Illawarra & South Eastern Region of NSW (NSW)

Date of Show : 22-Oct-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Andrew Beattie (WA)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Sutter Someone Of Interest (AI) (Imp NZ) (Brooke Turner / Glenn Sparham / Nancy Pelletier)
Puppy in Show: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)
Junior in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
Aust Bred in Show: Saluki
Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Neut Ch Mikulov The World Is Mine (Richard & Mara Herba)

Baby SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Maplewood Hello (K Cassidy)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dobermann
Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: English Springer Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Coranderrk Wild One (Meaghan O'Shannassy)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Minor in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
Junior in Group: Pomeranian
Pomquest Y So Serious (Miss R Walsh / B & S Abraham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut & Aust Gr Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karyme Pantteri (Gail Ransom)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Karyme Kissed In Venice (Gail Ransom)
Baby of Breed: Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xarnego Canzonetta (G Sporne & M Ashton-Sporne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques/Mr B Burrows)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Minor of Breed: Pondaroza Desert Storm (Mrs D A Jacques)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Szzan A Little More Fabulous (S Goodchild)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pomquest Y So Serious (Miss R Walsh / B & S Abraham)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Pomquest Viva Las Vegas (Mr G Malik)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kheireddin Khauluah (C A Roach)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Baby of Breed: Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Minor of Breed: Sebandee Cilla Black (Colin Seymour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut & Aust Gr Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA)

Best in Group & Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch Ashjay Sargeant Major (Dianne Brennan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Heavywaitblu Honey Ryder (Leigh Berwick-Wolff)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Quantumstaff Die Another Day (Mrs L Berwick-Wolff)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Amseraphs Sweet Dreams (AI) (R Gambino & K Taylor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Amseraphs Sweet Dreams (AI) (R Gambino & K Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)
Baby of Breed: Nikar Kratos God Of Strength (Karen Sloane)

Cairn Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashjay Sargeant Major (Dianne Brennan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heavywaitblu Honey Ryder (Leigh Berwick-Wolff)
Baby of Breed: Quantumstaff Die Another Day (Mrs L Berwick-Wolff)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Springdax Yu Dancing Geisha (K M Tranby & K M Callery)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Baby of Breed: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Skyehaven All Guns Blazing (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
Junior of Breed: Aust Ch Kruz Song of the Future RN (Joanne Hagan)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gamecall Emerge (John & Sian Hine)
Baby of Breed: Kenoz Rocks Lady Marmalade (Mr R & Mrs C Austin)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wynstream My Fair Lady (AI) (Mrs D J Blaney & Mrs J McLaurin)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Daykeyne Spareme TheDetails (Dionne Arnold)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Hipoint Renegade (Mrs M Bettis / Mr J & Mrs R Mirto)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Welshstar Freya Of Tazy (Mrs M Ahrens)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Puppy in Group: Beagle
Sligrachan Jeannies Billiards (Paul Orman)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Briala Glory Days (Linda Stevens)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Neut Ch Lionslea Jewel Of My Heart (E & R Black)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brialey Cloud Dancer (Brian & Lesley Childs)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sligrachan Jeannies Billiards (Paul Orman)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Baby of Breed: Abercarn Magic Happens (Mrs C Thompson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lauradale Forever Free (G Greer)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Briala Glory Days (Linda Stevens)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Res Dog CC & Minor of Breed: Rhone Starwars Hansolo (Mrs R Privett & Mrs L Stevens)
Baby of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Uglee Eros (L Foldi)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
Baby (Bitch) of Breed: Nelungaloo Vikings Daughter (Mariette Lees & Mark Lyons)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Laserre BellePrincesse (K M Tranby)

Irish Wolfhound
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro & Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykumos Deives Thunder Heart (Imp USA) (P J Batten)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionslea From Heart To Eternity (P J Batten)
Puppy of Breed: Aust Ch Kysaridge Gold Aurelia (Helen Mosslar)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Lionslea Jewel Of My Heart (E & R Black)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Baghdad Take A Bow (Paula Bockman-Chato)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alshira Iolanthe (AI) (Ms B Mitchell & Ms A Langford)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Beattie (WA)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sutter Someone Of Interest (AI) (Imp NZ) (Brooke Turner / Glenn Sparham / Nancy Pelletier)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Silversuisse Dragons Serenity (AI) (Silversuisse Kennels)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Weedram The Swedish Bear (F Philp)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Neecabe On Demand (Ms S Smith)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wazwallaby Brumby Jack (Glen & Julie Hogan)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sutter Someone Of Interest (AI) (Imp NZ) (Brooke Turner / Glenn Sparham / Nancy Pelletier)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure ET (Imp USA) (Donna Puttock)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Weedram The Swedish Bear (F Philp)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rerifar Serendipitty (Fay Philp)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neecabe On Demand (Ms S Smith)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tyronelea Gonewith Thewind (Belinda Hales)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE) (Mrs S Fancote / Ms B Hales / Mrs S Wildman)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silversuisse Dragons Quest (AI) (Silversuisse Kennel)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Silversuisse Dragons Serenity (AI) (Silversuisse Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Saffioraire Charming Mr Brit (A Norman)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
Minor in Group: Akita
Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)
Puppy in Group: Dobermann
Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Neut Ch Mikulov The World Is Mine (Richard & Mara Herba)

Akita
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolrunnings Spirit of Bear (R Huckett / S Huckett / C Loft)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)

Dobermann
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Puppy of Breed: Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)

Samoyed
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ahzu You Better Watch Out (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grossbotwar Luck of the Irish (M Lees & M Lyons)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grossbotwar Night Watchman (M Lees & M Lyons)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Doenitz Ice Ice Baby (M Lees and M Lyons)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colebrook Moonshine (R & N Inglis)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kortmar Blackjack (Lyne Browning)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kortmar Last Samurai (S Samuelsson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Divine Miss M (Lyne Browning)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mikulov The World Is Mine (Richard & Mara Herba)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Berntiff Real Good Man (Judith Brunton & Neil Ford)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Berntiff it's five o'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Ch Trudals Absolutely Fabulous ET (S & B Barr)
Minor in Group: Keeshond
Karrikees Zilva Dancing Queen (T Parker)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Maplewood The Nutty Professor (Kristy Cassidy)
Open in Group: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Sir Boofy (Mr S Kosse & Ms K Dack)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Dual Ch (AF) Lukius Beam Meup ET (Miss Rebecca Woiwade)

Boston Terrier
Baby of Breed: Davina Ive Got The Magic (AI) (Mr J Vassallo)

British Bulldog
Baby of Breed: Bumbullb Princibul Big Dog Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trudals Absolutely Fabulous ET (S & B Barr)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Adstaff Schaibles Legacy (AI) (Miss Rebecca Woiwade)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (AF) Lukius Beam Meup ET (Miss Rebecca Woiwade)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maplewood The Nutty Professor (Kristy Cassidy)
Baby of Breed: Maplewood Hello (K Cassidy)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

Great Dane
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stordansk The Chosen One (J Munro)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karrikees Zilva Dancing Queen (T Parker)
R/UP BOB and Dog CC: Hunkeedori Kant Get Uoutamyhed (S & B Barr / K Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sooquan Ol Bobs Rose Tattoo (D Pezzella)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rynkls Sir Boofy (Mr S Kosse & Ms K Dack)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Ojo Suki (Kelly Dack & Simon Kosse)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky All Guns Loaded (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Placky Me Myself N I (Sue Plackett)