Isis & District Canine Club Inc (QLD)

Date of Show : 6-Aug-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyndall Black (ACT)   (Total Entry : 324)

Best in Show & Intermediate in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
Runner Up in Show: Akita
Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
Baby in Show: Siberian Husky
Icepower Ring Master (M Schelbach)
Minor in Show: Pug
Tranabby Opals N Pearls (Tracy Ohl)
Puppy in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali Terwyn Siani (AI) (Mrs M Forbes / Mr C & Mrs J Fynmore)
Junior in Show: Keeshond
Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
State Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Crossfire Guarding My Angel (Judith & Irene Hayton)
Aust Bred in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Little Blak Jedda (Barbra Balaam)
Open in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Baby SweepStakes - 1st Place: Boxer
Laykoda Off Limits (Paul McArther)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Golden Retriever
Kaparla Sing With One Voice (Rachael Ritter)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Beth Warman (New Zealand)  (Group Entry : 50)

Baby in Group: Pug
Burjoise Luck Of The Irish (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Minor in Group: Pug
Tranabby Opals N Pearls (Tracy Ohl)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Tarquila Singing The Blues (Jennifer McKell)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Mei Ling (W S & M H Winter / T Waters)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chamshep My Roxys Final Encore (Kerry McNamara)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chamshep Just A Princess (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Bitch CC & Minor of Breed: Aberlour Romancin th Stone (Ms Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarquila Singing The Blues (Jennifer McKell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: JenniChis Reach For The Stars (Jennifer McKell)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
Res Dog CC: Crestview Waiting In The Wings (Mrs Joyce Richardson)
Junior of Breed: JenniChis Tiffanys Legacy (Jennifer McKell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Triscadec Stand N Admire (Joyce Richardson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Hairlelujah (J & S Cook / L & H Gibson)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Madee (W S & M H Winter / T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hostwill Mei Ling (W S & M H Winter / T Waters)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tranabby Opals N Pearls (Tracy Ohl)
Baby of Breed: Burjoise Luck Of The Irish (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (R J & P A Osmachenko)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Waitapu It is All About Me (Jane Cantlon)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust, Ch Belljacks Shadow A Masterpiece (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sookalott YourEntirelyBonkers (Sookalott Staffords)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Sookalott Stop N Stare (Ms D & Ms K Edwards)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Starsdelight Born Ruler (AI) (Fiona Skews)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (R J & P A Osmachenko)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kupala Kookin Kapers (K & D Shelley)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Waitapu It is All About Me (Jane Cantlon)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust, Ch Belljacks Shadow A Masterpiece (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Belljacks Waltzing Martillda (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sookalott Stop N Stare (Ms D & Ms K Edwards)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sookalott YourEntirelyBonkers (Sookalott Staffords)
Res Bitch CC: Aust Ch Sookalott Eternal Flame (Sookalott Staffords)
Minor of Breed: Staffdup Arctis Tor (Mel Marks)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Renaylbysh Sweet Lucy (Robyn Ladlow)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Dog CC & Minor of Breed: Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Miss Olivia Mangin)
Minor in Group: Golden Retriever
Kaparla Sing With One Voice (Rachael Ritter)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Almandin (A M Adamopoulos)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Oakspur Mystic Knight (Janet Richmond)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dual Ch (RO) Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story (T Waters)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kaparla Sing With One Voice (Rachael Ritter)
Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Almandin (A M Adamopoulos)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Laskelsa Rising Star (AI) (Maurie & Sue Fisher)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Miss Olivia Mangin)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cocomoselle Aperitif (Ms K Rogers)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Canobi Racing Stripes (Mr R & Mrs L Watts)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT) (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)

Afghan Hound
Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett & B Green)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Wazazi Lets Get Ready To Rock (Kylie Delacourt)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Gr Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Paper Chase (AI) (A L & C A Keong)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Dusty Diva (L C & R A Seare)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali Terwyn Siani (AI) (Mrs M Forbes / Mr C & Mrs J Fynmore)
State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Crossfire Guarding My Angel (Judith & Irene Hayton)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Dewregal Red G (Mark & Glenys Armstrong)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dewregal Red G (Mark & Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi Dust Bunny (S K Whyatt)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Dog CC: Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark & Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
Puppy of Breed: Chamshep Fast N Furious (B Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljekali Terwyn Siani (AI) (Mrs M Forbes / Mr C & Mrs J Fynmore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trumagik Touch Of An Angel (Noel & Maureen Zkay)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Theldaroy Dusty Diva (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Crossfire Guarding My Angel (Judith & Irene Hayton)
Minor of Breed: Wolfonyx Zylan (R Clarke)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Bacardi Remix (Judith & Irene Hayton)
Baby of Breed: Damonte Forever A Legend (AI) (Judith & Irene Hayton)

Puli
Puppy of Breed: Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (M & K Stone / S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rawuch Forgotten Dreams (Helen Gordon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rayora Stylish Oak (Helen Gordon)
Intermediate (Bitch) of Breed: Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aberlee Paper Chase (AI) (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wolfonyx A Great White (Richard Clarke)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Devil Of Seduction (AI) (R Clarke / K McNamara)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)
Baby in Group: Siberian Husky
Icepower Ring Master (M Schelbach)
Minor in Group: Boxer
Laykoda Off Limits (Paul McArther)
Puppy in Group: Boxer
Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jaksamlee Blackops Psychosis (John & Maree Mahoney)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mcboxa Whole Lota Staunch (Liza Mclaughlin)
Minor of Breed: Laykoda Off Limits (Paul McArther)
Puppy of Breed: Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)

Rottweiler
Res Bitch CC: Aust Ch Rottgems Yasrah Epic (Elizabeth Keating)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tvorimir Counter Attack TD (K Dawson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)

Shiba Inu
Baby of Breed: Fauxfox Hello Kitty (J Nield & C Whitney)

Siberian Husky
Baby of Breed: Icepower Ring Master (M Schelbach)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Beth Warman (New Zealand)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Little Blak Jedda (Barbra Balaam)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)

French Bulldog
Baby of Breed: Mcboxa Corbin A Rukus (Liza McLaughlin)
Intermediate of Breed: Aust Ch Mcboxa Quarter Mile I Own U (Liza Mclaughlin)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Loana Darknstormy (Shiralee Coombes)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Mocha Delight (Debra Randall)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Midnight Madness (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Little Blak Jedda (Barbra Balaam)