Stroud Show Association Inc (NSW)

Date of Show : 11-Apr-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Brett Thompson (QLD)   (Total Entry : 420)

Best in Show & Open in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch White Villan I Put A Spell On You (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah An Unexpected Journey (Mrs Liana Bettison)
Minor in Show: Jack Russell Terrier
Jacknthebox JR Wizz Kid (Anita-kaye Malby)
Puppy in Show: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)
Junior in Show: Great Dane
Aust Sup Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)

Baby SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah An Unexpected Journey (Mrs Liana Bettison)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Griffon Bruxellois
Shigriff Sexy And I Know It (M Gurney and C Elder)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Boston Terrier
Bostonwood Midnight Hustler (Doug Duncan & Vikki Tyler)

Puppy SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Boxer
Aust Ch Kadence luv It At Kirravindee (AI) (Imp NZ) (Brad & Dee Lawson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Shigriff Sexy And I Know It (M Gurney and C Elder)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Minelphi Across the Sea (E G Cross)
Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust & Neut Ch Balliol Fezzywig Fever (M Parker Brien)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Balkana John Snow (J W Camac)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neverland Wings Of An Angel (A Mudd & R Douglass)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balliol Gertie Giggles (Michelle Parker Brien)
Baby of Breed: Shigriff Sexy And I Know It (M Gurney and C Elder)
Junior of Breed: Aust Ch Raweke Bart (Liz Hollingshead)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Balliol Fezzywig Fever (M Parker Brien)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Just Go With It (Philip Williams)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Life in the Fast Lane (Philip Williams)
Baby of Breed: Hashki Reality Bites (Philip Williams)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Hashki A Little Bit Dangerous (James and Alanna Bell)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Brandyark Bird Is The Word (Mrs D & Mr G O'Donnell)
Res Dog CC & Minor of Breed: Minelphi Across the Sea (E G Cross)
Baby of Breed: Yalike Now You See It (Mrs D & Mr G O'Donnell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)

Papillon
Baby of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob and Lee-Ann Corbett)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Balickera Just Joe (Mrs Florence Robards)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Khyleini Mastercard (Mrs Florence Robards)

Pomeranian
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Pomiarose Take AChance On Me (Kathy Parker)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nulkaba Carla Zampatti (Kathy Gill)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Nulkaba Mighty Quinn (Susan Chapman)
Intermediate of Breed: Nulkaba Lord Syrell (Matt Wislon)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)  (Group Entry : 51)

Baby in Group: Jack Russell Terrier
Jacknthebox Atomic Fusion (Anita-kaye Malby)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Jacknthebox JR Wizz Kid (Anita-kaye Malby)
Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Jacknthebox Timewarp (Anita-kaye Malby)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch White Villan I Put A Spell On You (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Towilla Impressive Poker Face (T & K Hill)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Dinamyte Cherry Bomb (Jodie McKay & Kelly Hill)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Towilla Impressive Poker Face (T & K Hill)

Australian Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aasheerbull Our Gladys (Mrs A D Johnson)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Calmaceile Bigbang Bazinga (AI) (Mrs A Sprinks & Mrs D Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Santop Lady Madonna (Scott & Sharon Norman)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jacknthebox JR Wizz Kid (Anita-kaye Malby)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jacknthebox Timewarp (Anita-kaye Malby)
Baby of Breed: Jacknthebox Atomic Fusion (Anita-kaye Malby)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dogct Ruby River (Mr J Ackroyd)
Baby of Breed: Castlecairn Priceless (Imp NZ) (Mr J Ackroyd)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Atenta Lucky For Some (G L & J A Spears)
Baby of Breed: Tentapride Mista Mysterious (Miss L Bennett)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Atenta Dark Ember (G L & J A Spears)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch White Villan I Put A Spell On You (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Macbraedly White Heather (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Susan Butler (NSW)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Neut Ch Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HiPoint Arabella (J & R Mirto)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sunlore Stealing Hearts (M L Rochester)
Puppy of Breed: Adjobi Touch Of Class (D K & M L Rochester)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Azucroft Dressed In Black (Robynne Woolcock)
Minor (Dog) of Breed: Jedaka Here I Am (Robynne Woolcock)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fieldspan Gold Class (R Thurling / R & Y Lauder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Flatterhaft Greysouthen Mind Games (Imp SWD) (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Lara Haynes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch BlueBreeze Flames at Roxburgh (Debra Stubbings)
Baby of Breed: Dykinta Brandee Breeza (Wendy Atkins)
Minor of Breed: BlueBreeze Daintree Goddess (Debra Stubbings)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverstream High Five (Cherilyne Blackman)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Silverstream Honey Rose (Cherilyne Blackman)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)

Pointer
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust / Am Gr & HK Ch HiPoint Glamourous Liaison (J & R Mirto)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Minor of Breed: Lonsdaleite JP Sizzlin' at Greydove (Imp JPN) (Greydove Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie & Laura Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lornelane Lady On Stage (Robyn Fitzgerald)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Susan Butler (NSW) (Group Entry : 38)

Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
LaEchelon Artist Palette (Imp NZ) (Karen Glanford)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Bullab Xenas Safiya (Miss M Clift)

Basenji
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullab Xenas Safiya (Miss M Clift)
Open of Breed: Aust Ch Eurabbie Black Dhalia (Dr D A Braithwaite)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: LaEchelon Artist Palette (Imp NZ) (Karen Glanford)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Maralya PeggySue (Karen Smith)
Baby (Bitch) of Breed: Midaka Jersey Girl (Karen Smith)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Maralya Rave On Buddy (Karen Smith)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dakshunt Man In The Mirror (Nerida Gilfillan)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 92)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah An Unexpected Journey (Mrs Liana Bettison)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Behind the News (R H & V J Hutton)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Baledda The Prestige (A & L Cochrane)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melcathra She Shines (S Nicholas)
Baby of Breed: Aust Ch Nuwarra Pure Angel (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Baby of Breed: Aust Ch Ellagant Rumours At Mysql (Ellagant Knls)
Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cathkin All That I Am (Mr Wayne Shipman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Matlint Always On My Mind (Louise Thomas-van Der Weide)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda The Prestige (A & L Cochrane)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sibermoon Niina (Ms Chrissy Fitzgerald)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bojojamile Behind the News (R H & V J Hutton)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bojojamile Bulter Rhett Bulter (R H & V J Hutton)
Baby of Breed: Aust Ch Aziah An Unexpected Journey (Mrs Liana Bettison)
Junior of Breed: Aust Ch Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bojojamile Bon Appetite (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Aust Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Magnufi Lucrezia (AI) (Lorene Cantarella)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kortmar Portrait ofMatisse (Sarah Jones)
Minor in Group: Samoyed
Oscarbi Hez Astronomical (Imp NZ) (Mrs S Neil & Ms H Clarke)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Redorah Kool Katz (D Lawson)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Kirravindee Diamonds R Forever (Brad & Dee Lawson)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Aust Ch Kortmar Portrait ofMatisse (Sarah Jones)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kirravindee Diamonds R Forever (Brad & Dee Lawson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirravindee Love Me Tender (Brad & Dee Lawson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kadence luv It At Kirravindee (AI) (Imp NZ) (Brad & Dee Lawson)
Minor of Breed: Casqueen Rosa's Bliss (Mr S & Mrs S Castiglione)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aus Ch Gameguard Touch Of Frost (Scott Cook)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Dunneimed Dark And Stormy (Mr M Brown)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Indpac Spirit In The Sky (S & S Norman)
Baby of Breed: Engelhuette Miss Undaztood (Imp NZ) (Kent Fung)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Magnufi Lucrezia (AI) (Lorene Cantarella)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Inizio Xcelance (B Hutchison)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gelderland Mark Of Distinction (Mrs C Bird)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darksupreme Heavenly (Renae Campbell)

Samoyed
Res Dog CC & Minor of Breed: Oscarbi Hez Astronomical (Imp NZ) (Mrs S Neil & Ms H Clarke)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Redorah Kool Katz (D Lawson)

Siberian Husky
Baby of Breed: Annajak Sharp Dressed Man (AI) (Angela Mundy / Dianna Woods / Jessica Bird)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Baby in Group: Boston Terrier
Bostonwood Midnight Hustler (Doug Duncan & Vikki Tyler)
Minor in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Junior in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bostonwood Without A Doubt (Mrs Vikki Tyler)
Baby of Breed: Bostonwood Midnight Hustler (Doug Duncan & Vikki Tyler)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Vonleenard Paddington Bear (K McGuinness)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Rebelwood Skys the Limit (M & E Taggart)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves and Nina Estatheo)