Brighton Kennel Club Inc (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 17-Mar-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Baby in Show: Bullmastiff
Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Intermediate in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Ginger Rogers (Susan Springer)
State Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)

Baby SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Allclarity Born to Sparkle (Julie Stockbridge)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Shih Tzu
Killilan Kiss Me I Soo Pretty (Teena Sloan)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Siberian Husky
Koolmove Belle Of The Ball (Tracey Heenan)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Affenpinscher
Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Runner Up in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup & Am Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Riogaioch Fizz Gig Favreau (Imp UK) (Karin Maxwell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allannette Stellar Dream (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Blacklash Scandal Lilac Wine (Erica Davison)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moldavia Yindi Pretty In Pink (Katie Hyland)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)

Havanese
R/UP BOB & Res Dog CC: Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Miyoko Chinese Whispers (SP & TM Sward)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
R/UP BOB & Res Dog CC: Coleisha Coco Cabana (AI) (MRS E A COLEMAN)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Coleisha Delta Dawn (AI) (MRS E A COLEMAN)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Little Miss Saigon (Mstr Andrew B A Booth)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Ginger Rogers (Susan Springer)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Terraozzi Golden Jewel (Erica Norgrove)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)
Baby of Breed: Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hannsum Play That Song (Susan Springer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum Ginger Rogers (Susan Springer)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shado-Lans El Bandito (NZ IMP) (Debbie Veevers)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Tasshot Dizzy Miss Lizzy (Debbie Veevers)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline & Terry Searson)
Baby of Breed: Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Manchester Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Blue (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Intermediate of Breed: Gummbiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Baby in Group: Pointer
Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)

Clumber Spaniel
Baby of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)
Baby of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Goldlake Springtime Story (Mrs J Grierson)
Baby of Breed: Goldlake Hot Summer Night (Mrs J Grierson)
Junior of Breed: Fantango Reach For The Sun (Mrs P Middleton)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Kenoz Tsar Alexis (AI) (Mrs M & Mr B Gourlay)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bradorla Five Star (C Ellis & M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
Baby of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) TD ET (Simone Haigh)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Runner Up in Group: Basenji
Aust Sup Ch / Am Ch Jasiri-Sukari Whistle Down The Win (Imp USA) (Ms Heather Budd)
Baby in Group: Whippet
Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch / Am Ch Jasiri-Sukari Whistle Down The Win (Imp USA) (Ms Heather Budd)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Cards R On The Table (Ms M Fox & Ms M Smith)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Baby of Breed: Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Group & Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Wolfisle Always Bet On Super (Kristy Pearcey)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wolfisle Always Bet On Super (Kristy Pearcey)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: (TS) Ch Dual Ch (T) Sayly Sweet Ohana (AI) (Carol Golding & Dr L Smith)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)

Border Collie
Bitch CC & Open of Breed: Cheney/Jr Mystical Unique (Leila Gravell)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Roxamburg Limited Edition (Glenn & Kristy Hall)
Res Dog CC: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Puppy of Breed: Roxamburg The Chill Facta (G & K Hall)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Karraine Chasin Success(AI) (Mr K W & Mrs P Eaves-tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Favreau Catcher In the Rye (Karin & Rebecca Maxwell)

Shetland Sheepdog
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Bullmastiff
Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Versoix Sorcerers Apprentice (J Wilkinson/M Ng/G Chandler)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Yonder and Beyond (S & C Eastley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Baby of Breed: Johvi Sir Tobias (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Remyk Heart Of A Lion (M Coleman & R Morgan)
Baby of Breed: Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)
Baby of Breed: Aust Ch Angelsun Red Power ToKayem (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)
Baby of Breed: Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Escadrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)
Baby of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Legacy Of Ashes (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
Baby of Breed: Koolmove Belle Of The Ball (Tracey Heenan)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Sorcerers Apprentice (J Wilkinson/M Ng/G Chandler)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Southerton Princess Ziras (AI) (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
Baby in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
Baby of Breed: Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)

Shih Tzu
Baby of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)