Newcastle & Merewether Combined Canine Club Inc (NSW)

Date of Show : 11-Jun-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Anton Weil (QLD)   (Total Entry : 265)

Best in Show & Open in Show: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Midaka Sweet As Cherry (Mrs K L Glanford)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Junior in Show: Whippet
Goodwill Simply Soul (Steve & Debbie Albert)
Intermediate in Show: Bedlington Terrier
Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)
Runner Up Neuter in Show: Boston Terrier
Aust & Neut Ch Tipland Eye Of The Tiger (M Gorman)

Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Terracarol Chris Hicks (Glen Vernon)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Queereye Straightguy (Veeni Craig)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pointer
Zensu Incantation (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Intermediate of Breed: Hautchien A Little Bit More (Jane Fisher)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Invalhalla Blizard of Ozz (A & P Schultze)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Thomwood Mister Ashby (Robert Wooding)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Thomwood Mister Athelhampton (Robert Wooding)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Thomwood Mistress Falmouth (Robert Wooding)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch YaramanLodge Velvet and Lace (Barbara Smith)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ittybitty Up To No Good (Ashlea Aldridge)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maskerade Guess Who (Debra Cummings)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Smidgit Femme Fatale (Mrs D Lemanski)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)
Baby in Group: Irish Terrier
Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Dassin Just Push Play (C Moore & R Mallinder)
Puppy in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Portizon ring of fire (Lydia Jones)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pinnacle He Did It On Porpoise (M Bradburn / D Selden / S & A Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Santop Fire N Ice (Scott & Sharon Norman)
Baby of Breed: Santop Sapphire (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
Baby of Breed: Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Toucansto Gum Nut (Mr L Burt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mindura My Way Or No Way (Barbara Smith)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ariahgrove Secret Liaison (Rhonda Dearnaley)
Baby of Breed: BalkanaBlu Cold As Ice (AI) (J Camac/ R Watt/ S Ross/ P Schultze & A Schultze)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead JC FDX (Belinda White)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)
Dog CC & Junior of Breed: Yarraview Master of Mischief (Miss D MacFadyen)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Demala Lord of the Rings (Ms H Stokes)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dassin Just Push Play (C Moore & R Mallinder)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (N & S Lane / M Pate)
Baby in Group: Labrador Retriever
Terracarol Chris Hicks (Glen Vernon)
Intermediate in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch OttogaL Got King Of The North (Mr G & Mrs C Ashurst)

Brittany
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kirinbell Game Changer (Mrs S Ibbott-Cordi & Ms M Boon)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (N & S Lane / M Pate)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxcrest Absolute Bliss (Mrs E V Gordon-Pandelis & Miss R Pandelis)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azucroft Vow And Declare (Mr R Lauder / Mrs Y Lauder / Miss T Perkiss)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Germanicus NeverSay NeverAgain (AI) (Lara Haynes)
Baby of Breed: Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Terracarol Chris Hicks (Glen Vernon)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch OttogaL Got King Of The North (Mr G & Mrs C Ashurst)

Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zensu Incantation (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD) (Group Entry : 21)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Crisnick Storm Chaser (AI) (C & N Lawton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Whippet
Goodwill Simply Soul (Steve & Debbie Albert)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Midaka Sweet As Cherry (Mrs K L Glanford)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Little Hot Love (Steve & Debbie Albert)
Open in Group: Foxhound
Foxhunt Snow White (John/ Celeste & Brigette Bryson)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karakush Delicious (AI) (Jodie Walker / Le & Helen Gibson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lemaison Luv Me Do (Mrs L Wasson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Midaka Sweet As Cherry (Mrs K L Glanford)
Aust Bred of Breed: Lemaison Leading The Way (Laraine Wasson)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Foxhunt Snow White (John/ Celeste & Brigette Bryson)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Magombe Goddess of Wisdom (W & D Gilson)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Crisnick Storm Chaser (AI) (C & N Lawton)
Baby of Breed: Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Goodwill Simply Soul (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodwill Little Hot Love (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sheryle Pike (SA)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sarbinma Draco The Wize (Margaret Grahame)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Eishund Play The Game (Angela Sneddon)
Minor in Group: Bearded Collie
Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Dorwyn Meant To Be (Mrs J I Morris / Miss J Stapleton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (D Whyburn)

Australian Cattle Dog
Baby of Breed: Jayblue Country Journey (AI) (Mr A Ziebell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sarbinma Draco The Wize (Margaret Grahame)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Res Bitch CC: Aust Ch Delchoksky Scorchen Summer Day (Margaret Grahame & Delwyn Whyburn)
Baby of Breed: Goldmaid U Wanna Piece Of Me (D & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (D Whyburn)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neecabe Handbags and Gladrags (Sharon Hannigan)
Res Dog CC & Junior of Breed: Uttercharm Eclipsing My Heart (AI) (Joanne Symonds)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision RN ET (Carole Hately)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Orical The Dark Knight Rises (L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brashawin Empire Strikes Back (J Broadbent)
R/UP BOB & Bitch CC: Brashawin Deianira Princess (Brashawin Kennels)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)
Minor of Breed: Glenmurry Gold Rush By Nite (Mrs J D Herd)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dorwyn Meant To Be (Mrs J I Morris / Miss J Stapleton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)
Baby of Breed: Eishund Play The Game (Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Ahzu Lets Lose Our Minds WPD JC (J & M Harrison)
Runner Up in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Sup Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Queereye Straightguy (Veeni Craig)
Minor in Group: Dogue de Bordeaux
Modavam Big bang (Doug Burt)
Puppy in Group: Yakutian Laika
Orical Off To Neva Neva Land (L Mills)
Junior in Group: Siberian Husky
Cudos Mischief In The Night (Tiarne Tattersall)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Ebshine Masterpiece (AI) (Veeni Craig)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shyllar With Desertraine (Imp UK) (Mrs M A Vaughan)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Modavam Big bang (Doug Burt)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ahzu Lets Lose Our Minds WPD JC (J & M Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Arcticlight Little White Rock (Joanne McDougall)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ebshine Masterpiece (AI) (Veeni Craig)
Baby of Breed: Ebshine Queereye Straightguy (Veeni Craig)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor RA (V Craig)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cudos Mischief In The Night (Tiarne Tattersall)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)

Yakutian Laika
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Orical Off To Neva Neva Land (L Mills)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy in Group: British Bulldog
Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust & Neut Ch Tipland Eye Of The Tiger (M Gorman)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zareba Show N Tell (D Norquay & A Gilson)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Bostonwood Xclusive Icon (Vikki Tyler)
Intermediate of Breed: Bostonwood Icing On The Cake (Vikki Tyler)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tipland Eye Of The Tiger (M Gorman)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Meralla Never Forget (David/ Louise/ Tiarne Tattersall & Jenni Bill)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)
Baby of Breed: Stordansk Superstar (Jane Ferguson)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Ofelia (J Dinis & L Lanser)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Henrique (L Lanser & J Dinis)