Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (AM SHOW) (TAS)
Date of Show : 4-May-2019 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Diane Baillie (VIC) (Total Entry : 232)
Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Runner Up in Show & Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Baby in Show: Dalmatian
Aust Ch Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Puppy in Show: Samoyed
Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Intermediate in Show: Havanese
Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Aust Bred in Show: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC) (Group Entry : 57)
Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Japatina Omega Ruby (Japatina Kennels)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Rumour Has It (Erica Davison)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Next Big Thing (Philip Williams)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)
Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Bitch CC: Aust Ch Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)
Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Res Bitch CC: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Puppy of Breed: Troycole Divine Coral Crush (R Costen)
Puppy (Dog) of Breed: Yarrowfell A Kind Of Magic (Sharon Frankcombe)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Bente Marker (QLD) (Group Entry : 29)
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous EIC (Lisa McGinn)
Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Forevapals Summer Storm (Kirstie Nelson)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
Baby of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Kerry Blue Terrier
Res Dog CC & Junior of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jamastaffs Shes Got The Looks (AI) (Mr J Aherne & Ms M Smith)
West Highland White Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr William Mooney (VIC) (Group Entry : 54)
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Puppy in Group: Golden Retriever
Thorlcan Sue Joys Delight (Mrs S M Charlton)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Baby of Breed: Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)
Baby of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)
English Setter
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Carlyra Token Keepsake (Patricia Stevenson)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Baby of Breed: Palmgold Scottish Laird (Janette Grierson)
Baby (Bitch) of Breed: Goldlake Another Story (Janette Grierson)
Puppy of Breed: Thorlcan Sue Joys Delight (Mrs S M Charlton)
Open of Breed: Aust Ch Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs J Laker)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dallandor Larch (Imp UK) (R & C Austin)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Tsar Alexis(AI) (B & M Gourlay)
Baby of Breed: Lasair Bamulatos Bluebell (Zoe van Middeldyk)
Hungarian Wirehaired Vizsla
Baby of Breed: Lasair Aurora Aithne (Dr M Nardi)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bromhund Zodiac Sign (Elke Prehn)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust GrCh Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sharlani Mai Tai Teddy (Elke Prehn)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Bente Marker (QLD) (Group Entry : 20)
Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)
Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)
Whippet
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Penmarric Teardrops N Roses (Ms G Macquarie & Ms A Smith)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC) (Group Entry : 27)
Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly / S Huebner / M & K Stone / D & M Aitchison)
Baby in Group: Border Collie
Southend Femme Fatale (Mrs C & S Gangell)
Minor in Group: Collie (Smooth)
Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble the Glass Slipper (A & J Lamberton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Cuebiyar Silence In The Library (Andrea Lockhart)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)
Baby of Breed: Southend Playing To Win (Mrs C & S Gangell)
Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)
German Shepherd Dog
Baby of Breed: Gewalt Gran Torino (Kiorah Kennels ( K & C Millhouse))
Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly / S Huebner / M & K Stone / D & M Aitchison)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mistryde Step By Step (M & J Kaden)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mistryde Playin The Game (M & J Kaden)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr William Mooney (VIC) (Group Entry : 30)
Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Siberian Husky
Birindi Rock My World (Tracey Heenan)
Puppy in Group: Samoyed
Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (Kendall Pearce)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arcticbliss Rogers girl (Michelle Kube)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cloudforest Citriodora (S & C Eastley)
Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Johvi Sir Tobias (Vicki Sheppard)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Johvi Duchess Charlotte (Vicki Sheppard)
Baby of Breed: Berradell Intrepid Traveller (Trina Morris)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Puppy of Breed: Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Siberian Husky
Baby of Breed: Birindi Rock My World (Tracey Heenan)
St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Bente Marker (QLD) (Group Entry : 15)
Aust Sup Ch Tzuyuan Full Of Life (Ms G Davies & Ms R Davies)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Baby in Group: Dalmatian
Aust Ch Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Puppy in Group: Boston Terrier
Davina Foreign Fancy (Mrs Georgina Askew& Mrs Sharon Jones)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Davina Foreign Fancy (Mrs Georgina Askew& Mrs Sharon Jones)
Dalmatian
Baby of Breed: Aust Ch Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tzuyuan Full Of Life (Ms G Davies & Ms R Davies)
Baby of Breed: Tzuyuan Hearts Desire (Gloria Davies)
Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)