Welsh Corgi Club of SA Inc (All Breeds) (SA)
Date of Show : 29-Dec-2019 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Susan Packer (SA)
Am Ch Redmoon's Do Ya Think I'm Sexy? (Imp USA) (J Leibhardt/ S Goldsmith/ E Simon)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Baby in Show: Skye Terrier
Grawen The Enforcer (Mrs Helen Hill)
Puppy in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)
Junior in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
Runner Up Neuter in Show & Open Neuter in Show: Basenji
Aust Sup Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr David Tidswell (SA)
Aust Gr Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Japatina Wearing My Rolex (Mrs G Smith & Japatina Kennels)
Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kosmos Koh I Noor (Clare Flattum)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kosmos Argento Massicio (Clare Flattum)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Kashoggi (L L Walker)
Pug
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Jayne Griffin (SA)
Aust Ch Regisvista Showdown At Dusk (Regisvista Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Shadowstaff Talk Dirty To Me (Shadowstaff - N Morton & L Morton)
Baby in Group: Skye Terrier
Grawen The Enforcer (Mrs Helen Hill)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Redgundi Dolly Parton (Moira Hicks)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (AI) (Deborah Hughes)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Manfreds Diamond In The Rough (J Watson)
Minor of Breed: Manfreds Sweet But Psycho (J Watson)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regisvista Showdown At Dusk (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust & CIB Ch Regisvista Dare T Be Different (Regisvista Kennels)
Open of Breed: Cumalong Sir Roly Poly (Moira Hicks)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Redgundi Dolly Parton (Moira Hicks)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Minor of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)
Junior of Breed: Natuska Just A Devil Woman (Kerryn Pearson)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belljacks Oliver Twist (D Sharman)
Skye Terrier
Baby of Breed: Grawen The Enforcer (Mrs Helen Hill)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Shadowstaff Talk Dirty To Me (Shadowstaff - N Morton & L Morton)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Minor of Breed: Steppenwolf Sympathy FTh Devil (AI) (Carmen Milne)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Dr Chevaun Haseldine (SA)
Am Ch Redmoon's Do Ya Think I'm Sexy? (Imp USA) (J Leibhardt/ S Goldsmith/ E Simon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Weimaraner
Waldwiese On Song (Paul & Loretta Daly)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Curly Coated Retriever
Aust Neut Ch Markable Charronnii RN (Monika Purdie)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)
Curly Coated Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Markable Charronnii RN (Monika Purdie)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)
Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tintookie The Whistling Gypsy (Mr J & Mrs S Nickholds / Tintookie Kennels)
Labrador Retriever
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirkdell Maestra (B Jones)
Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Parity Out Of Orbit (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Parity Original Oatmeal (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)
Large Munsterlander
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mistypoint Kissed By An Angel (Ms T L Edwards)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Redmoon's Do Ya Think I'm Sexy? (Imp USA) (J Leibhardt/ S Goldsmith/ E Simon)
Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Waldwiese On Song (Paul & Loretta Daly)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) ET CD RE ORA QND (Jessie Hughes)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Waldwieze Graevelvet At Poshvwei (Imp NZ) ET CDX ORA RAE QND NRD (Jessie Hughes)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Laugharne Classy Lady (AI) (T J Marschall & S Garrett)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Daioni Forever Now (Mr J & Mrs Nickholds/Miss E Todd/Mrs A Henderson)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Laugharne Code of Honour (AI) (T J Marschall & S Garrett)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)
Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Inyetis Memory of Mandela (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)
Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tahkira Perfect Illusion (AI) (P Turner)
Basenji
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Inyetis Memory of Mandela (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Inyetis Miss Scandinavia (AI) (Kushika Kennels)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)
UK Ch. C.I.B. Aust Sup Ch Fostebrie Divine Edition JW ShCM (Imp UK) (Ms E Bennett)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Cambrae Hit The Jackpot CDX RM (Alexa McKenzie)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Damonte Madison Avenue (Vivien Drummond)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelsian Eye Candy (I R & C E Spangler)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Ronashill Sweet Heart (J Rainey)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
Baby of Breed: Sandsprite Wish Upon A Star (Miriam Schiller)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cambrae Hit The Jackpot CDX RM (Alexa McKenzie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tullacrest Showdancer (Alexa McKenzie)
Baby of Breed: Cambrae Midnight Traveller (Alexa McKenzie)
Briard
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK Ch. C.I.B. Aust Sup Ch Fostebrie Divine Edition JW ShCM (Imp UK) (Ms E Bennett)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M / J & D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M / J & D Ryan)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vonpeta No Harmonisation (P N Damarell & J E Pike)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Damonte Madison Avenue (Vivien Drummond)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shelsian Eye Candy (I R & C E Spangler)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ronashill Sweet Heart (J Rainey)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausled Xs Fennec Bt (Lynda Webb)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kardibroke Arctic Winter (David & Tania Brady)
Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Windybrae The Spirit Stone (Graeme & Helen Simpson)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)
Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
Baby in Group: Boxer
Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
Junior in Group: Newfoundland
Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Primalspirit Go Yorokobu (Joanne Artym)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maiitsho Queen Senyah (Tori Haynes)
Boxer
Baby of Breed: Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mymooch Affair Of The Heart (Mrs D M Cavaiuolo)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook The Main Event (A & L Buitenhuis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alchemy My Baby Shot Me Down (Alchemy Rottweilers)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sollerus Let It Be (W & J Grundy)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Christine Spry (SA)
Sharboop The Devil Wears Prada (W & J Walloscheck)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Good T Th Last Drop (Katrina Santas & Maureen Sawley)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Merryjay Bostn Kandy Creation (R Kemp & S Campain)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mattbridge Sjaak Majestueux (AI) (Imp NZ) (Tony Linardis)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Reyserlea Kill Bill (Rebecca King)
Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Good T Th Last Drop (Katrina Santas & Maureen Sawley)
Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Xioma Wicked At Heart (Mrs T & Miss A Beavis)
Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sharboop The Devil Wears Prada (W & J Walloscheck)