Illawarra & South Eastern Region of NSW (NSW)

Date of Show : 23-Oct-2015 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Glenda Goller (QLD)

Best in Show & Open in Show: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
Baby in Show: Bracco Italiano
Bicerin Armando (Graham Kellett)
Minor in Show: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)
Puppy in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)
Aust Bred in Show: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Bracco Italiano
Bicerin Armando (Graham Kellett)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Boxer
Bocsavil Never Doubt The Magic (M & J Carey)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Field Spaniel
Aust Ch Meadowbriar Prepare To Die (J & R Robertson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Rhonda Lane (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Justice Ov The Peace (K Haddon/R Sheridan-McVicar)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Catching Moondust (Mrs K A Rolfe)
Minor in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Winter Wabbit (Mills and Norman)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Galig Letz Danz (Mr G Sporne and Mrs M Ashton-Sporne)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Breshaad Purple Patch (Mrs K A Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ceellen Toy Boy (L Hutchcraft & L Hennessy)
Baby of Breed: Elcavel Catching Moondust (Mrs K A Rolfe)
Baby (Dog) of Breed: Elcavel Silver Spoon (Mrs K A Rolfe)
Junior of Breed: Elcavel Make Believe (Mrs K A Rolfe)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Tigger Brat Bunny (K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tzani Winter Wabbit (Mills and Norman)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Kissed In Venice (Gail Ransom)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karyme Moon Face (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Galig Letz Danz (Mr G Sporne and Mrs M Ashton-Sporne)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino Valentine (Reeve /Hardwicke/Carroll/Friend)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Giocattolo Diamonde Nero (G Sporne & M Ashton-Sporne)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques/Mr B Burrows)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Teikoku Kotei (Mrs D Jacques/Mr B Burrows)
Baby of Breed: Pondaroza Eye Spy (Mrs D A Jacques)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeigen Justice Ov The Peace (K Haddon/R Sheridan-McVicar)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tupishka Reddy To Toast (Mrs Pat Cassidy)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Rhonda Lane (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)
Minor in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Cleen Sweep (Mrs S L Baile)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Trylou Miss Galliano (Kylie Gatt)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar Strike Force Delta Blue (Karen Sloane)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alsoloyal Caramel Crunch (Cassie Caple)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar Strike Force Delta Blue (Karen Sloane)
Baby of Breed: Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Cleen Sweep (Mrs S L Baile)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quantumstaff Thunderball (Kylie Gatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Quantumstaff vesper martini (Leigh Berwick-Wolff)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Trylou Miss Galliano (Kylie Gatt)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Rangeaire Handsome Harvey (Cheryl Thuillier)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)

Best in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Runner Up in Group: Bracco Italiano
Aust Sup Ch Sobers Achilleus (Imp ITY) (Mrs L Kellett and Mr J Palmer)
Baby in Group: Bracco Italiano
Bicerin Armando (Graham Kellett)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Welshstar Pablos Red Magic (K Britten & M Morrissey)
Junior in Group: Field Spaniel
Aust Ch Meadowbriar Prepare To Die (J & R Robertson)
Aust Bred in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Stormy Knight (P McIntyre / P Smith)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sobers Achilleus (Imp ITY) (Mrs L Kellett and Mr J Palmer)
Baby of Breed: Bicerin Armando (Graham Kellett)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bolwarra High Tide (Karen & John Neiberding)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene cross)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fairray Superbomber (Imp ITY) (Marlene Cross)
Minor of Breed: Eireannmada Hetty Wainthropp (Mrs D A Jones & Mr G B Browne)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Azucroft Saintly (Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Margalit Im So Devine (Miss T Perkiss)

Field Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meadowbriar Chocolate Coated (Rebecca Robertson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Meadowbriar Prepare To Die (J & R Robertson)

Golden Retriever
Bitch CC & Junior of Breed: Dykinta Brandee Breeza (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Autumn Flame (Wendy Atkins)
Puppy of Breed: Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Stormy Knight (P McIntyre / P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cigwn Rhapsody in Blue (Elizabeth Thomas)
Baby of Breed: Balarishnan Bengemin (Max & Agnes Martin)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)
Neuter BOB: Aust & Neut Ch Griswold Out Shine (Mrs F I Griffin)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Welshstar Pablos Red Magic (K Britten & M Morrissey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Meydak Dance With The Tsars (D G Hoyle & A Beecher)
Puppy in Group: Basset Hound
Aust Ch Delsharla Lady Ga Ga (John Bink)
Junior in Group: Whippet
Shawthing Two Timin Tart (Anne Saunders)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Mrs B Taylor)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Earlingford Postman Pat (AI) (Imp NZ) (John Bink)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Delsharla Lady Ga Ga (John Bink)

Beagle
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Mrs B Taylor)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kemasu Princess Fairskye (B A Taylor)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meydak Tsar Zsa (Barry Meyers)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jiljac Tsar Very Much JW (Imp UK) (Barry Meyers)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Meydak Dance With The Tsars (D G Hoyle & A Beecher)

Greyhound
Baby of Breed: Kanati Wandering Oaken (Tony Maxwell)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Shawthing Two Timin Tart (Anne Saunders)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Richard Stoate (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Kelanmee Autumn Aria (Kim Tresidder)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali My Cherie Amour (C & J Fynmore)
Junior in Group: Collie (Rough)
Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)
Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Kla Simply High Class (J Spacek)

Australian Kelpie
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Kla Simply High Class (J Spacek)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nuthinbutt Zips Funny Gal (Melanie A Kirk)
Baby of Breed: Dykinta Shadow Blue Bella (Wendy Atkins)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tailezz Inseattle (Melanie Kirk)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)
Minor of Breed: Beljekali My Cherie Amour (C & J Fynmore)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)
Dog CC: Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kelanmee Autumn Aria (Kim Tresidder)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Robrych Packed Full O Cheek (Belinda Hales)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silversuisse Ice Princess (A Norman & K Fallshaw)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Saffioraire Charming Mr Brit (A Norman)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
Baby in Group: Akita
Daykeyne Would U Like T Know (T Buckley)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Neut Ch Mikulov Hot Summer Night ET (Richard & Mara Herba)

Akita
Baby of Breed: Daykeyne Would U Like T Know (T Buckley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bocsavil La Magic Ov The Stars (M & J Carey)
Baby of Breed: Bocsavil Never Doubt The Magic (M & J Carey)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Miss P Robson/Miss E Pieton)
Puppy of Breed: Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Purple Heart (E Henville & F Thomasen)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lunasea Paradise Kiss (Y Chen/S Samuelsson)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Klabauter Quickstep in Black (AI) (Mrs J Roso)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Colebrook Moonshine (R & N Inglis)

Siberian Husky
Puppy of Breed: Aeukanmanuva A Star Begins (C Yate)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mikulov Hot Summer Night ET (Richard & Mara Herba)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Coonara Bokitto Babe (Paul & Kris Willingham)
Dog CC: Aust Ch Coonara Bokitto Star (Paul & Kris Willingham)
Baby of Breed: Coonara Heart of Vegas (Paul & Kris Willingham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Flyin High (S & B Barr / B Thompson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky Remember My Name (Sue Plackett)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)
Puppy in Group: Shih Tzu
Kajushih Strictly Speaking (R & R Gill / S Yardley Cook & S Ray)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eddybul Bal A Versailles (L Edwards)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chowleigh Southern Star (Chowleigh Kennels & Di Gooding)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Whytewood Quite A Star Cleo (K Britten & M Morrissey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chicchien The Dark Knight (Julie & Erin Henville / Rene Doherty)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chicchien Devil Made Me Do it (J & E Henville/ R Doherty)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Magic Maker (Debbie King)
Baby of Breed: Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hunkeedori Flyin High (S & B Barr / B Thompson)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jenuin Queen Ofthrones (Anne Copeland)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Poodiful Kiss The Sky (Tiarne Perkiss)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Breogan Highway To Heaven (J Spacek)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rynkls Peiattention Inth Lodge (Lauren Pocklington)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Remember My Name (Sue Plackett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kajushih Strictly Speaking (R & R Gill / S Yardley Cook & S Ray)
Dog CC & Minor of Breed: Kajushih Gold Is The New Black (R & R Gill / S Yardley Gill & S Ray)