Dayboro Show Society (QLD)

Date of Show : 6-Jul-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms J Mckenzie (South Africa)   (Total Entry : 332)

Best in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
Minor in Show: Afghan Hound
Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Puppy in Show: Boxer
Hogwartz Spirit Of Ecstasy (S Bryant)
Junior in Show: Labrador Retriever
Copperkee Frozen In Time (Ms D & Miss J Creagh)
Intermediate in Show: Poodle (Toy)
Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust Ch Shawthing Like Th First Tyme (Nathalie Casalaina)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Copperkee Frozen In Time (Ms D & Miss J Creagh)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Adbesare Firecracker (Sarah Wheatley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia McLeod (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & State Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Prada (Ms R Speers)
Runner Up in Group: Pomeranian
Aust Ch Hollywoof Goes To Wonderland (Ebony Russell)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Karylermai Drum Major (Noeline Quinn)
Minor in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)
Puppy in Group: Papillon
Roseswain Jupiter Ascending (Mrs J A Moy)
Junior in Group: Pug
Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Allannette Causin A Storm (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Amanecer Mi Amor (Mrs Brie Bell)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allannette Causin A Storm (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Baby of Breed: Karylermai Drum Major (Noeline Quinn)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lahchi Ya Wana Come Playwit Me (Ms V D Garcia)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amanecer Mi Amor (Mrs Brie Bell)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Tacozajo Primitive Man (Ms F Forbes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Samutra PJ Priscilla's Song (Ms V D Garcia)

Lowchen
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (Ms R Speers)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Roseswain Jupiter Ascending (Mrs J A Moy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Roseswain Metztli Moon Goddess (Janine Moy)
Baby of Breed: Roseswain Heavenly Angel (Janine Moy)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollywoof Goes To Wonderland (Ebony Russell)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Ginger Zing (Anyang Pugs)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Patricia McLeod (QLD)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Baby in Group: Airedale Terrier
Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)
Minor in Group: Sealyham Terrier
Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss A Dopking)
Baby of Breed: Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Witchend wee Trezzure Trove (Mrs S Roberts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Clayco Bones Luna Bell (Robyn Scott)
Baby of Breed: Isinheart Lady Georgia (Mr K & Mrs T Kopp)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Intermediate of Breed: Zeracious Sudden Impact (Mrs M Coetzer & Ms L Reid)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nudimah Lady Louella (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Wandji Red Knight (David & Mary Holt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms J Mckenzie (South Africa)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
Runner Up in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Cardhu Remember My Name (Jan Waite)
Junior in Group: Labrador Retriever
Copperkee Frozen In Time (Ms D & Miss J Creagh)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg SprinkleShineGlimrGold (A Adamopoulos)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)

Brittany
Baby of Breed: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
Bitch CC: Aust Ch Acijay Soul Sister of Pencandy (Mr N & Mrs T Crocker)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cardhu Remember My Name (Jan Waite)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician ET CA (Heather Reynolds)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wysiwyg SprinkleShineGlimrGold (A Adamopoulos)

Irish Setter
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cueunaich Missouri (Miss B J & Mrs N J Houldsworth)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Copperkee Frozen In Time (Ms D & Miss J Creagh)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Copperkee American Hustler (Mrs D & Miss J Creagh)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Copperkee American Beauty (Mrs D & Miss J Creagh)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Copperkee Fire In The Sky (Ms D & Miss J Creagh)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wispan Ilgiorgio Vago at Faondein (David Barnes)

Weimaraner
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD) (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Minor in Group: Afghan Hound
Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Adbesare Firecracker (Sarah Wheatley)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Beglory Fendi Xhosa (Mr P Kelly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Shawthing Like Th First Tyme (Nathalie Casalaina)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Splendak Timely Encore (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adbesare Firecracker (Sarah Wheatley)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dongunya Hagan Roger (J A & S W Donaldson & C Gorman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Beglory Fendi Xhosa (Mr P Kelly)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shawthing Like Th First Tyme (Nathalie Casalaina)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Kombinalong Super Wallaby (Mrs S Ironmonger)
Runner Up in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Karham Destined To Be (Karham German Shepherds)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Highclere The Black Prince (Cecilie Kemp)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kombinalong Super Wallaby (Mrs S Ironmonger)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wazwallaby Damage Control (Suzi Ironmonger)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarraray Tilly Devine (J Glenn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Border Collie
Res Dog CC & Junior of Breed: Baramewe Time Of Your Life (Michelle Pollitt & Gary Ward)
Baby of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Highclere The Black Prince (Cecilie Kemp)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caleebra Captain America (AI) (N Naismith)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karham Nothing Else Matters (Karham German Shepherds)
Baby of Breed: Karham Destined To Be (Karham German Shepherds)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Bluegables Th Darke Side (T Walters)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms J Mckenzie (South Africa)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Jukebox Rock (B Wilson/D Russell)
Puppy in Group: Boxer
Hogwartz Spirit Of Ecstasy (S Bryant)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Intermediate in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Ozstralis Moon Dance (Kellie Poole)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Trivale Amour Phoebe (M K Smith & G J Keown)
Res Bitch CC & Minor of Breed: OakieBern Anima Ribelle (AI) (Ann Maree Rogers)
Baby of Breed: Polishdream Devine Diavel (Andrea Wilkinson)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Trivale Shining Stella (M Smith & G Keown)

Boxer
Bitch CC & Puppy of Breed: Hogwartz Spirit Of Ecstasy (S Bryant)
Baby of Breed: Hogwartz Lady Of Winterfell (Mr S Bryant)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Ozstralis Moon Dance (Kellie Poole)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dunneimed Twiselton (Martin & Tina Cole)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Waterleas It Had To Be You At Stennaroo (Imp NZ) (B & M Stennings / Wayne Mills)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)
Junior of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
Aust Bred of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Baby of Breed: Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ebshine Jukebox Rock (B Wilson/D Russell)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
Baby in Group: French Bulldog
Natmons Marrakesh (Paula Miethke)
Minor in Group: French Bulldog
Shawthing Alluring Temptress (Mrs Brie Bell)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Boston Terrier
Bitch CC & Puppy of Breed: Kellkode Piping Hot (Michelle Stewart)
Baby of Breed: Drumsara Matter Of Trust (Michelle Stewart)

British Bulldog
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul That's What I Like (Laurie Edwards / Allen & Vickki Lamb)
Open of Breed: Avae Picture Perfect (Allen and Vickki Lamb)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Shawthing Alluring Temptress (Mrs Brie Bell)
Dog CC & Junior of Breed: Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Epanoui Hear My Echo (Paula Miethke)
Baby of Breed: Natmons Marrakesh (Paula Miethke)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belzbentley Midnight Express (Tracy Gaff)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Rozevue Wild Flower (M & S Coombes)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Dog CC & Minor of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)