Casino & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 1-Mar-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Glen Vernon (NSW)   (Total Entry : 348)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Am Ch Impactís Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Judy VanDerSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Baby in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Swinabie When Magic Happens (A Eales & J Ireland)
Minor in Show: Griffon Bruxellois
Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Puppy in Show: Rottweiler
Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Junior in Show: Pointer
Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Intermediate in Show: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)
Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Gr Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Baby SweepStakes - 1st Place: Shih Tzu
Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel
Myshalair Cast A Spell (Ms H J Yeates)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Boston Terrier
Bostonwood OOH LA Diamonds (Mrs V A Tyler)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Field Spaniel
Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)
Runner Up in Group & Minor in Group: Griffon Bruxellois
Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Swinabie When Magic Happens (A Eales & J Ireland)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Poochiekoo Miss Celeb (Amanda Thompson)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Gr Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morganlea Rainmaker (D Dickson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Elfking Naughty But Sweet (D M Dickson)
Baby of Breed: Swinabie When Magic Happens (A Eales & J Ireland)
Baby (Dog) of Breed: Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Poochiekoo Miss Celeb (Amanda Thompson)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Baby of Breed: Tzani Harriet The Spy (Diana Norman / Tim Mills / Kerry Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)

Miniature Pinscher
R/UP BOB and Dog CC: Yaramanlodge Show No Mercy (Margaret Hay)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Roseswain Chewbaccas Warrior (Janine Moy)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Roseswain Lagertha (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Roseswain Nyx Night Goddess (Janine Moy)

Pomeranian
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Am Ch Foxwudz Devil In Disguise (Imp USA) (Ebony Russell)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Pye In The Skye (Ms J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Side Kick (Ms J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)  (Group Entry : 34)

Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Sandimorn Earl Spencer (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Minor in Group: Bull Terrier
Ponderra Sheez Got The Look (Ponderra Kennels)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ponderra Sheez Got The Look (Ponderra Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ponderra Hot Chilli Woman (C Handsaker)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Cuttabuv Mr Mopars Demon (K & D Shelley)
Baby of Breed: Cuttabuv Devils Ida Onlyone (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)

Jack Russell Terrier
Aust Bred of Breed: Aust Ch Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)

Lakeland Terrier
Baby of Breed: Sandimorn Earl Spencer (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Kabere Rock Paper Scissors (Mr A Major & Ms D Major)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ravensnite Bet Ya Bottom Dollar (Alecia Ugrinic)
Minor in Group: Field Spaniel
Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Spezia Waltz of the Flowers (Jennifer Robb)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ravensnite Bet Ya Bottom Dollar (Alecia Ugrinic)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ravensnite Sno Money (Alecia Ugrinic)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Spezia Waltz of the Flowers (Jennifer Robb)
Baby of Breed: Myshalair Cast A Spell (Ms H J Yeates)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gillbrae Celtic Warrior Prince (AI) (J V Toyer & O Gillies)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wysiwyg Just The Way UR (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ekvar Hell Raiser (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Cathryn Sophia (Greg Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eireannmada Moon River (Jeremy Nowlan)

Labrador Retriever
Res Dog CC & Junior of Breed: Aralyen Play The Game (AI) (V A Dodge)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lidlriva Witchitty Grub CCD ET (Julie Robinson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW) (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)
Runner Up in Group: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Baby in Group: Whippet
Shawthing Floozie Inth Jacuzzi (Vicki Shaw)
Puppy in Group: Saluki
Baghdad Get The Party Started (N Snerling & A Chato)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lunars WhenU Wish Upon A Star (J & R Cook)
Junior of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)

Saluki
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Baghdad Get The Party Started (N Snerling & A Chato)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch sFCh Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
Baby of Breed: Skyzar Frozen In Time (AI) (Nicole Snerling)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)
Baby of Breed: Shawthing Floozie Inth Jacuzzi (Vicki Shaw)
Puppy of Breed: Junabeez Mad About The Boy (Jo-Anne Miller)
Junior of Breed: Shawthing All That Glitters (Vicki Shaw & Noreen Harris)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am Ch Impactís Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Judy VanDerSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Callicoma Kestrel (Mandy Sansom)
Junior in Group: Swedish Vallhund
Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)
Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morview Outback Max (Mrs M D & Ms W M Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bluverado Royal Melody (M D & W M Burgess)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Callicoma Kestrel (Mandy Sansom)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Impactís Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Judy VanDerSteen/ Kelton Hatton)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Mirribandi Llustrious (Matthew O'Reilly)

Border Collie
Junior of Breed: Nakiva Denali Dreams (B & S Granzin)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Tundrai Arctic Bear (Miss M Curtis & Mr M Warby)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Debbar Icarus (Mrs Muriel Lewin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cinderhof Tullii (L Lynch/ J Cathie/ B & D Tatham)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Majikblu Front Line Angel (Brooke Williams)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Barahwolfe Mercury Rising (Imp NZ) (K Faulkner)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Maroki Highfield Arche (Imp NZ) (A E Proudfoot)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Puppy of Breed: Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 44)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Vonzenntih Josev (Mr Shaun Oldbury)
Puppy in Group: Rottweiler
Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Anmenta Ace Kicker (Andrew & Melissa Smith)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Vonzenntih Josev (Mr Shaun Oldbury)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)  (Group Entry : 44)

Baby in Group: Shih Tzu
Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)
Minor in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Picture Perfect (Tracy Gaff)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Mannerking A Million Dreams (Jane Faulkner)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Exaltare Legend From Above (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bostonwood OOH LA Diamonds (Mrs V A Tyler)
Baby of Breed: Hymere A Star Is Born (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Gold-Serra Mariachi (Imp HUN) (K L Peek)
Baby of Breed: Moonglade Flamin Hot (K L Peek)
Baby (Dog) of Breed: Moonglade Midnight Escapede (K L Peek)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Mannerking Secret to Success (J Faulkner)
Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar Picture Perfect (Tracy Gaff)
Baby of Breed: Hawkesmill Saxon Warrior (Mrs Barbara A Winch)
Puppy of Breed: Mannerking A Million Dreams (Jane Faulkner)

Poodle (Miniature)
Dog CC & Minor of Breed: Maronoir All About Me (Mr J Wakefield)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazky Nikita (K Ritter)

Shih Tzu
Baby of Breed: Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)