Nanango Kennel Club (QLD)

Date of Show : 25-Sep-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jean Butterfield (SA)   (Total Entry : 576)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Minor in Show: Shih Tzu
Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
Junior in Show: Afghan Hound
Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
State Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Aust Bred in Show: Afghan Hound
Aust Ch Suliman DeFinnitely (AI) JC (Dawn Ashton/ K & R Hutchings)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA)  (Group Entry : 117)

Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Tarquila versace by dezign (Ann Parker)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Felicity Shagwell (Mrs Jennifer Watt)
State Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Australian Silky Terrier
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Dazzlnsilk Its Dior Darling (Mrs A C Glass)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Blacktree Tangled Up In Blue (Amanda J Kleinitz)
Minor of Breed: Kahleyvale Celtic Whispers (Carol A Yates)
Puppy of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Billy Bunter (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Felicity Shagwell (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)
Open (Bitch) of Breed: Tarquila Georgie Girl (Cheryl Anderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tarquila Mystic Wolf (Ann Parker)
Baby of Breed: Tarquila versace by dezign (Ann Parker)
Minor of Breed: Tarquila Doin it in Style (Ann Parker)
Junior of Breed: Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
State Bred (Dog) of Breed: Tarquila Captain Fantastic (Kim Shelton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Supakadu Lochie (Cheryl Anderson)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Adrahil Blazing Confessions (Janelle M Mannell)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wondoan Wrocketman (J & L Hales)
Res Dog CC & Minor of Breed: Piccino Next Level (Mr M & Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)
Bitch CC & Junior of Breed: Tacozajo Afina (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)

Miniature Pinscher
R/UP BOB and Dog CC: Faibel Rodger (Samantha Oberle)
Baby of Breed: Faibel Let it B (Samantha Oberle)

Papillon
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Quinvale Razzi Jazzi (N Quinn)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kutas Phalena Living The Dream (N Quinn)
Baby of Breed: Quinvale Ph Autumn Spirit (N Quinn)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Zeigen From Russia With Love (Mrs Kim Haddon)
Res Dog CC & Minor of Breed: Zeigen Prince Of Angelz (Kim Haddon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Minor in Group: Bull Terrier
Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)
Junior in Group: Border Terrier
Blackshot Act of Dog (Steve Hughes & Sandra Smid)

Border Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Blackshot Act of Dog (Steve Hughes & Sandra Smid)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bohunt A Promise Is A Promise (Sandra Smid & Steve Hughes)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Ida Onlyone (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Mcboxa Khatiti Hell Toda Track (Liza Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)
Baby of Breed: Myunique Roc It Like A Redhead (Michelle Oberle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 100)

Best in Group & Minor in Group: Spanish Water Dog
Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Brayroan Pocketful Of Puzzles (J Newbold)
Junior in Group: Brittany
Aust Ch Wameika Woohoo (Ward)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Game Hunter (AI) (Heather Reynolds)
State Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Runner Up Neuter in Group: Brittany
Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Woohoo (Ward)
Baby of Breed: Wameika You Onlylive Once (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tenarda Rainbow Connection (Sharon Bamford)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Brayroan Pocketful Of Puzzles (J Newbold)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tealpoint Game Hunter (AI) (Heather Reynolds)
R/UP BOB & Bitch CC: Tealpoint Keeper of the Game (AI) (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Baby of Breed: Fernfall Moon Shadow (Mrs C Olive)
Minor of Breed: Dobro Supernova In The Sky (Mrs C Olive)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Baby of Breed: Yarramo Double Dare (AI) (Tony & Marg Norton /Amanda Harvey)
Baby (Bitch) of Breed: Yarramo River Jewel (AI) (Amanda Harvey)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eraky In With A Chance (AI) (Mrs C Olive)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dancourt Remarkable Maggie (Mrs C Olive)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA) (Group Entry : 86)

Best in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Suliman DeFinnitely (AI) JC (Dawn Ashton/ K & R Hutchings)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)
Junior in Group: Afghan Hound
Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suliman DeFinnitely (AI) JC (Dawn Ashton/ K & R Hutchings)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)

Borzoi
Res Dog CC & Minor of Breed: Dorsca Mystic Showman (Mrs A Toleman)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Minor of Breed: Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)

Foxhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Valeighunter Enchantress (Denise Mitchell)
Junior (Dog) of Breed: Valeighunter Koson (Denise Mitchell)

Whippet
Bitch CC: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
State Bred (Dog) of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD)  (Group Entry : 73)

Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Group: Australian Shepherd
Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)
State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB & Res Dog CC: Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Show Time (Wayne Carter)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Waykrest Solo One (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Leaddog Blue Horizon (Linda Orr)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Inneslake Outrageous Fortune (Mrs Tanya Eames)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Izalab Ginger (Leigh Hinricks)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Pemmagic Dressesd For Success (Kevin & Elaine Blake)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Best Kept Secret (K & E Blake)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Miss A Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD)  (Group Entry : 67)

Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Icepaws Rockn Dahaus With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)
Minor in Group: Boxer
Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Wattavue Feiry Winter Sky (Mr & Mrs Burton)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Icepaws Rockn Dahaus With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Boxer
Bitch CC & Minor of Breed: Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Minor (Dog) of Breed: Mcboxa Fire Prince (Nina Budda-Deen)
Puppy (Bitch) of Breed: Mcboxa Ru Go N My Way (Liza Mclaughlin)
Aust Bred of Breed: Jetboom Point Of Interest (AI) (Miss L Mclaughlin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Quincycreek Rosie (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Wattavue Feiry Winter Sky (Mr & Mrs Burton)

Dogue de Bordeaux
Res Dog CC & Minor of Breed: Lechienrouge Milo Deauville (Paul & Rhianon Gibson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)

Rottweiler
Res Bitch CC: Madhausrotts Absolut Intensity (L Madeley)
Baby of Breed: Madhausrotts Call Me Sir (L Madeley)
State Bred of Breed: Madhausrotts Absolut Magnitude (L Madeley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kalisa Right-In The Spotlight (AI) (Imp NZ) (Susan McKinnon)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sprynge Xquisite (P Bowers)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 71)

Runner Up in Group & Minor in Group: Shih Tzu
Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
Puppy in Group: Shih Tzu
Beltzu Kicking Up A Storm (Robyn Hawke/Belinda Heersema)
Junior in Group: Poodle (Miniature)
Jenuin When Hell freezes Over (AI) (Miss D Craig / Mrs M Barton / Mrs J Sculac)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Argenoir Lord of the Dance (Mrs A Scott)

Great Dane
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jazzebella Unchained Melody (Mrs N Reynolds & Mrs A Toleman)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kataplisso Look Who’s Barking (AI) (Mrs M Fidler)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Artmac China Riot (Mrs A Jarvis)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jenuin When Hell freezes Over (AI) (Miss D Craig / Mrs M Barton / Mrs J Sculac)
R/UP BOB & Bitch CC: Jenuin Baby's in Black (J Sculac)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kiwi A Desing N Black Shobil (Imp NZ) (Frances Anne Tudhope)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Argenoir Lord of the Dance (Mrs A Scott)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Kicking Up A Storm (Robyn Hawke/Belinda Heersema)