Nanango Kennel Club (QLD)

Date of Show : 27-Apr-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Dennis McGreevy (QLD)   (Total Entry : 292)

Best in Show & State Bred in Show: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Baby in Show: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
Minor in Show: Saluki
Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
Aust Bred in Show: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 74)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Willame Seriouz Bizniz (W & A O'Brien)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Willame Korzin A Rukus (W & A O'brien)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dapsen Flying First Class with Aryed (Denise Petersen)
Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Calysta whos your daddy (Helen Bright)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
R/UP BOB & Bitch CC: I'm Rosa At Tzani Unlimited (Diana Norman)
Baby of Breed: Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dreamforever Parti Hero (Penny Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Life Of The Parti (Penny Driver)
Baby (Bitch) of Breed: Dreamforever Ima Sassy Girl (Penny Driver)

Pug
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Reign Of Fire (Mrs J Whitney)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shadowvale Very Tricksy (P/ C & R Stringfellow)
Baby of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & State Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Baby in Group: Skye Terrier
Grawen Always Onmy Mind (Sharyn Phillips)
Puppy in Group: Bull Terrier
Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
Aust Bred in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Tentella Flint N Fire (Michelle Little)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Anitefire Playtimes Over (AI) (C Tschutura)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taufield Last Warrior (Kathleen O'Donnell)

Border Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
Baby of Breed: Cuttabuv Devils Lil Flirt (Liza McLaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Betta A Devil U Know (S K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shado-Lans Galway Girl (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)

Skye Terrier
Baby of Breed: Grawen Always Onmy Mind (Sharyn Phillips)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Swanky Black Panther (Mr S Avery/ Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Mazali Yo Da One (Ms A Litfin & Miss J Bligh)
Baby of Breed: Moonglade Thea Queen (K L Peek)
Minor (Dog) of Breed: Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Puppy of Breed: Moonglade Machone (K L Peek)
Puppy (Dog) of Breed: Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)
Puppy (Bitch) of Breed: Kabere Dontyanowhomymumaiz (Mr A Major & Ms D Connolly)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tentella Flint N Fire (Michelle Little)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Baby in Group: Brittany
Wameika Thislil Twelve Gage (Ward)
Minor in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Larona Wings Of An Eagle (Sharyn Phillips)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Gunnin’for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wameika Ozzi Chocolat Fudge (Ward)
Baby of Breed: Wameika Thislil Twelve Gage (Ward)

Cocker Spaniel
Bitch CC & Intermediate of Breed: UK Sh Ch Kyna Chas Dingle (Ann Morgan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Larona Wings Of An Eagle (Sharyn Phillips)
Baby of Breed: Larona Wicked To Xtreme (S Phillips)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eltriste Among The Bold (Kelly Thurley)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Let Me Show U How (A Adamopoulos)
Junior of Breed: Valvasor Falling From Grace (B Barnes)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Puppy of Breed: Roseswain Fiachra (AI) (B Barnes)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wintoppi Spinna Charm (Mrs G Reilly)
Minor of Breed: Suenero Warrior Princess (Donna Williams)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Edward Winslow (Janet Richmond)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD) (Group Entry : 27)

Baby in Group: Foxhound
Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
Minor in Group: Saluki
Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
Puppy in Group: Azawakh
Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Junior in Group: Azawakh
Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavns Door (AI) (Mr S Bennett & Mr B Green)

Azawakh
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)

Borzoi
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett& B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Miniscule Magic Lady Pollyanna (V Thomas)

Foxhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Foxhunt Epitome (Mrs N O'Neill/ Mrs C/Miss B & Mr J Bryson)
Baby of Breed: Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)

Saluki
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Izalab Dontstopdancin (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Tesskatel Liam James (Ms K J Lutzow)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Baby of Breed: Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)
Puppy of Breed: Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Izalab Georgie Girl (Mrs Leigh Hinricks)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Tesskatel Liam James (Ms K J Lutzow)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Izalab Dontstopdancin (AI) (Mrs Leigh Hinricks)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Stanleys Legend (Ann Frazer)
Puppy in Group: Dobermann
Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)

Boxer
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)
Baby (Dog) of Breed: Zamdigo Son Of A Gun (Ashlee Mahoney)
Puppy of Breed: Kudirka Lilmis Murdanova (Liza McLaughlin)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Stennaroo Thunda Down Unda (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stennaroo Brindella Delight (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Stanleys Legend (Ann Frazer)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)
Baby of Breed: Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Baby of Breed: Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Daichi (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Roslyn Seare)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)
Dog CC & Intermediate of Breed: Methusela Tucked Away (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)
Baby in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bostonwood Mscongeniality (Mrs V A Tyler)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meralla Secret journey (Jenni Bill)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Xoloitzcuintle (Miniature)
Baby of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)