The Murray Valley Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 17-Sep-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robyn Williams (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelsian Double Dare (B Shepherdson)
Runner Up in Show & Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenbriar Quando Quando (G Love/K Hutt/S McFadden)
Baby in Show: Tibetan Mastiff
Bushsong Tacojade Candy Floss (Greg Green)
Minor in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Eraky Starring Role (B Jones)
Junior in Show: Rhodesian Ridgeback
Shakuru In Your Dreams (AI) (Rebecca Lamb)
Intermediate in Show: St Bernard
Aust Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Neut Ch Romeka Double O Seven (Master Heath Rayner)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Tuscamada LouLous Legend (Dr L & Mrs D Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Glenn Wilshier (QLD)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Voncronan Diamond Thief (Kylie Tilley / Tina Sunman / J & A Gunn)
Runner Up in Group: Papillon
Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (J & J Sullivan & K Lewis)
Junior in Group: Affenpinscher
Aust Ch Tht Old Black Magic W' Affitude (Imp NZ) (H & I Glynn)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)
Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Shiralea Love Knot (Lynne Johnston)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Winston Blue (Clare Flattum)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tht Old Black Magic W' Affitude (Imp NZ) (H & I Glynn)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dreistleigh Chocolate Chip (Ozstar Kennels)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Voncronan Diamond Thief (Kylie Tilley / Tina Sunman / J & A Gunn)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kosmos Koh I Noor (Clare Flattum)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Good as Gold (Clare Flattum)
Baby of Breed: Kosmos Angel On My Shoulder (C Flattum & A Divola)
Baby (Bitch) of Breed: Kosmos Kissed By An Angel (Clare Flattum)
Open of Breed: Galig Cacciatrice (Clare Flattum)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Winston Blue (Clare Flattum)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shiralea Love Knot (Lynne Johnston)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Shiralea Tuppence Halfpenny (Lynne Johnston)
Baby of Breed: Shiralea Tabasco (Mrs Lynne Johnston)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (J & J Sullivan & K Lewis)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)

Best in Group & Puppy in Group: Sealyham Terrier
Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstafomine Frozen Assets (Deborah Hughes)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Bobbinray Blast From The Drum (Cathy Kuchel)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Avalonwsties Magical Merlin (Linda & Shane Elson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amstafomine Frozen Assets (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)
Baby of Breed: Amstafomine Hard Act To Follow (AI) (Mrs D Hughes)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shaneca Sails on the Bay (G & S P Swalling)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bilstonwake Candy Man (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anvilhart Ooh La La (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anvilhart Poetikool Justice (J Rasche & D Tomney)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven A Classic Design (Maureen Schutt)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Gumhaven Jax (Maureen Schutt)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Triagen Angel Of Jazz (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bobbinray Ziggy Stardust (Louise Edson)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Avalonwsties Magical Merlin (Linda & Shane Elson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whitebriar Jumping for Joy (Imp NZ) (Shane & Linda Elson)
Baby of Breed: Bobbinray Blast From The Drum (Cathy Kuchel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenbriar Quando Quando (G Love/K Hutt/S McFadden)
Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Step Out With Style (Heiderst Kennels)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Eraky Starring Role (B Jones)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Birchlands Royal-Cadence (Imp NZ) (J Rasche/ R Hartnett & L Kruger)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Kiss Me Quick (Sevoier Kennels)
Intermediate in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Poole's Ide Covert Affair With Tirriki (AI) (Imp USA) (B N/ C P & H R van Haasteren)
Aust Bred in Group: Large Munsterlander
Aust Ch Mistypoint Send Me An Angel (T L Edwards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust Ch & Neut Ch Manunga Meadow Lark (M McCaffery / J / M & L Barone)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenbriar Quando Quando (G Love/K Hutt/S McFadden)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Twistof Fate (Mr M Brennan / Mr D & Mrs D Mahoney)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dizzyki GJ Imperial Design (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dizzyki HY Tibetan Khapse (Dizzyki Kennels)
Puppy of Breed: Dizzyki GS Little Dove (Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Birchlands Royal-Cadence (Imp NZ) (J Rasche/ R Hartnett & L Kruger)

Field Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Manunga Meadow Lark (M McCaffery / J / M & L Barone)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherepoint Cracked Pepper (J & R Bryant)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sherepoint Peppermint Crisp (R J & J M Bryant)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Sherepoint Kentucky Bluegrass (J & R Bryant)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sevoier Hot N Dangerous (Sevoier Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sevoier Fanning The Flames (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Sevoier Wish Oh Wish (AI) (Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Heiderst Step Out With Style (Heiderst Kennels)
Junior of Breed: Sevoier Kiss Me Quick (Sevoier Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Sevoier Show Me Love (Sevoier Kennels)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carnoustie Contrary To Ordinary (AI) (Steven & Carolyn Bennett)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst Orange Isth New Black (Aceweis & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poole's Ide Covert Affair With Tirriki (AI) (Imp USA) (B N/ C P & H R van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Eraky Starring Role (B Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch AlpyneAir Born Supremacy (AI) (S & B Washington/ D Venables)
Baby of Breed: Kirkdell Fire N Ash (B Jones)
Intermediate of Breed: Bachdore Madison (Lynda & Danielle Simons)
Intermediate (Dog) of Breed: Bachdore Jefferson (Lynda & Danielle Simons)

Large Munsterlander
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint Send Me An Angel (T L Edwards)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Turnix Guns a Blazing (Des & Judith Delaine)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser & Mrs A Lumsden)
Baby of Breed: Aspyre Half Of Ur Heart (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Baby (Bitch) of Breed: Aspyre Bless Ur Heart (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)

Sussex Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marquell Yachtsman (Imp UK) (M McCaffery)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese In A League Ofmy Own (AI) (Kylie Christison & Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Waldwiese Let Th Force B Withu (Waldwiese Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Waldwiese Locked Out Of Heaven (Waldwiese Kennels)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Fluermack Jett Black (A & C Mckinnon)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Shakuru In Your Dreams (AI) (Rebecca Lamb)
Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Bloodhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Roxbud Lost N Found (Roxbud Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Roxbud Seek M Out (Roxbud Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fluermack Jett Black (A & C Mckinnon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chipal Goldeneye (A & C Mckinnon)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Regaldach Th Dark Knight At Stardayne (Mrs V Tapp)
Minor of Breed: Stardayne Blushing Bella (Mrs V Tapp)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Creena Master Murphy Wright (Peter & Joan Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)
Junior of Breed: Fleetwood Maureen at Creena (Imp NZ) (C & J Michelmore)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Am Gr Ch Iceage v Tum-Tums Vriendjes (Imp USA) (Brianne Major)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Rokeena St Louis Blues (T Edwards/ R Wallis & S Marshall)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistypoint Glitz N Glamour (T L Edwards)
Aust Bred of Breed: Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shakuru In Your Dreams (AI) (Rebecca Lamb)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelsian Double Dare (B Shepherdson)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Raintrees JP One and All (Imp JPN) (K Flynn)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sayly Big Island Sunset (AI) (Mrs D & Dr L Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Tuscamada LouLous Legend (Dr L & Mrs D Smith)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sayly Big Island Sunset (AI) (Mrs D & Dr L Smith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tuscamada LouLous Legend (Dr L & Mrs D Smith)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mirdath Heres To The Chase (E A Bladon)

Briard
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK & Aust Ch Fostebrie Divine Edition JW ShCM (Imp UK) (E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Narbrisse Marvellous Creation (E Bennett)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tiahart Madame Marie Curie (AI) (C Rau & A Holzwarth)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vonpeta Faze Im Goin Thru (P N Damarell / J E Pike)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vonpeta Ugottabekidding (P N Damarell / J E Pike / A W O'Loughlin)
Baby of Breed: Alimanda Wildfire (Alimanda Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vonpeta Grace N Beauty (P N Damarell & J E Pike)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lurgenglare Idacolu Mallee (Amy Eatts)

Puli
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Stonefelds Dressed In Black (Mr M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelsian Double Dare (B Shepherdson)
Junior (Dog) of Breed: Fioremyst Blu Argento (Kathryn Hole)

Welsh Corgi (Pembroke)
Puppy of Breed: Raintrees JP One and All (Imp JPN) (K Flynn)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jan C McRae (WA)

Best in Group & Open in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael & Julie Ross)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Baby in Group: Tibetan Mastiff
Bushsong Tacojade Candy Floss (Greg Green)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Phoenix Thrill seeker (De-Arne Smith & Maxine Carter)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Romeka Fox Trot (AI) (Kellie Rayner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Neut Ch Romeka Double O Seven (Master Heath Rayner)

Akita (Japanese)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Toukon Samurai Shinichi (Nicky Edwards)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaviqsaaq From Russia With Luv (AI) (Kaviqsaaq Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaviqsaaq Secrt Russian Affair (AI) (Kaviqsaaq Knls)

Boxer
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Phoenix Thrill seeker (De-Arne Smith & Maxine Carter)
Baby of Breed: Boxberry Buy Me a Boat (AI) (Roxbud Kennels)
Junior of Breed: Roxbud Wombilicious (Roxbud Kennels)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)
Res Dog CC: Copperdobe Vodka Collins (Imp NZ) (Mrs H Praniess & Mrs J Hovell)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael & Julie Ross)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schwartzhund Taylors Top Gun (AI) (Natalie Hann)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl Kicking Up A Storm (W & J Grundy)
Baby of Breed: Alchemy Million Dollar Baby (Alchemy Kennels)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Romeka Fox Trot (AI) (Kellie Rayner)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele/K Bryant/A Wittenberg)
Baby of Breed: Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Romeka Double O Seven (Master Heath Rayner)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Bushsong Tacojade Candy Floss (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
Runner Up in Group: French Bulldog
Aust Ch Reyserlea Elle Driver (Rebecca King)
Puppy in Group: Boston Terrier
Merryjay Bostn Hotshot Teddy (Rosemary Kemp & Amanda Hall)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Malleestyle Sound Of Music (Rebekah Gibson)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Danelyne Once Upon A Dream (Miss Shontelle Davies)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Merryjay Bostn Kandy Kisses (R Kemp & S Campain)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Dimadal Ryans Rite (Dimadal Knls)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Merryjay Bostn Hotshot Teddy (Rosemary Kemp & Amanda Hall)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rocknrollers Stand By Me (Mr B & Mrs E Duncan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rocknrollers I Want To Be Free (Mr B & Mrs E Duncan)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mattbridge Sjaak Majestueux (AI) (Imp NZ) (Tony Linardis)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Rocknrollers Your My World (Mr B & Mrs E Duncan)
Junior (Dog) of Breed: Namaskar Son Of Samuri (Elaine Duncan)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Reyserlea Elle Driver (Rebecca King)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Reyserlea Kill Bill (Rebecca King)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danelyne Once Upon A Dream (Miss Shontelle Davies)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fantasyfarm Akiyo Gina Amaya (Sharon E O'Reilly)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fantasyfarm Akiyo Fuji Arisa (Sharon E O'Reilly)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Fantasyfarm Akiyo Haru Hotaru (Sharon E O'Reilly)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Malleestyle Sound Of Music (Rebekah Gibson)