Illawarra & South Eastern Region of NSW (NSW)

Date of Show : 23-Oct-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robyn Williams (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Saluki
Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Runner Up in Show & Open in Show: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Baby in Show: French Bulldog
Maplewood Hello (K Cassidy)
Minor in Show: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Junior in Show: Bull Terrier
Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva A Star Begins (C Yate)

Baby SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Maplewood Hello (K Cassidy)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Eternity's Shakira (Imp SWD) AD JD (Rob & Ann Ryan)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: English Springer Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Coranderrk Wild One (Meaghan O'Shannassy)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Minor in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
Junior in Group: Pomeranian
Pomquest Y So Serious (Miss R Walsh / B & S Abraham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust Neut Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Kissed In Venice (Gail Ransom)
Baby of Breed: Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Szzan A Little More Fabulous (S Goodchild)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Athalow Chai Latte (Jonathon Nash)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pomquest Y So Serious (Miss R Walsh / B & S Abraham)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Pomquest Viva Las Vegas (Mr G Malik)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)

Pug
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Kheireddin Khauluah (C A Roach)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Heavywaitblu Honey Ryder (Leigh Berwick-Wolff)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Amseraphs Sweet Dreams (AI) (R Gambino & K Taylor)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Amseraphs Sweet Dreams (AI) (R Gambino & K Taylor)
Baby of Breed: Nikar Kratos God Of Strength (Karen Sloane)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)

Cairn Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashjay Sargeant Major (Dianne Brennan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heavywaitblu Honey Ryder (Leigh Berwick-Wolff)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Andrew Beattie (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Gamecall Emerge (John & Sian Hine)
Intermediate in Group: Pointer
Daykeyne Spareme TheDetails (Dionne Arnold)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Winfree's Reigning Down Under (Imp USA) (M Kingston/A O'Keefe)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Springdax Yu Dancing Geisha (K M Tranby & K M Callery)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Baby of Breed: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Skyehaven All Guns Blazing (Meaghan O'Shannassy)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gamecall Emerge (John & Sian Hine)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wynstream My Fair Lady (AI) (Mrs D J Blaney & Mrs J McLaurin)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Daykeyne Spareme TheDetails (Dionne Arnold)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Hipoint Renegade (Mrs M Bettis / Mr J & Mrs R Mirto)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Andrew Beattie (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Puppy in Group: Beagle
Sligrachan Jeannies Billiards (Paul Orman)
Junior in Group: Whippet
Buffalo Travelling Too (M & S Patterson)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro & Rona Moss)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Deerhound
Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sligrachan Jeannies Billiards (Paul Orman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Bitch CC & Junior of Breed: Brialey Cloud Dancer (Brian & Lesley Childs)
Baby of Breed: Abercarn Magic Lantern (Mrs C Thompson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lauradale Forever Free (G Greer)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Rhone Starwars Hansolo (Mrs R Privett & Mrs L Stevens)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Briala Glory Days (Linda Stevens)
Baby of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Uglee Eros (L Foldi)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Laserre BellePrincesse (K M Tranby)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro & Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionslea From Heart To Eternity (P J Batten)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kysaridge Gold Aurelia (Helen Mosslar)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Lionslea Jewel Of My Heart (E & R Black)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Res Dog CC & Junior of Breed: Baghdad Take A Bow (Paula Bockman-Chato)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alshira Iolanthe (AI) (Ms B Mitchell & Ms A Langford)

Whippet
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Benbridge Angel of Faith at Buffalo (Imp NZ) (Mike & Sandra Patterson)
Junior of Breed: Buffalo Travelling Too (M & S Patterson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sutter Someone Of Interest (AI) (Imp NZ) (Brooke Turner / Glenn Sparham / Nancy Pelletier)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Weedram the Stormy Dragon (Miss F Philp)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Silversuisse Dragons Serenity (AI) (Silversuisse Kennels)
Puppy in Group: White Swiss Shepherd Dog
Silversuisse Dragons Quest (AI) (Silversuisse Kennel)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Eternity's Shakira (Imp SWD) AD JD (Rob & Ann Ryan)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wazwallaby Brumby Jack (Glen & Julie Hogan)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sutter Someone Of Interest (AI) (Imp NZ) (Brooke Turner / Glenn Sparham / Nancy Pelletier)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure ET (Imp USA) (Donna Puttock)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Weedram The Swedish Bear (F Philp)
Baby of Breed: Weedram the Stormy Dragon (Miss F Philp)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Eternity's Shakira (Imp SWD) AD JD (Rob & Ann Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rerifar Serendipitty (Fay Philp)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neecabe On Demand (Ms S Smith)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tyronelea Gonewith Thewind (Belinda Hales)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE) (Mrs S Fancote / Ms B Hales / Mrs S Wildman)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silversuisse Dragons Quest (AI) (Silversuisse Kennel)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Silversuisse Dragons Serenity (AI) (Silversuisse Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Saffioraire Charming Mr Brit (A Norman)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA)

Best in Group & Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Puppy in Group: Samoyed
Ahzu You Better Watch Out (J & M Harrison)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva A Star Begins (C Yate)

Akita
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolrunnings Spirit of Bear (R Huckett / S Huckett / C Loft)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Puppy of Breed: Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)

Samoyed
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ahzu You Better Watch Out (J & M Harrison)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colebrook Moonshine (R & N Inglis)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kortmar Blackjack (Lyne Browning)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kortmar Last Samurai (S Samuelsson)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Divine Miss M (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva A Star Begins (C Yate)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Berntiff Real Good Man (Judith Brunton & Neil Ford)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Berntiff it's five o'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Great Dane
Stordansk The Chosen One (J Munro)
Baby in Group: French Bulldog
Maplewood Hello (K Cassidy)
Minor in Group: Keeshond
Karrikees Zilva Dancing Queen (T Parker)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Trudals Absolutely Fabulous ET (S & B Barr)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Kellyvix Only With Concent (A Porombka)

Boston Terrier
Baby of Breed: Davina Ive Got The Magic (AI) (Mr J Vassallo)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trudals Absolutely Fabulous ET (S & B Barr)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maplewood The Nutty Professor (Kristy Cassidy)
Baby of Breed: Maplewood Hello (K Cassidy)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stordansk The Chosen One (J Munro)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karrikees Zilva Dancing Queen (T Parker)
R/UP BOB and Dog CC: Hunkeedori Kant Get Uoutamyhed (S & B Barr / K Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sooquan Ol Bobs Rose Tattoo (D Pezzella)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kellyvix Only With Concent (A Porombka)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rynkls Sir Boofy (Mr S Kosse & Ms K Dack)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Ojo Suki (Kelly Dack & Simon Kosse)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky All Guns Loaded (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Placky Me Myself N I (Sue Plackett)