Rockhampton Kennel Club (AM SHOW) (QLD)

Date of Show : 20-Jul-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Diane Baillie (VIC)   (Total Entry : 229)

Best in Show & Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell You And Me (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)
Minor in Show: Australian Kelpie
Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Puppy in Show: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Junior in Show: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
State Bred in Show: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)
Runner Up Neuter in Show: Shar Pei
Aust & Neut Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)

Baby SweepStakes - 1st Place: Rottweiler
Yuluwirri Warrior Spirit (Nicola Scanlon)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Baby in Group: Pug
Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust Ch Dreamforever Chocolate Kisses (Penny Driver)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silkycharm Glitz N Glamour (K McNamara / A Clarke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Silkycharm Celestial Moon (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Baby of Breed: Silkycharm I Dream A Dream (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Fasusq Truth or Dare (AI) (Amanda Dunne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jaja Francesca (Janelle Mannell)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jaja Silva Dollar (Mrs J M Mannell)
Dog CC & Puppy of Breed: Jaja Utaw Im a Gunslinger (Janelle Mannell & Leanne Brooks)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Res Dog CC & Minor of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny B Driver)
Dog CC & Junior of Breed: Posmo What A Partiholic (Penny Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Sodapop N Parti (Penny Driver)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dreamforever Chocolate Kisses (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
R/UP BOB & Minor of Breed: Nuyork Me and Mrs Jones (Mr S & Mrs D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Junior in Group: Sealyham Terrier
Mererid Magic Dragon (Karyn McLennan)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bxact Walk This Way (K Roebig)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
State Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lovedale All Pure Aire (Julianne & Stuart Thomson)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Taufield Mischievous Wart (Kathleen O'Donnell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taufield Last Warrior (Kathleen O'Donnell)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
Baby of Breed: Cuttabuv Mr Mopars Demon (K & D Shelley)
Baby (Bitch) of Breed: Cuttabuv Devils Peppa Pig (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keighly Barrett (K N & J A Hort)

Jack Russell Terrier
Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mererid Magic Dragon (Karyn McLennan)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Bxact Walk This Way (K Roebig)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Minor in Group: Bracco Italiano
Arnkay Avellina (R & K Logan)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Arnkay Franco (R & K Logan)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Asuare Only Takes One (Denise Burke)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Avellina (R & K Logan)
Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Franco (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Aust Gr Ch Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asuare Only Takes One (Denise Burke)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kiss My Assassin (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD) (Group Entry : 24)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
Baby in Group: Whippet
Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Daxenberg Lady Palutena (Mr R Williams)
Puppy in Group: Basset Hound
Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Puppy of Breed: Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daxenberg Lady Palutena (Mr R Williams)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Rokeena Hot Toddy (Mrs R & Mr R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Baby of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy of Breed: Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell You And Me (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)
Minor in Group: Australian Kelpie
Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Depending On You (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell No Reason To Cry (A L & C A Keong)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Baby of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kytui Warrior Princess (A Lally)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Karte Dusk (B & M Dalglish)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allclarity Born to Sparkle (Julie Stockbridge)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Woofame Splash Sum Cash (AI) (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sidwell No Reason To Cry (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sidwell Good Enough (A L & C A Keong)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sidwell Depending On You (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Baby of Breed: Sidwell You And Me (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eishund Pardon My French (AI) (Richard Clarke)
Baby of Breed: Wolfonyx Country Heart (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Baby in Group: Rottweiler
Yuluwirri Murphy's Law (Kacey Atkinson)
Junior in Group: Boxer
Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
State Bred in Group: Shiba Inu
Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Meinrad My Thelma (Debbie Davies)
Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws Noble Heart (L Boulton)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Icepaws Noble Heart (L Boulton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lilleeb Goddess Of The Flame (Billee-lee McLaughlin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Molosser Inky (Tracy Lamb)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aus Ch Yuluwirri Moonage Daydream (Mrs Nicola Scanlon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
Baby of Breed: Yuluwirri Murphy's Law (Kacey Atkinson)
Puppy of Breed: Vonzennith Fee Dutchess (L Madeley)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Meinrad My Thelma (Debbie Davies)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 34)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Baby in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Holier Than Thou (D L Armstrong)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shar Pei
Aust & Neut Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mcboxa Goddess Of The Hunt (Liza McLaughlin)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)
Baby of Breed: Fyreburst Holier Than Thou (D L Armstrong)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Rozevue Moonshine Enchantress (M & S Coombes)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gaite How Deep is your Love (Imp HKG) (Debra Randall)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)