Rockhampton Kennel Club (PM SHOW) (QLD)

Date of Show : 20-Jul-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Donaldson (QLD)   (Total Entry : 230)

Baby in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Hot Toddy (Mrs R & Mr R J Wallis)
Puppy in Show: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Junior in Show: Sealyham Terrier
Mererid Magic Dragon (Karyn McLennan)
Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Aust Bred in Show: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shar Pei
Aust & Neut Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Runner Up in Group: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby in Group: Pug
Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Silkycharm Glitz N Glamour (K McNamara / A Clarke)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust Ch Dreamforever Chocolate Kisses (Penny Driver)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silkycharm Glitz N Glamour (K McNamara / A Clarke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Silkycharm Celestial Moon (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Baby of Breed: Silkycharm I Dream A Dream (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jaja Francesca (Janelle Mannell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jaja Utaw Im a Gunslinger (Janelle Mannell & Leanne Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jaja Silva Dollar (Mrs J M Mannell)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Res Dog CC & Minor of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Dreamforever Watch Me Parti (Penny Driver)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny B Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Sodapop N Parti (Penny Driver)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dreamforever Chocolate Kisses (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby of Breed: Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
R/UP BOB & Minor of Breed: Nuyork Me and Mrs Jones (Mr S & Mrs D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Junior in Group: Sealyham Terrier
Mererid Magic Dragon (Karyn McLennan)
Baby in Group: Bull Terrier
Cuttabuv Mr Mopars Demon (K & D Shelley)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
State Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lovedale All Pure Aire (Julianne & Stuart Thomson)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
Baby of Breed: Cuttabuv Mr Mopars Demon (K & D Shelley)
Baby (Bitch) of Breed: Cuttabuv Devils Peppa Pig (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Keighly Barrett (K N & J A Hort)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mererid Magic Dragon (Karyn McLennan)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 26)

Runner Up in Group: Bracco Italiano
Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
Minor in Group: Bracco Italiano
Arnkay Avellina (R & K Logan)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Asuare Only Takes One (Denise Burke)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Franco (R & K Logan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Avellina (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asuare Only Takes One (Denise Burke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Aust Gr Ch Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kiss My Assassin (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC) (Group Entry : 23)

Best in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Hot Toddy (Mrs R & Mr R J Wallis)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Daxenberg Lady Palutena (Mr R Williams)
Puppy in Group: Whippet
Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Puppy of Breed: Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daxenberg Lady Palutena (Mr R Williams)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Rokeena Hot Toddy (Mrs R & Mr R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Baby of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy of Breed: Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 49)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Southern Accents (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)
Minor in Group: Australian Kelpie
Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Depending On You (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Baby of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Puppy of Breed: Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kytui Warrior Princess (A Lally)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Karte Dusk (B & M Dalglish)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allclarity Born to Sparkle (Julie Stockbridge)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)
Res Dog CC & Minor of Breed: Woofame Money Talks (AI) (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wolfonyx Classic Black (Richard Clarke)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sidwell Depending On You (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sidwell No Reason To Cry (A L & C A Keong)
Baby of Breed: Sidwell Southern Accents (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eishund Pardon My French (AI) (Richard Clarke)
Baby of Breed: Wolfonyx Country Heart (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)  (Group Entry : 28)

Best in Group & State Bred in Group: Shiba Inu
Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
Baby in Group: Rottweiler
Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
Puppy in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Junior in Group: Boxer
Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Meinrad My Thelma (Debbie Davies)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Icepaws Noble Heart (L Boulton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lilleeb Goddess Of The Flame (Billee-lee McLaughlin)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Molosser Inky (Tracy Lamb)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aus Ch Yuluwirri Moonage Daydream (Mrs Nicola Scanlon)
Baby of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
Puppy of Breed: Vonzennith Fee Dutchess (L Madeley)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Meinrad My Thelma (Debbie Davies)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)  (Group Entry : 33)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
Baby in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Holier Than Thou (D L Armstrong)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shar Pei
Aust & Neut Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mcboxa Goddess Of The Hunt (Liza McLaughlin)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)
Baby of Breed: Fyreburst Holier Than Thou (D L Armstrong)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB & Bitch CC: Rozevue Moonshine Enchantress (M & S Coombes)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gaite How Deep is your Love (Imp HKG) (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)