East Gippsland Kennel Club Inc (Pink Show) (VIC)

Date of Show : 5-Nov-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Jeanette Lees (VIC)   (Total Entry : 376)

Best in Show & Intermediate in Show: Border Collie
Aust Ch Khayoz Rhythm Of The Jungle (Alison J Cowin)
Runner Up in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Baby in Show: Boston Terrier
Saihabostons Time To Shine (Rod Kirby)
Minor in Show: Whippet
Isilwane The Lightbringer (Lisa Barrenger)
Puppy in Show: Old English Sheepdog
Perfu Sugarplum Dancer (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Aust Bred in Show: Clumber Spaniel
Aust Gr Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)
Bred by Exhibitor in Show: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bravura Iha Sangha (J M & D A Burke)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust & Neut Ch Macvale Jack Daniels (Mrs S Markham & Mr M Markham)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caribelle Fantasy On Ice (Raewyn McCullough)
Minor in Group: Italian Greyhound
Belloiggy Secret Dancer (Fiona Gilbert)
Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Leoricia Return The Favour (Mrs Lisa Prior)
Bred by Exhibitor in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Supacharm Hellion (Lisa Prior)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Vickma Surprise Surprise (Miss F Gilbert)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Enchanteís Chip Off The Old Block (Imp USA) (Kerry McKinnon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Swayd You Cant Sit With Us (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caribelle Fantasy On Ice (Raewyn McCullough)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Limit of Breed: Jenawyn Fireworks (AI) (Mr S & Mrs J Wynn)

Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Ellieliane Reba in Wonderland (Yolanda Krznaric)
Intermediate of Breed: Aust CH Hollychi Ebony Rose (Yolanda Krznaric)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Amrish Back Chat (Lindsay Bolden)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Belloiggy Ballerina Di Luna (Miss Fiona Gilbert)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Belloiggy Secret Dancer (Fiona Gilbert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Vickma Surprise Surprise (Miss F Gilbert)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Alwood Yori Tsuyoku (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alwood Tsuyoi Mono (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Alwood Kaizin (Alwood Kennels)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leoricia Return The Favour (Mrs Lisa Prior)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Supacharm Hellion (Lisa Prior)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Supacharm The Exorcist (Mrs Lisa Prior)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)  (Group Entry : 28)

Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Alcaneeka Gold N Design (Al) (Alcaneeka Kennels)
Puppy in Group: Airedale Terrier
Yeloman Evelyn Of Ahoghill (Mrs Suzanne Tennant)
Junior in Group: Airedale Terrier
Yeloman Finnigan Begin Again (Mrs Suzanne Tennant)
Bred by Exhibitor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Handpikd The Duchess (A Dean & G Bator)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Handpikd Queen of Diamonds (A Dean & G Bator)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Yeloman Finnigan Begin Again (Mrs Suzanne Tennant)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yeloman Evelyn Of Ahoghill (Mrs Suzanne Tennant)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hulia Im A Tiger (ROM) (Alcaneeka Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Alcaneeka Gold N Design (Al) (Alcaneeka Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Handpikd Queen of Diamonds (A Dean & G Bator)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Handpikd The Duchess (A Dean & G Bator)
Puppy of Breed: Handpikd Miss Bombay (A Dean & G Bator)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Gr Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Sky Line (M J & F L Park)
Minor in Group: Labrador Retriever
Kelindebar Words of Wisdom (Mrs J Hocking & Mrs L Adams)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Kelindebar Donít Rock The Boat (Linda Adams)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bicerin Caravaggio (Charlene Allan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Moloscyg Andromeda (Charlene Allan & Moloscyg Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Manaia (J Patchett & C Ryan)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Burchfield Frozen Fire (J Patchett & C Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Limit of Breed: Rosherville Strike a Light (AI) (Mrs L Brown)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Rosherville Lett's Do It Again (AI) (Mrs L Brown)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Canawindra Good Times Ahead (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra On A Roll (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Sky Line (M J & F L Park)
Junior of Breed: Canawindra Ahead Of Your Time (Jane Easterbrook)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Canawindra Ready When Ur (Raelene Trimble)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kelindebar Donít Rock The Boat (Linda Adams)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kelindebar Words of Wisdom (Mrs J Hocking & Mrs L Adams)
Minor (Bitch) of Breed: Kodalihart Spirit of Legacy (Rachel Schreuder)
Aust Bred of Breed: Kodalihart Amagic Night (Rachel Schreuder)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sohalispirit Kodie Bear CCD RN (Rachel Schreuder)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC) (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Borzoi
Clovelly Cameo Of Crystal (Clovelly Kennels)
Runner Up in Group: Whippet
Dual Ch (LC) FLD Ch sFLD Ch Merrirose Roll The Dice (Denise Tuck)
Minor in Group: Whippet
Isilwane The Lightbringer (Lisa Barrenger)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Dancing In The Rain (Khayoz Kennels)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dzum Blue Illusion (Mrs M & Mr A Storey)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Goldreign Heart And Soul (Jane Davey)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Clovelly Cameo Of Crystal (Clovelly Kennels)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clovelly Cloud Of Silver (Clovelly Kennels)
Minor of Breed: Clovelly Eloise O Eloise (CLOVELLY KENNELS)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxgully When Yor Hot Your Hot (Kathy Austin)
Bitch CC & Limit of Breed: Foxgully Perfektly Scandalous (K J & K E Austin)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alymata Hoggarde (S Clapham)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Alymata Lady Soho Rose (S Clapham)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Isilwane Quatervois (AI) (Lisa Barrenger)
Baby of Breed: Ingwe Abebi (AI) (Ingwe Kennels)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (LC) FLD Ch sFLD Ch Merrirose Roll The Dice (Denise Tuck)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Dancing In The Rain (Khayoz Kennels)
Res Dog CC & Minor of Breed: Isilwane The Lightbringer (Lisa Barrenger)
Baby of Breed: Khayoz Neverending Story (Khayoz Kennels)
Minor (Bitch) of Breed: Ingwe Magic Moments (Ingwe Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Rhythm Of The Jungle (Alison J Cowin)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Lakamari Ted E Bear (Lakamari kennels)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Diamond Dynasty (Mrs S Fox)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Perfu Sugarplum Dancer (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust & Neut Ch Macvale Jack Daniels (Mrs S Markham & Mr M Markham)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Callicoma Woodstock RA HSAs (Helen & Noel Evans)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Rhythm Of The Jungle (Alison J Cowin)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Deitmahr Wesleysnipes (Janine Dyer)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Kerrybrent Lady in Black (Imp NZ) (Janine Dyer)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Orical Barbados Breeze (L Mills)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lordavo Royal Commander RN (Kathleen Raven)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Perfu Sugarplum Dancer (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Perfu Commander In Chief (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shelmanna Shimmer N Shine (Shirley Fox)
Minor of Breed: Shelmanna Diamond Dynasty (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lakamari Southern Cognac (NBT) (Lakamari Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Lakamari Mother Of Dragons NBT (Lakamari Kennels)
Dog CC: Aust Ch Antudor The Vigilante At Lakamari (NBT) (Lakamari Kennels)
Baby of Breed: Lakamari Ted E Bear (Lakamari kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Macvale Jack Daniels (Mrs S Markham & Mr M Markham)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bravura Iha Sangha (J M & D A Burke)
Baby in Group: Siberian Husky
Canyonlands lites up the sky (Mrs A Becconsall)
Puppy in Group: St Bernard
Nyranda Run To Paradise (Mrs L Singh)
Intermediate in Group: Leonberger
Leonrua All-Iceman-Lockdown (Imp NZ) (G Gerrard & S Robertson)
Aust Bred in Group: Leonberger
Aust Ch Glamourford That Spark (AI) RN TD (B Bieleny/B Halliwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bullmastiff
Aust Ch Waterlea Thunda Frm Downunda (Imp NZ) (Jamie Pendle & Vicki Mills)

Bullmastiff
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Waterlea Thunda Frm Downunda (Imp NZ) (Jamie Pendle & Vicki Mills)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Junior of Breed: MonElite Live It Up (J Cilione & M Kawecki)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Defavorie Django Unchained (Lisa Prior)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Leonrua All-Iceman-Lockdown (Imp NZ) (G Gerrard & S Robertson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glamourford That Spark (AI) RN TD (B Bieleny/B Halliwell)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ubersein High Voltage (Lynette Stevenson & Louise Russell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Murphys Law JC (Olivia Hunnam)
Baby of Breed: Sunnburst Sweet As Maple Syrup (Olivia Hunnam)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joker Landís Top Seaclet FCI (Imp JPN) (Williams & Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rushmere Joy To The World (Williams & Lay)
Junior of Breed: Brontide Mystify Me (B Luczak)

Siberian Husky
Baby of Breed: Canyonlands lites up the sky (Mrs A Becconsall)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nyranda Dancing In The Dark (L Singh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nyranda Run To Paradise (Mrs L Singh)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bravura Iha Sangha (J M & D A Burke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boston Terrier
Dimadal Touch of Frost (Rodney Kirby)
Baby in Group: Boston Terrier
Saihabostons Time To Shine (Rod Kirby)
Minor in Group: Dalmatian
Bogieview Del Amor De La Vida (Jalorca Knls)
Puppy in Group: Great Dane
Danefred Another Slice OHeaven (Frieda Clifton)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms Lynne King)
Open in Group: Dalmatian
Jalorca Fire Of The Dragon (Jalorca Dalmatians)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust & Neut Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dimadal Touch of Frost (Rodney Kirby)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saihabostons Solatiar Sensation (Rod Kirby)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms Lynne King)
Baby of Breed: Saihabostons Time To Shine (Rod Kirby)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bewtifulbul Unstoppable Ms Sia (Mambilou Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Whytewood Gordon Of The Glen (Jalorca Knls)
Bitch CC & Open of Breed: Jalorca Fire Of The Dragon (Jalorca Dalmatians)
Minor of Breed: Bogieview Del Amor De La Vida (Jalorca Knls)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Carrski Murphys Law (R & N Wilson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mambilou Stir The Pot (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Mambilou Little One Of Rising (Mambilou Kennels)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Orionstars The Dragon Slayer (K & T Doyle/ M & J Field)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Aust Neut Ch Ophnbark Montanas Amethyst At Mediaevalage (K & T Doyle / M & J Field)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Danefred Another Slice OHeaven (Frieda Clifton)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Danefred Heaven Sentfrom Halle (AI) (Frieda Clifton)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Tia Maria (D I & D J Wall)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
Baby of Breed: Kahnhond Black Ember (D I & D J Wall)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)

Schipperke
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Manchouria Coast Of Azue (Samantha Seffelaar)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Shangyin Taking The Town (Samantha Seffelaar)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesvet Line Nolen Magic Face (Imp RUS) (Gerda & John Stryder)