New England Ladies Kennel Club (NSW)

Date of Show : 9-Sep-2017 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jill Hocking (VIC)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Baby in Show: Samoyed
Apolar Cheeky Little Diva (Julie Wales)
Minor in Show: Keeshond
Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Dreamoz Tiny Tedys For Bfast (Kobi Gilmore)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Baby SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Apolar Cheeky Little Diva (Julie Wales)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Edensundown Storm (Paulene Andrews)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: American Staffordshire Terrier
Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Maxemil Made Your Pointe (Vic & Jenny Elsley)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Touch Of Magic (Sue Donahue)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Balkana She Wears It Well (J W Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maxemil Made Your Pointe (Vic & Jenny Elsley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Cockney Chaos (Sue Donahue)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cavalierlove In Full Bloom (Sue Donahue)
Baby of Breed: Alexabelle Pennys Rising Star (Sue Donahue)
Minor of Breed: Cavalierlove Touch Of Magic (Sue Donahue)
Junior of Breed: Aust Ch Konavan Proud N Sassy (Sue Donahue)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Karakush The Hurricane (M Dwyer & C Clowes / L & H Gibson)
Bitch CC: Karakush I Think I love You (Sandra Warner)

Lowchen
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller & J Powell)
Baby of Breed: Paceaway Cruise (Fran Darling)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Erintoi My Magic Dream (J L Sheppard)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Minor of Breed: Shiralea Alice In Wonderland (Amy Sheridan)
Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob & Lee-Ann Corbett)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nulkaba Miss Charlie Brown (Kathy Gill)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nulkaba Kaf Pow Sweetheart (Sue Chapman)
Baby of Breed: Kabova One Minute to Midnight (Ms J McGregor)
Junior (Bitch) of Breed: Nulkaba Girl on a Mission (Kathy Gill)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Debra Howell (ACT)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Monterrez Magic Happens (G Cruse & N Curwen)
Baby in Group: Bull Terrier
Ponderra The Game Changer (C Handsaker)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Jacknthebox Ruby Tuesday (Anita-Kaye Malby)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Pradakka Dark Elegance (AI) (T Talbot & J Kostava)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Quatroniko Miss Dolly (Sheree S Linek)

Bedlington Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fiorealainn Russian Melody (Eileen Clarke)
Dog CC: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenaz All Fired Up (C Handsaker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Widgee Hell Raiser (Alisha Pringle & Greg Holman)
Baby of Breed: Ponderra The Game Changer (C Handsaker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Bullytiger Little Zeus (Natalie Southam)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cherrypieap Fade To Black (Alisha Pringle)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Cherrypieap The Unforgiven (Alisha Pringle)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Monterrez Magic Happens (G Cruse & N Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Elrancho Simply Xquisit (B & Mrs S Fulloon)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jacknthebox Ruby Tuesday (Anita-Kaye Malby)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Olizure Silhouetto Of A Man (AI) (B & P Oliphant)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Olizure Pure Rebelicious (B & P Oliphant)

Lakeland Terrier
Baby of Breed: Upinair Master Of Puppets (K Miller)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clan-ard I like Charle (Imp NZ) (S & A Cloughley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Baby in Group: Golden Retriever
Dykinta Grand Marnier (AI) (Wendy Atkins)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Spiritrock Dream Run (Jude Tankard)
Junior in Group: Weimaraner
Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (R Holtkamp)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Junior of Breed: Aus Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Minor of Breed: Occuli Veiled Virtues (D J & D C Mahoney)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
Res Dog CC & Minor of Breed: Germanicus Famous Last Words (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Super Nova (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Grand Marnier (AI) (Wendy Atkins)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Metropolis Glisser Choosy Miss (Ms Robyn Hanney)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Spiritrock Dream Run (Jude Tankard)
Baby of Breed: Edensundown Storm (Paulene Andrews)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Notte Dino (C & S Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Notte Coffee (Simone Moss)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Carnmellis The Frisco Kid at Greydove (Imp NZ) (Peters/Goold/King)
Baby of Breed: Coviter Catwoman (AI) (M Dwyer & C Clowes)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Puppy in Group: Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Zurk Edward (L R Kruse)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Midaka Little Lord Silver (K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Tikal Tarlia (B Halloran)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nicholyev Maluckylady (Mrs S Kelly & Mr J Bower)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zurk Edward (L R Kruse)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zurk Franklin (Miss Linda Gibbons)

Saluki
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tiana Magic Happens (Sandra Warner)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Dwyfor Isnt She Lovely (AI) (R & F Holtkamp)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Dreamoz Tiny Tedys For Bfast (Kobi Gilmore)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Australian Shepherd
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dreamoz Tiny Tedys For Bfast (Kobi Gilmore)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dwyfor UKko (AI) (R & F Holtkamp)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lago Giotto (Casey Morrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kuirau Lion Heart (B & D Tatham)
Bitch CC: Tyrilebee Nothing But Style (Mrs C Morrison)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Tyrilebee Quay Factor (Casey Morrison)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Skys The Limit RN (P L & D S Hincks)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)
Baby of Breed: Dwyfor Isnt She Lovely (AI) (R & F Holtkamp)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)

Runner Up in Group: Shiba Inu
Aust Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Baby in Group: Samoyed
Apolar Cheeky Little Diva (Julie Wales)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Private Idaho (AI) (Imp NZ) (Andrew Hobday)
Junior in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Grandogue Red Hot Chili Pepper (Robert & Trudi Bienke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust & Neut Ch Belaia Come Fly With Me (Belaia Kennels)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chizack Private Idaho (AI) (Imp NZ) (Andrew Hobday)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vansitar Suspicious Minds (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Minor of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grandogue Red Hot Chili Pepper (Robert & Trudi Bienke)

Samoyed
Res Dog CC: Yerevan Designed With Amour (Mrs T Pittman)
Baby of Breed: Apolar Cheeky Little Diva (Julie Wales)
Puppy of Breed: Aust Ch Sunmist Just So Cool (Mrs S Neil)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Belaia Come Fly With Me (Belaia Kennels)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Alclay Lil Nut Cracker (Ms A Neyle)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chrisharod Hizashi No Tenshi (E J Thomas & Y D Meintjes)

Siberian Husky
Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
Runner Up in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Minor in Group: Keeshond
Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)
Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Rienbo Cookies N Cream (Tracy Klaack)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)

Boston Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
Baby of Breed: Bostonwood Mscongeniality (Mrs V A Tyler)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Unforgetabul Sargent Pepper's (G & M Hartman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rienbo Cookies N Cream (Tracy Klaack)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)

French Bulldog
Baby (Bitch) of Breed: Upinair Dapiggywanadobadthings (K Miller)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Borndownunda Kwityabytchn (G Folli)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Darellsig I Put A Spell On You (Mrs D A Krueger)
Baby of Breed: Darellsig By His Grace (Mrs D A Krueger)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mistykent Perfect Harmony (Pat Kentwell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Robelletoy Simply Irresistible (Robert Griffith)
Baby of Breed: Robelletoy Simply The Best (Robert Griffith)