Bathurst & District Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 10-May-2014 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Andras Korozs (Hungary)
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Puli
Aust Ch Magyarpuli Star Spangled (Elizabeth Oglesby)
Puppy in Show: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Junior in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Uptrend I Want It All (R & S Beaman)
Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Jedabun Bundy N Cola (Miss T Simpson)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr P Harasanyi (Hungary)
Aust Ch Frawai The Ultra Will (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Rosedale Aussie Legend (Mrs L Mineif)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Triscadec Cast A Spell (B G Riddell)
Junior in Group: Maltese
Aust Ch Marblanc Tearsinheaven (Mrs M P Atkinson)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosedale Aussie Legend (Mrs L Mineif)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Mrs L Mineif)
Baby of Breed: Rosedale Fidelity (Mrs L Mineif)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistbreeze Move On Over (M Stoppini)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grunane The Adventuress (M Stoppini)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Elfking Miss Molly Tudor (Chris Darwen)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Triscadec Cast A Spell (B G Riddell)
Baby of Breed: Edenridge Dark Side Of The Moon (Chris Darwen)
Intermediate of Breed: Elfking Against All Odds (Chris Darwen)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch El-Toro Taranaki Buddy-Boy (Imp NZ) (B G Riddell)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)
Baby of Breed: Aust Ch Rhumderry Fire And Ice (Mr D Smith)
Lowchen
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marblanc Tearsinheaven (Mrs M P Atkinson)
Baby of Breed: Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)
Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yallowfell Kelly Kelly (Julie Touzell)
Papillon
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Mondelise Hot Gossip (Cavanagh/Spooner/Marszal)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Frawai The Ultra Will (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pompillon Can't B Tamed (Di Cavanagh)
Pug
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gupalsziv CC Cherry Cherub (Jennifer Weber)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Clarevale Baggy Green (Jennifer Weber)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms S Ekaterina (Russia)
Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Brighthelm Spellbound (J Bayliss & S Gaffikin)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Lancelot Vom Deipen Brook (Imp GER) (Gabi and Jessica Monagle)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Helstaff Hellava Showoff (Karen Crawley)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amstarfx Perfect Crime (K Oseckas & B Stark)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Ironklad Excuse My French (K Oseckas)
Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Piperdene Blu Sky Blu (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Piperdene Hell for Leather (Eileen Clarke)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kilburnies Miss Hollywood (Miss T Johnson)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Blackhills Let There Be Rock At Riverlands (Imp NZ) (Kelly Hooper)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Puppy of Breed: Brighthelm Spellbound (J Bayliss & S Gaffikin)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Lemosa Lady Bella (P & A Jones)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Rude And Aloof (J / N & M Attridge / P & A Jones)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Helstaff Galaxy Showoff (Karen Crawley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Blacksno Harley Rose (Blacksno Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Helstaff Hellava Showoff (Karen Crawley)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lancelot Vom Deipen Brook (Imp GER) (Gabi and Jessica Monagle)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Whiteheather All Fired Up (G & J Monagle)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms T Ahlman-Stockmari (Finland)
Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
Baby in Group: Pointer
Aust Ch Hipoint Veni Vidi Vici (C McDonall / J & R Mirto)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst All About Darla (Lara Haynes)
Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sunfire Dare To Dream (H Roberts & P Grutzner)
English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graylors Buster Jones (Rikki Touzell)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heiderst All About Darla (Lara Haynes)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Lara Haynes)
Minor of Breed: Aust Ch Klausnkesh Morgan Le Fey (Mrs L Mansfield & Ms C Walker)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hotwyr Big Bang Theory (AI) (Dempster & Bank)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)
Golden Retriever
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moondust Glenlivit (Imp NLD) (Marlow Magnayon & Jonathon Nash)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ptolomy Nordic Valkyrie (T Kropman / J Ireland / S Gee)
Baby of Breed: Aust Ch Aprilraine Blitzen (Therese Kropman)
Pointer
Baby of Breed: Aust Ch Hipoint Veni Vidi Vici (C McDonall / J & R Mirto)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mycroft Mountain Dell (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Featherdale Knights Kiss (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Fearless Fighter (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr P Harasanyi (Hungary)
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Minor in Group: Whippet
Alltalk Tiramisu (Mrs K Baxter)
Afghan Hound
Baby of Breed: Cadiz Gold Rush (Christine Faint)
Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullab Xenas Safiya (Miss M Clift)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Puppy of Breed: Aust Ch Dowjac Osi Golden Queen in the Night (AI) (S J Dowell & J A Vandenberg)
Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zyzeal Miss Marble (P & A Jones / A & P McMaster / L & C Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dachchimac Mystery of Tritan (P & A Jones)
Whippet
Minor of Breed: Alltalk Tiramisu (Mrs K Baxter)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Andras Korozs (Hungary)
Aust Ch Magyarpuli Star Spangled (Elizabeth Oglesby)
Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
Baby in Group: Border Collie
Dalheath Johnny Come Lately (A J Cowin / M Rockey)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aprilraine Limelight Dancer (Therese Kropman)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Ronsa No Doubt (Imp NZ) (V J Royston)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Blowing in the Wind (AI) (R H & V J Hutton)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Till There Was You (Michele Lincoln)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Jedabun Bundy N Cola (Miss T Simpson)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nuwarra Bush Master (Sue & Ian Ford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)
Open of Breed: Melcathra Drovers Run (S Nicholas)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aprilraine Limelight Dancer (Therese Kropman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Limelight (Therese Kropman)
Baby of Breed: Suthenskys Strikes At Sunset (Lee-Anne Symonds)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tegoura Like it Like That (Therese Kropman)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply Dare To Dream (Gai Lewis & Therese Kropman)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Suthenskys Satisfaction HT (Lee-Anne Symonds)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jedabun The Entourage (Miss T Simpson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Minor of Breed: Nuthinbutt Reality Bites (Nicole Griffiths)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jedabun Bundy N Cola (Miss T Simpson)
Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Brashelle Dare To Dream CD (Deidre Masters)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen Till There Was You (Michele Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)
Minor of Breed: Edinglen Little Miss Sunshine (AI) (Michele Lincoln)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)
R/UP BOB & Bitch CC: Bordalace Wish You Were Here (Alison J Cowin / Nicole & David Bahn)
Baby of Breed: Dalheath Johnny Come Lately (A J Cowin / M Rockey)
Puppy of Breed: Langtry River Runs Wild (Jennifer Bayliss/Susan Morris)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rixown Amelias Dream (H Rixon)
Puppy of Breed: Aust Ch Cathkin Bcos I Said So (Carol Cross)
Puli
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Magyarpuli Star Spangled (Elizabeth Oglesby)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rustufarion Bubble The Brew (P Hartwell & R Valore)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch PaRay's Kappa Sigma (Imp USA) (Debra and Geoff Hill)
Baby of Breed: Korbrae Summer Sunrise (Kathy Blair)
Puppy of Breed: Ronsa No Doubt (Imp NZ) (V J Royston)
Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dlarah Mustang Sally (Cathy Nugent)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
Baby of Breed: Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)
Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Blowing in the Wind (AI) (R H & V J Hutton)
Intermediate of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit of a Rumor (R H & V J Hutton)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bojojamile Beam of Sunshine (R H & V J Hutton)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms S Ekaterina (Russia)
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Baby in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)
Minor in Group: Newfoundland
Magnewficent Turns the Tide (J Williams)
Puppy in Group: Siberian Husky
Taejaan Game of Thrones (Amanda Becconsall/ M J Rule-Steele)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Uptrend I Want It All (R & S Beaman)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)
Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brinkybull Pink Floyd (S Brinkworth)
German Pinscher
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Guardian Moon Goddess (Judith A Oliver)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Magnewficent Turns the Tide (J Williams)
Portuguese Water Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Uptrend Black Velvet (Mrs R A & Miss S Beaman)
Junior of Breed: Aust Ch Uptrend I Want It All (R & S Beaman)
Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)
Samoyed
Baby of Breed: Aust Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)
Minor of Breed: Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)
Junior of Breed: Aust Ch Lunasea One Of A Kind (AI) (Helen (Ying) Chen)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB and Dog CC: Am Gr & Aust Sup Ch Canyonlands man of Mystery (AI) (Fisher/ Duarte)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Any Win Will Do (C Yate)
Puppy of Breed: Taejaan Game of Thrones (Amanda Becconsall/ M J Rule-Steele)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms T Ahlman-Stockmari (Finland)
Aust Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Runner Up in Group: Shar Pei
Aust Ch Royalrolls dirty dancer (A Howarth & T Agnew)
Minor in Group: Dalmatian
Sprintaway Sioux Chief (L & M Donald)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Junior in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)
Aust Bred in Group: German Spitz (Klein)
Aust Ch Diamondpark Annaleese (IID) (Lynne Wilson)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zareba Devine Madness (Mrs S E L Athey)
Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chowzen jin li (A Howarth/ T A Agnew)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sprintaway Chief Cheroke (Louanne & Mat Donald)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Hillosilver Paparazzi (R & D Harbin)
Minor of Breed: Sprintaway Sioux Chief (L & M Donald)
Puppy of Breed: Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Junior of Breed: Paceaway Red Poppy (L & M Donald)
German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Diamondpark Annaleese (IID) (Lynne Wilson)
Dog CC & Intermediate of Breed: DiamondPark Beau Joker (Lynne Wilson)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Teikora Antartica Ice Blizzard (G & D Neale)
Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Royalrolls dirty dancer (A Howarth & T Agnew)