn Clark)
Minor in Group: Australian Kelpie
Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Show Me Heaven (Khayoz Knls / N & M Kay)
Junior in Group: Collie (Rough)
Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal Red G (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Littlewaco Rose Tattoo (S Ironmonger)
Baby of Breed: Willowpark Deja Blue (Allan Hall)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Khayoz Show Me Heaven (Khayoz Knls / N & M Kay)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keamaree Blow Me One Last Kiss (Robert & Chloe Armatys)
Minor of Breed: Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adoroes As You Wish (Tracey & Wayne Weight)
Baby of Breed: Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Bo Diddley (John Paterson)
Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Mazarelli Tinkerbell Wishes (Marilyn Clark)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC) (Group Entry : 40)
Aust Ch Kalaska The Dream Machine (D Cohen & D LeNoel)
Baby in Group: Bullmastiff
Firebull Justajiggalo (AI) (Angela Mclaughlin)
Minor in Group: Boxer
Tirbolead blazing aces (Ashlee Richardsin)
Junior in Group: Rottweiler
Padamilo Laureus Astraea (Deborah Rodgers)
Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Hun Jr Ch & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Kudirka Turks Lilmis Rouge (Miss Liza McLaughlin)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icepure Enchanted Princess (Narelle Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Icepaws Kevins Cyclonic RedRay (Ms L Boulton)
Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kudirka Turks Lilmis Rouge (Miss Liza McLaughlin)
Dog CC & Minor of Breed: Tirbolead blazing aces (Ashlee Richardsin)
Bullmastiff
Baby of Breed: Firebull Justajiggalo (AI) (Angela Mclaughlin)
Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Modavam I Am Ooloo (J & L Hales)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vonzennith Milan (Wayne Bellamy)
Bitch CC & Junior of Breed: Padamilo Laureus Astraea (Deborah Rodgers)
Puppy (Bitch) of Breed: Santaesque Cinq Monster Star (Deborah Rodgers)
Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska The Dream Machine (D Cohen & D LeNoel)
Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hun Jr Ch & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT) (Group Entry : 64)
Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talkin (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)
Baby in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Zeus God Of Thunda (Mrs Di Armstrong)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Tralaur Rumour Hazit (T Mobley)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Wazky The Warrior (K Ritter)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Silkyelk Romantic Encounter (Debra Randall)
Open in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
British Bulldog
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Majestueux LadyLuk De Surfcity (AI) (J & T Cumner)
Baby of Breed: Mattbridge Sjaak Majestueux (Imp NZ) (J & T Cumner)
Puppy of Breed: Aust Ch Snailsbury I'm Jonti (Irene Snailham)
French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Ferrari Dreamin (Mrs N Weedon & Mr D Swift)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Baby of Breed: Keeswey Lady Of Fire (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tralaur Rumour Hazit (T Mobley)
Baby of Breed: Fyreburst Zeus God Of Thunda (Mrs Di Armstrong)
Baby (Bitch) of Breed: Fyreburst Zoom Zoom (Di Armstrong)
Junior of Breed: Lamorna Midnight Sky (T Mobley)
State Bred of Breed: Fyreburst Xquisite (Di Armstrong)
Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hawkesmill Artistic Vision (John Jones)
Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Keez Keep Em Talkin (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wazky The Warrior (K Ritter)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wazky White Caviar (K Ritter)
Res Dog CC & Minor of Breed: Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellissima The Queens Manpower (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Romantic Encounter (Debra Randall)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Silkyelk Turkish Coffee (D Randall)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Puppy of Breed: Pandec Fire Fox (Mr P & Mrs D Comrie)