Children's Cancer Charity Dog Club (NSW)

Date of Show : 12-Nov-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Helen Beasley (NSW)   (Total Entry : 331)

Best in Show & Open in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Baby in Show: Siberian Husky
Canyonlands My Masterpiece (Mrs Amanda Becconsall)
Minor in Show: Shih Tzu
Placky Me Myself N I (Sue Plackett)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Aust Bred in Show: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Hubertus The Real Deal (AI) (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)
Runner Up Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)

Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Canyonlands My Masterpiece (Mrs Amanda Becconsall)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Severnaya Chudo (S Lowe)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: British Bulldog
Beeman Sassy Sexy Wiggle (Mr S Hurford & Miss K Todd)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia Scales (NSW)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Aust Bred in Group: Maltese
Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: King Charles Spaniel
Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Marniechar U Got The Look (K M Potts)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Notron Beau Geste (Norman Porter & Tony Tau)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mistbreeze Master Magic (Mrs M Stoppini)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mistbreeze Melting Moment (Mrs M Stoppini)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Caperway Sweet Dream (R R Duffy)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwi Boy (Imp NZ) (B G Riddell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch El-Toro Princess Zena (Imp NZ) (B G Riddell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hashki Risky Business (P Williams)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Puppy of Breed: Wilsight The Next Move (C Rodrigues)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Marniechar Marquise (Kathy Potts)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Marniechar J Adore (K M Potts)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Marniechar U Got The Look (K M Potts)
Baby of Breed: Bascena Shazbot (J & R Touzell)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Notron Beau Geste (Norman Porter & Tony Tau)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Notron Social Butterfly (Norman Porter & Tony Tau)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Delrunda To Heck With It (E Friedman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robin Mackintosh (NSW)  (Group Entry : 46)

Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ Sup & Aust Sup Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Foxscott Tilly Divine (M Nicholas & L Wagstaff)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust & Neut Ch Bullacktiv Walks In Water (P Zullo)

American Staffordshire Terrier
Dog CC & Minor of Breed: Newbelle Power Of One (AI) (Karen Sloane)

Bull Terrier (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bullacktiv Walks In Water (P Zullo)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup & Aust Sup Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Foxscott Tilly Divine (M Nicholas & L Wagstaff)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ozjack Wilson (Bob Purss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamonds R Forever (Leesa Musgrove)
Minor of Breed: Joelleigh Lesedi La Rona (Leesa Musgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Warpitt Its So Easy (AI) (Mr W B & Mrs T L Murphy)
Intermediate of Breed: Wildbunch All Eyes On Me (Miss S Clark/ L & K Ballard)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Janelle Salvestrin (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Hubertus The Real Deal (AI) (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
Runner Up in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Once You Go Black (AI) (Ms Rae Bank)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Burragundy Dusty Drover (Mr T & Mrs P Kelly)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CCD RN ET (Samantha Ibbott-Cordi)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Burlishcharm Jairo (Mrs Denise Dwyer)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hotwyr Once You Go Black (AI) (Ms Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Burragundy Dusty Drover (Mr T & Mrs P Kelly)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hubertus The Real Deal (AI) (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW) (Group Entry : 47)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Runner Up in Group: Saluki
Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Minor in Group: Saluki
Crisnick Midnight Madness (Mr C & Mrs N Lawton)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kemasu Prince Marco Polo (Mrs B Taylor)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Crisnick Midnight Madness (Mr C & Mrs N Lawton)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Tracie Buckley (NSW)  (Group Entry : 46)

Runner Up in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Bellshill Coast Guard (Imp NZ) (Lumineux Kennels)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bellshill Coast Guard (Imp NZ) (Lumineux Kennels)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neecabe On Demand (Ms S Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bordalace Diamonds R Forever (B J Fowler)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Puppy of Breed: Nikobishunde Elektrik Dreams (N & M Kirkham)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Baby in Group: Siberian Husky
Canyonlands My Masterpiece (Mrs Amanda Becconsall)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Canyonlands Navajo Sunrise (AI) (Mrs Amanda Becconsall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Desertraine Pick Your Poison (Monica A Vaughan)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireandmist Shooting Star (Ms S Lowe)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amigo Von der Bernessehof (Imp) (Robyn Keen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bavaria Bullets Ricochet (Imp NZ) (Margaret Aldous)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aritaur Tonttu (AI) (Imp) (Mrs Dunn / Mr & Mrs Vowles)

Leonberger
Baby of Breed: Wylah the Unbreakable Fire (S McDowell)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arcticpalace Barney Buoy (C & R Foster)

Samoyed
Baby of Breed: Severnaya Chudo (S Lowe)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Canyonlands Navajo Sunrise (AI) (Mrs Amanda Becconsall)
Dog CC: Aust Ch Arcticpalace Something Special (C & R Foster)
Baby of Breed: Canyonlands My Masterpiece (Mrs Amanda Becconsall)
Minor of Breed: Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)

St Bernard
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (Jamie & Tracy Clapham)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Jangbu Empress Yuan (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Lawrence Wheeler (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
Baby in Group: Keeshond
Rysup Insurgent (R L Purches)
Minor in Group: Shih Tzu
Placky Me Myself N I (Sue Plackett)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky All Guns Loaded (Sue Plackett)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Breogan Highway To Heaven (J Spacek)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

Boston Terrier
Baby of Breed: Zareba Smokin Joe Frazier (Mrs Gail Skinner)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beeman Sassy Sexy Wiggle (Mr S Hurford & Miss K Todd)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tamataki Dream Come True (Imp NZ) (Catherine-Ann Atkinson)
Baby of Breed: Ghostgum My Wicked Ways (Imp NZ) (C A Atkinson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

Keeshond
Baby of Breed: Rysup Insurgent (R L Purches)
Baby (Bitch) of Breed: Rysup Interstellar (R L Purches)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Montaires Smashing Ice (Geraldine Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Elluje Need for Speed (Julie & Erin Henville)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Highway To Heaven (J Spacek)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Simply An Aussie Dream (Imp NZ) (J Spacek)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Placky All Guns Loaded (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Placky Me Myself N I (Sue Plackett)