Sunshine Coast Kennel Club (QLD)

Date of Show : 19-May-2017 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Prof Brian Corbitt (NSW)   (Total Entry : 389)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Mysql Im On Fire (Dominic Finlay & Ana Richardson)
Baby in Show: French Bulldog
Meralla Nina Bella Rina (Vicki Shaw)
Minor in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Puppy in Show: Rottweiler
Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)

Baby SweepStakes - 1st Place: French Bulldog
Meralla Nina Bella Rina (Vicki Shaw)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Shaunuff Mason (Jacqui Shaw)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
Runner Up in Group & Minor in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Eye of the Beholder (Mr Grahame Neave)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kabova Dark Mountains (J Williams)
Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)
Runner Up Neuter in Group:
Aust Ch G'minna De La Prunelliere (Imp FRA) (B Rafferty)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)
Baby of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Eye of the Beholder (Mr Grahame Neave)

Italian Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Foxx (Ms F E L Darling)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova All Fired Up (AI) (Ms Janet McGregor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Up Close and Personal (Mrs J Williams)
Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Dark Mountains (J Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group: Welsh Terrier
Am Ch / Am Gr Ch & Aust Ch Shaireab's Bayleigh Wolverine (Imp USA) (Adrian Adams / Viviana Adamopoulos/ Tiffany Adamopoulos/ Victor Jones)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aelfhere Dare Devil (Mrs K Burgess & Mrs S Roberts)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Belleden Squareinside Thcircle (Belleden Staffords)
Intermediate in Group: Scottish Terrier
Arg/Chil/Lat/Arg Gr Ch Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Airedale Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss Annelise Dopking)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Enomis Ima Right Royal Gem (C Sweeney/S Nicholson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Enomis Loven A Mighty Finnish (AI) (Ms C L Sweeney)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aelfhere Dare Devil (Mrs K Burgess & Mrs S Roberts)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Minor of Breed: Triplefun Axel (C E & J F Chambers)
Intermediate of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Torum's Sonador (Imp UK) (T & K Ninnes)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Arg/Chil/Lat/Arg Gr Ch Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: J Ch Lat Rich of Honour Olivia (Imp AUSTRIA) (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Chivac Armani by Design (J Chivers)
Dog CC: Aust Ch Sookalott Stop N Stare (Ms D & Ms K Edwards)
Baby of Breed: Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
Minor of Breed: Sookalott On The QT (Sookalott Staffords)
Puppy of Breed: Belleden Squareinside Thcircle (Belleden Staffords)
Puppy (Dog) of Breed: Sookalott YourEntirelyBonkers (Sookalott Staffords)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Charbon The Duke (B Sommerville)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wandji Star Diamond (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Charbon Duelling Banjos (C E & J F Chambers)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch / Am Gr Ch & Aust Ch Shaireab's Bayleigh Wolverine (Imp USA) (Adrian Adams / Viviana Adamopoulos/ Tiffany Adamopoulos/ Victor Jones)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)  (Group Entry : 97)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Baby in Group: Golden Retriever
Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Brayroan Soul Choice Edition (J Newbold)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tealpoint Young Blood ET JC (Ann-Marie Boyd)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Gr Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brayroan Soul Choice Edition (J Newbold)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)
Baby of Breed: Acijay Caught In The Act (Louise Bygraves)
Puppy of Breed: Sheldarich Midnight Mystique (Holly Rey)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Cobalt Andy Pandy (Holly Rey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tealpoint Young Blood ET JC (Ann-Marie Boyd)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Baby of Breed: Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Copperkee You Light My Fire (Ms D & Miss J Creagh)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Parity Hero (Robynne Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wispan Flaming Heart (Robynne Flynn)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC) (Group Entry : 70)

Runner Up in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Bondestin Right On The Kisser (Miss A Cooney & Dr Caryn West)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)
Open in Group: Borzoi
Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejon all About The Dress (Mr S Bennett & Mr B Green)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett & B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kajmytt Miss Rahni (Cheryl Farley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kimscott Blak Majik (C Farley)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Open of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Bouquet (Debbie Daly)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark & Joanne Yardley)
Res Dog CC: Aust Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Ava Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Baby of Breed: Stardayne Tiny Bubbles (B K & Y J Shaw)
Baby (Dog) of Breed: Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)

Deerhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sallytree Chi MiNa Morbheanna (Kit Simmons)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bondestin Right On The Kisser (Miss A Cooney & Dr Caryn West)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Mysql Im On Fire (Dominic Finlay & Ana Richardson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Gr Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Blucalypt Gold As Ice (AI) (Greg & Sharon Pinsent)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Blucalypt Pagan Gold (G & S Pinsent)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blucalypt Wild Child (G & S Pinsent)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Short Fuse (Wayne Carter)
Baby of Breed: Blucalypt Gold As Ice (AI) (Greg & Sharon Pinsent)
Minor of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oatland Kitty Dior (Miss Samantha Smith)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Mysql Im On Fire (Dominic Finlay & Ana Richardson)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Nahrof Man In The Mirror (Tracie Thompson)
Minor of Breed: Glenlion Drovers Mate (M Muller)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Drambuie Dry and Dirty AD JD SD GD SPD (Miss A L Butler)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
Res Dog CC & Minor of Breed: Packardia Talkn About Stylz At Tailgait (Mrs J H Pearce)

Puli
Minor of Breed: Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (M & K Stone / S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Imp NZ) (Amanda Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icepure Enchanted Princess (Narelle Adams)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Vandajet Codename Diesel (Tyson Miletic)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Willemstadt Ned Kelly (Deborah Rodgers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Lovida Lover Girl (J & D Maguire)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Purple Rain (Klaaysen / Beard / O'Reily)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chicabud Call of the Jungle (J Windle & J Sharland)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Casperscove Woodstock (AI) (J & T Clapham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Fr Ch Draycan Give It All Youve Got (Draycan Kennels)
Baby of Breed: Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby in Group: French Bulldog
Meralla Nina Bella Rina (Vicki Shaw)
Minor in Group: French Bulldog
Shaunuff Mason (Jacqui Shaw)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Poodiful Light My Fire (Carolyne A Collin)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Majestueux Legacy in the Makin (AI) (J & T Cumner)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Drumsara Special Delivery (Mrs M J Stewart)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Majestueux Legacy in the Makin (AI) (J & T Cumner)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb / Laurie Edwards)
Baby of Breed: Majestueux Tsunami Von Zephyr (AI) (J & T Cumner)
Baby (Bitch) of Breed: Majestueux Tsunami Von Lucinda (AI) (J & T Cumner)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Malaboo Chinese Whispers (J & T Cumner)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shaunuff Mason (Jacqui Shaw)
Baby of Breed: Meralla Nina Bella Rina (Vicki Shaw)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Voila Raise An Eyebrow (Mr Lance Wright & Mr James Bennett)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Poodiful Light My Fire (Carolyne A Collin)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Turkish Tequila (Carolyne A Collin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)