Hills Kennel Club of WA (WA)

Date of Show : 8-Jul-2017 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sally Baxter (WA)

Best in Show & Open in Show: French Bulldog
Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Saluki
Aust Gr Ch Padtheway Palais Blaze (S Timson & H Spence)
Minor in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
Puppy in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch Fleetwood Lia At Cumocroi (AI) (Imp NZ) (S & D Runciman)
Junior in Show: Irish Terrier
Aust Ch Maddyroe Make Mine Malt (Neridah Sharrett & Stan Honnery)
State Bred in Show: Pekingese
Aust Sup Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dobermann
Aust & Neut Ch Celestion Walk The Line At Aegis (Imp NZ) (Denise Ball & M McDonald)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Olga Meyer (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Obsidion Rumour HasIt (Natalie Boekelman)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
Baby in Group: Miniature Pinscher
Callme I Believe (Steve Rhodes)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
State Bred in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova Mr Impossible (Deborah & Darryl Barker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust & Neut Ch Callme a Knock Out (S Rhodes)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (Deborah & Darryl Barker / Tracy Quinn)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
Baby of Breed: Brunkerville Mandys Vision (Mrs N F Walker)

Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC & Puppy of Breed: Torichidore Ima Chikiwawa (E Harrower)
Baby of Breed: Chintaro Black Knight (Mrs V Mckelvie)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pender Enter The Dragon (Kym Prendergast)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaasha Send In The Clowns (Mark & Jeni Sach)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chincasa Kiss Me Once (Nick Skeet)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
Baby of Breed: Callme I Believe (Steve Rhodes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Callme a Knock Out (S Rhodes)

Papillon
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pawfx Legend of Merlin (Ms Maureen Doohan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Pawfx Mystical Prophesy (Ms Maureen Doohan)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
Baby of Breed: Valvista Designer Kiss (Valvista Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Valvista Chase (Valvista Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Obsidion Rumour HasIt (Natalie Boekelman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Baby of Breed: Toorork Jimmy Chews (Deborah & Darryl Barker)
Minor (Dog) of Breed: Moonlight Time For The Don (Joanne Watts)
Puppy of Breed: Moonlight Time For Mi Mi (Joanne Watts)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Mr Impossible (Deborah & Darryl Barker)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (Deborah & Darryl Barker / Tracy Quinn)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Wencyn Whispers N Innuendos (Miss K Marshall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Phillipe Puklowski (WA)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Castlebar Ring Side Riot (Racheal Bawden)
Minor in Group: Irish Terrier
Coolaney Ice Cold Collection (AI) (Neridah Sharrett & Stan Honnery)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Kineta Original Sin (Eva Fekete)
Junior in Group: Irish Terrier
Aust Ch Maddyroe Make Mine Malt (Neridah Sharrett & Stan Honnery)
State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dinamyte Depth Charge (E Lewis / J McKay)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cyclop Master McKenzie (AI) (Mrs Jenny Viggers & Miss J Beveridge)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maddyroe Make Mine Malt (Neridah Sharrett & Stan Honnery)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Coolaney Ice Cold Collection (AI) (Neridah Sharrett & Stan Honnery)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hollylake A Cut Above (Rita Hayes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kineta Original Sin (Eva Fekete)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Castlebar Ring Side Riot (Racheal Bawden)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Westrova Stoic Makers Mark (Frances J Strover)
Baby of Breed: Westrova Stoic At Stitchthat (AI) (Mr S & Mrs J Meyerkort / Mrs E Findlater)
Baby (Bitch) of Breed: Westrova Stoic At Artisinal (AI) (Mrs E P Findlater)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Man Of The Moment Of Jura (IMP NZ) (Sylvenus Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Rick Berwick (WA)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Flatbush Dreaming (Jan Waite)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Jodegee Dancing Upon The Air (Mrs J Maunder)
Res Dog CC & Junior of Breed: Jodegee Wild Tempesto (Mrs J Maunder / D & D Williams)
Baby of Breed: Jodegee A Dom Perignon Moment (Mrs J B Maunder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Staryanks Maid In Manhattan (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Flatbush Dreaming (Jan Waite)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kellick Song Sung Blue RN (C Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Durers Jacob Heller (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
R/UP BOB & Res Dog CC: Durers Donatello (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Feel Th Love (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Passionate Kisses (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Minor of Breed: Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Parkridge Its All About Me (Debra Turner)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sally Baxter (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Gr Ch Padtheway Palais Blaze (S Timson & H Spence)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby in Group: Beagle
Sligrachan Jean Luc Picard (Sligrachan Kennels)
Minor in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Desis Constlation (Sligrachan Kennels)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Fleetwood Lia At Cumocroi (AI) (Imp NZ) (S & D Runciman)
Open in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sligrachan Desis Constlation (Sligrachan Kennels)
Baby of Breed: Sligrachan Jean Luc Picard (Sligrachan Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Sligrachan Pearls Argyll (Sligrachan Kennels)
Puppy of Breed: Sligrachan Desis Nxtgenration (Sligrachan Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dacshoe Shaman (Mrs J M Shawcross)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fleetwood Lia At Cumocroi (AI) (Imp NZ) (S & D Runciman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Padtheway Palais Blaze (S Timson & H Spence)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Padtheway Summa Palais (Sheila Timson)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)

Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Minor in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Ally Bally Bee (Sue Huebner & Penny Kelly)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic Cantstealmysunshine (Sheltastic Kennels)
State Bred in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Helena Innes)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tehya Scandal On The Cover (Mr L & Mrs C Jensen)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Noblestarzz Fortizimo Oth Wind (Ambre Smith)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Syryne Spiryt Of The Dragon (Ms D P Rose & Ms S Fossey)
Puppy of Breed: Noblestarzz Frosted W Diamonds (Ambre Smith)
State Bred of Breed: Noblestarzz Symphony Oth Wind (Ambre Smith)

Briard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kaasha Napoleon (Mr M & Mrs J Sach)

Collie (Rough)
Minor of Breed: Youanmi Proceedtobusinessclass (Mrs S Wildman)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Caleebra Fearless Leader (AI) (Mrs L Simpkins)

Puli
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cordmaker Ally Bally Bee (Sue Huebner & Penny Kelly)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Arajento Raise The Stakes (Mrs K C Tonkin)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arajento Raise The Tempo (Mrs K C Tonkin)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Montage Mignonette (Greg Mellor)
Baby (Bitch) of Breed: Yasdnil Im Not Wicked (Ms Jeanette Mitchell)
Puppy of Breed: Sheltastic Cantstealmysunshine (Sheltastic Kennels)
Puppy (Bitch) of Breed: Arajento Roll Of The Dice (Mrs KC Tonkin)
Intermediate of Breed: Nightwood No Steppin Nmy Shoes (Ms Debra Simpson)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Nightwood Step Into Thspotlite (Ms Debra Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Natasha Ryan (WA)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Inna Jam (AI) (Imp NZ) (Ms M Roberts & Mr A Hobday)
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Wolfproud Carolina (Jenn Lawrence)
Puppy in Group: Rottweiler
Zennhaus Elke (Sharon Gossage)
Junior in Group: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust & Neut Ch Celestion Walk The Line At Aegis (Imp NZ) (Denise Ball & M McDonald)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfproud Carolina (Jenn Lawrence)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
Puppy of Breed: Wolfproud Mississippi (AI) (Jenn Lawrence)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chizack Inna Jam (AI) (Imp NZ) (Ms M Roberts & Mr A Hobday)

Cane Corso
Baby of Breed: Royaldragon Black Magic (Ms S Wilkins & Mr B Hunter)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Derringer Gypsy Lolly Girl CD (Imp NZ) (Mrs Kim Campbell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aegis To Kill A Mockingbird (AI) (Denise Ball)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (J de Reeper / Julie Hovell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
Minor of Breed: Vansitar Suspicious Minds (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Puppy (Bitch) of Breed: Vansitar Always On My Mind (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Junior (Dog) of Breed: Aegis The Night Manager (AI) (Denise Ball)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Celestion Walk The Line At Aegis (Imp NZ) (Denise Ball & M McDonald)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme (Megan Kelly)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zennhaus Elke (Sharon Gossage)
Baby of Breed: Ubersein Song Bird (J Griffiths-Lumbis & L Russell)
Minor of Breed: Jamzaaba Daring with Destiny (Sharon Gossage)
Minor (Dog) of Breed: Jamzaaba Deadly Venom (Sharon Gossage)

Samoyed
Baby of Breed: Snowdara Elle USA (AI) (P W & Mrs R G Primrose)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dabinette Miss Congeniality (Jan Reeves)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky It Just Got Messi (Mrs S J Plackett / J & S Griffiths)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Wilitoft Girl Talk (Ms S Brown)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tdksbulldogs Wallie (S Brittain & T Keedwell)
Bitch CC: Aust ch Mattbridge It's Miller Time (Imp NZ) (Jaime White)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Theano Spunky Skyler (T Zapantis & B Simpson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mediaevalage Nova Prime (Miss N Rhodes)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Madalkarang Astrange Darkness (Miss N Rhodes)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (Justine Boreham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mulgadane Ink 'N Decent (Ms S Brown)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Wilitoft Girl Talk (Ms S Brown)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tomidachi Shizukese N Chowa (Mrs N K Thornett)
Baby of Breed: Tomidachi Tiger of Kai (Mrs N K Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Fylmylifeaxsollonte (Mrs M Holland & Ms K Santas)

Lhasa Apso
Minor of Breed: Snowdara Primadonna (P / R & C Primrose)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Jenuin Uptown Girl (Linda Nicholls)

Shar Pei
Minor of Breed: Tubeez Loves The Spotlight (T & S J Mallia)
Puppy of Breed: Tubeez Living The Dream (T & S J Mallia)

Shih Tzu
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Placky It Just Got Messi (Mrs S J Plackett / J & S Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Shelloy Henry I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)