Bulli District Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 11-Jun-2017 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Patricia Hall (NSW) (Total Entry : 406)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Baby in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Caperway Black Star (R R Duffy)
Minor in Show: Pointer
Knusprig Madam Butterfly (AI) (A N Teasdel)
Puppy in Show: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
Junior in Show: Pekingese
Aust Ch Notron Beau Geste (Norman Porter & Tony Tau)
Baby SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Bravadobe U Dont Own Me (AI) (Imp NZ) (J & E Henville)
Baby SweepStakes - 3rd Place: English Setter
Talshae Sasanache Blueprint (Robert & Kerry Lamb)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Bracco Italiano
Moloscyg Dario (Moloscyg Kennels)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Aust Ch Mikulov This Is Now JC (Richard & Mara Herba)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Tibetan Mastiff
Aust Ch Jangbu Empress Yuan (Kristie Bates)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr David Smith (NSW) (Group Entry : 64)
Aust Ch Notron Beau Geste (Norman Porter & Tony Tau)
Runner Up in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Caperway Black Star (R R Duffy)
Minor in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Kiss Of A Dragon (Mr G & Mrs R Malik)
Puppy in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe The Entertainer (Alanna Gavan & Wayne Burton)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Queen Of Dragons (Miss R Walsh)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jonz Night Music (Rosemary Duffy)
Baby of Breed: Caperway Black Star (R R Duffy)
Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rayvale Cest La Vie (Miss V Morse)
Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Notron Beau Geste (Norman Porter & Tony Tau)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Notron Suzy Wong (Norman Porter & Tony Tau)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Queen Of Dragons (Miss R Walsh)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Pomquest Kiss Of A Dragon (Mr G & Mrs R Malik)
Baby of Breed: Jordysong Travellin Soldier (Vicky Spiteri)
Baby (Bitch) of Breed: Jordysong Shes Kiss Fromarose (Vicky Spiteri)
Puppy of Breed: Solinca I Will Surprise You (Mrs M D Munro)
Puppy (Bitch) of Breed: Solinca Caramel Kisses (Mrs M D Munro)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kangala Fergus Furgleton (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Junior of Breed: Sebandee Cilla Black (Colin Seymour)
Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karojenbe The Entertainer (Alanna Gavan & Wayne Burton)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Sharon Hannigan (NSW) (Group Entry : 43)
Aust Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Diamond Kisses (Leesa Musgrove)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pradakka Elegant Storm (AI) (T Talbot)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daenerys Last Hurrah (S Causer)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bohunt Otter Non Sense (S Causer & G Whyte)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joelleigh Diamond Kisses (Leesa Musgrove)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Millennium Star (Leesa Musgrove)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Dr Karen Hedberg (NSW) (Group Entry : 72)
Aust Ch Metropolis Beaucoup Monsieur (AI) (Ms R Hanney)
Minor in Group: Pointer
Knusprig Madam Butterfly (AI) (A N Teasdel)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Moloscyg Dario (Moloscyg Kennels)
Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moloscyg Dario (Moloscyg Kennels)
English Setter
Baby of Breed: Talshae Sasanache Blueprint (Robert & Kerry Lamb)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Cardhu Rhythm Of The Heart (AI) (E & M Borg)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvaspring Wish Upon A Star (E / M & A Borg)
Baby of Breed: Silvaspring Cupids Arrow (AI) (E / M & A Borg)
Puppy of Breed: Aust Ch Tikimi Diamonds N Pearls (Miss T & Mrs K Perkiss)
Intermediate of Breed: Burlishcharm Aceospades (E Brooke)
Golden Retriever
Res Dog CC & Minor of Breed: BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Metropolis Beaucoup Monsieur (AI) (Ms R Hanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Metropolis Avant Tout (Robyn Hanney)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Metropolis Elle Coquette (Ms Robyn Hanney)
Minor of Breed: Metropolis Honorer Hallelujah (Robyn E Indigo Hanney)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Metropolis Beaucoup Beaucoup (AI) (Ms R Hanney)
Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Wynstream My Fair Lady (AI) (Mrs D J Blaney)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Blackboy Chocolate Ripple (Mrs D Blaney & Blackboy Kennels)
Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Knusprig More Than This (AI) (A N Teasdel)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Knusprig Madam Butterfly (AI) (A N Teasdel)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Featherdale Dragons Knight (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr David Smith (NSW) (Group Entry : 33)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Norwegian Elkhound
Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Charlmagne Angie (S L Bennett)
Aust Bred of Breed: Lauradale Rocket Man (A I & P M McMaster)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dachchimac Mighty Hercules (A I & P M McMaster)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachchimac hereshecomes (A I & P M McMaster)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meydak Dance With the Tsars (Mrs B Taylor)
Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
Whippet
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Goodwill Lets Get It On (Steve & Debbie Albert)
Puppy of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW) (Group Entry : 52)
Allendell Norty Little Secret (Mrs R Ralphs)
Runner Up in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Bellshill Coast Guard (Imp NZ) (Lumineux Kennels)
Minor in Group: Border Collie
Langtry Christmas Edition (Susan Morris)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Allendell Opals On Fire (Mrs R Ralphs)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Turrella Blue Spanish Panther (Cheryl Edwards)
Res Bitch CC: Turrella Blue Memphis Belle (Cheryl Edwards)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bellshill Coast Guard (Imp NZ) (Lumineux Kennels)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Langtry Across The Tasman (Langtry Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Langtry Christmas Edition (Susan Morris)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snofyre Galactic Empire (T Coser & C Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Snofyre Hear me Roar (AI) (S Larielle / C Rogan & C Fitzgerald)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Allendell Norty Little Secret (Mrs R Ralphs)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Allendell Power of One (Ralph's & Elliott)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Allendell Midnight Special (Rhonda Ralphs)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Allendell Opals On Fire (Mrs R Ralphs)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silversuisse Dragons Serenity (AI) RN JC (C/S Harris / H Scott / R & M Herba)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Sharon Hannigan (NSW) (Group Entry : 67)
Aust Sup Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels / I & S Geddes-Cook)
Baby in Group: Dobermann
Bravadobe U Dont Own Me (AI) (Imp NZ) (J & E Henville)
Minor in Group: Siberian Husky
Articwolf Diamonds Are Forever (AI) (E & M Hardwicke)
Puppy in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Jangbu Empress Yuan (Kristie Bates)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Articwolf as Good As Gold (E & M Hardwicke)
Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Mr D R Atherden)
Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tribocie Atalanta (Ekin & Ashley Esad)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Baby of Breed: Bravadobe U Dont Own Me (AI) (Imp NZ) (J & E Henville)
German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Mrs Dunn / Mr & Mrs Vowles)
Leonberger
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels / I & S Geddes-Cook)
Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Articwolf as Good As Gold (E & M Hardwicke)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mikulov This Is Now JC (Richard & Mara Herba)
Res Dog CC: Aust Ch Articwolf You Only Live twice (AI) (E & M Hardwicke)
Minor of Breed: Articwolf Diamonds Are Forever (AI) (E & M Hardwicke)
Tibetan Mastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jangbu Empress Yuan (Kristie Bates)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Dr Karen Hedberg (NSW) (Group Entry : 75)
Aust Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)
Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Baby in Group: Dalmatian
Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska The Great Gatsby (Rhiannon Walsh & Tracey Parker)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystaway Screen Shot (R & D Harbin)
Baby of Breed: Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)
French Bulldog
Baby of Breed: Matgo Mon Petit (Janice Sharp)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Merrifox Eskimo Joe (Jill Fowler)
Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Danestorm Magicians Neva Tell (W & L Hamaty)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Danestorm Magikal Silohette (W & L Hamaty)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
Baby of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
Keeshond
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (T Parker)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rymiska The Great Gatsby (Rhiannon Walsh & Tracey Parker)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kellyvix Blood Diamond (Karen Wyers)
Poodle (Toy)
Baby of Breed: Jazal I Am Stirlo (B J Biggs)
Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Highway To Heaven (J Spacek)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sanlyn Simply An Aussie Dream (Imp NZ) (J Spacek)