Cumnock Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 25-Mar-2017 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Yvonne Meintjes (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Bracco Italiano
Aust Sup Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)
Runner Up in Show & Open in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Bellshill Coast Guard (Imp NZ) (Lumineux Kennels)
Baby in Show: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)
Minor in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Pin Up Girl (Kelly Hooper)
Puppy in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Millissa Fox)
Junior in Show: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Y So Serious (Miss R Walsh / B & S Abraham)
Intermediate in Show: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Baby SweepStakes - 1st Place: Anatolian Shepherd Dog
Tribocie Kamikaze of Fujin (Ekin & Ashley Esad)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Golden Retriever
BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Shetland Sheepdog
Bluegables Dancin On My Own (Tracey Walters)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: English Springer Spaniel
Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Y So Serious (Miss R Walsh / B & S Abraham)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Under Seige (Kirstin Henderson)
Puppy in Group: Affenpinscher
Aust Ch Swayd Black With Two (Kerry McKinnon)
Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Queen Of Dragons (Miss R Walsh)
Open in Group: Pug
Aust Ch Wuhana Final Destination (Amanda Stapleton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swayd Black With Two (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Konavan Proud N Sassy (Sue Donahue)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Cockney Chaos (Sue Donahue)
Baby of Breed: Chevalove Under Seige (Kirstin Henderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (David Smith)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gremlinz Champs Elysees (D Marszal / S Spooner / S Barkmeyer)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Y So Serious (Miss R Walsh / B & S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Queen Of Dragons (Miss R Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wuhana Final Destination (Amanda Stapleton)
Baby of Breed: Wuhana Game Set N Smash (Amanda Stapleton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Australian Terrier
Aust Ch Irrawang Blaze and Glory (A & L Boote)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Pin Up Girl (Kelly Hooper)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Notice Modern Love (Imp SWE) (Eileen Clarke)
Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Irrawang Blaze and Glory (A & L Boote)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Irrawang Kiss My Fancy Pants (A & L Boote)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Notice Modern Love (Imp SWE) (Eileen Clarke)

Bull Terrier
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Bulladdict Shesdabomb (C J Shields)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Riverlands Pin Up Girl (Kelly Hooper)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Graebrook Devils Whisper (Miss C Ryan)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Brighthelm Witches Britches (Sarah Gaffikin)
Baby of Breed: Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Fantasy Island (K & T Ninnes / B & H Clarke)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Argowan Hells Kitchen (Mrs A Bugges & Mrs M Bettis)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alotafun Sassy Girl (Miss K Boyland)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Nudimah Empire Rose (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Baby of Breed: Aust Ch Gumhaven Cherokee Rose (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Sup Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sunfire Dare To Dream (Helen Roberts/Pauline Grutzner)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Demorz Royal Dynasty (AI) (Mrs D E A Moran & Ms M Osbourne)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Burlishcharm Jairo (Mrs Denise Dwyer)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)
Minor of Breed: Moloscyg Dario (Moloscyg Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lachlanpark Moon Dance (Geoffrey & Cheeyl Coyte)
Minor of Breed: Lachlanpark Take A Chance (Geoffrey & Cheryl Coyte)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunfire Dare To Dream (Helen Roberts/Pauline Grutzner)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sunfire Who Wat Where Y (H Roberts / P Grutzner / M Adkins)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Burlishcharm Jairo (Mrs Denise Dwyer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Baby of Breed: Burlishcharm Aggie (Denise Dwyer)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Alubyc Ladysmith Black Mambazo (Kirstin Henderson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Demorz Trooping The Colour (Deb Moran & Mel Osbourne)
Baby of Breed: Demorz Royal Dynasty (AI) (Mrs D E A Moran & Ms M Osbourne)

Golden Retriever
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Goldshoe Peppa (D Casey)
Baby of Breed: BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch HiPoint The Heretic (J & R Mirto)
Baby of Breed: Knusprig A Little Night Music (AI) (J & R Mirto / A Teasdel)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Paula Bockman-Chato (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Millissa Fox)
Baby in Group: Afghan Hound
Khandhu Marisha (AI) (D Tidey)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Intermediate in Group: Norwegian Elkhound
Aust Gr Ch Feralas Good Morning Vietnam (Mr C Tidey & Miss T Hall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Here From Heaven (Miss Stephanie Dearnaley)
Runner Up Neuter in Group: Norwegian Elkhound
Aust Sup Ch Feralas Cindia (B & C Monckton)

Afghan Hound
Baby of Breed: Khandhu Marisha (AI) (D Tidey)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Millissa Fox)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ariahgrove Oops Im in Trouble (Rhonda Dearnaley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Hounsley Here From Heaven (Miss Stephanie Dearnaley)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lauradale Rocket Man (A I & P M McMaster)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dachchimac Mighty Hercules (A I & P M McMaster)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dachchimac hereshecomes (A I & P M McMaster)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zyzemup Mocha Dlite (Kerry M Beckhaus)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Zyzanna Neil Diamond (Kerry M Beckhaus)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rickaby From Me To U (Debbie Tidey)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels & Claire Needham)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Feralas Good Morning Vietnam (Mr C Tidey & Miss T Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Graabine Goddess Of Love (Mr C Tidey & Miss T Hall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Feralas Cindia (B & C Monckton)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgesetter How Easy It Is (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Bellshill Coast Guard (Imp NZ) (Lumineux Kennels)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sutter Someone Of Interest (AI) (Imp NZ) (Brooke Turner / Glenn Sparham / Nancy Pelletier)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Bluegables Dancin On My Own (Tracey Walters)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Deviebelle SC Scarlet (Tracy Glawson)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Nuwarra Strike A Light (Sue & Ian Ford)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nuwarra Strike A Light (Sue & Ian Ford)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Landmaster Proud Mary (D Gunn)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nuwarra Pretti Chikhi (Sue & Ian Ford)
Baby of Breed: Welbeblue Piece Of My Heart (S Nicholas)
Puppy of Breed: Welbeblue This Round Is On Me (S Nicholas)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sutter Someone Of Interest (AI) (Imp NZ) (Brooke Turner / Glenn Sparham / Nancy Pelletier)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Aolani's Mai Silva Treasure ET (Imp USA) (Donna Puttock)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jedabun The Snow Queen (Tracey Simpson)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bellshill Coast Guard (Imp NZ) (Lumineux Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Deviebelle SC Scarlet (Tracy Glawson)

Border Collie
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Giano Di Arajani (Imp ITA) (Jennifer Block)
Baby of Breed: Scintilli Tessa (Jennifer Block)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Bluegables Dancin On My Own (Tracey Walters)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Canyonlands Navajo Sunrise (AI) (Mrs Amanda Becconsall)
Runner Up in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly On Bundy (K Hay/ T Richardson/ E & A Esad)
Baby in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Junior in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Kchise Vision Of Love (Ms Sandii Mathers)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Fireandmist Shooting Star (Ms S Lowe)

Anatolian Shepherd Dog
Baby of Breed: Tribocie Kamikaze of Fujin (Ekin & Ashley Esad)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke/ Halliday & Badman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Chestafield You Can Do Magic (AI) (Berrell & Halliday)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry When I Grow Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Blakesims Fire Down Under (A R Barter & L T Fletcher)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kchise Vision Of Love (Ms Sandii Mathers)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Canyonlands Navajo Sunrise (AI) (Mrs Amanda Becconsall)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Baby of Breed: Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly On Bundy (K Hay/ T Richardson/ E & A Esad)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Paula Bockman-Chato (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Baby in Group: Keeshond
Sandstock Right By My Side (Tracey Parker)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Boston Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sprintaway Shakiera (Louanne & Mat Donald)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sprintaway Rimfire Red (M & L Donald)
Baby of Breed: Sprintaway Special Edition (Louanne & Mat Donald)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
Baby of Breed: Daesdaemar The Winter King (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Bitch CC & Junior of Breed: Karrikees Zilva Dancing Queen (T Parker)
Baby of Breed: Sandstock Right By My Side (Tracey Parker)
Baby (Dog) of Breed: Rymiska The Great Gatsby (Rhiannon Walsh & Tracey Parker)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)