Brunswick Valley Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 21-Jul-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Judith Oliver (VIC)   (Total Entry : 336)

Best in Show & Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Baby in Show: Border Collie
Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Minor in Show: Samoyed
Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)
Puppy in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Trade Secret (Steve Wraith)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Trade Secret (Steve Wraith)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Pomeranian
Pomquest Lest We Forget (Mr B & Mrs S Abraham)
Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Heartsilk Love Actually (AI) (Mrs L Hansen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Pockets Affair (Mrs L Hansen)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Baby of Breed: Matmor Trade Secret (Steve Wraith)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glenlion Luvaffhair (MrJ & Mrs S Cook)

Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amanecer Mi Amor (Mrs Brie Bell)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kristarz What The Fox (L A Walsh / Miss K & Mrs C Harding)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Minor of Breed: Pomquest Precious (Mr B & Mrs S Abraham)
Junior of Breed: Pomquest Lest We Forget (Mr B & Mrs S Abraham)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)  (Group Entry : 34)

Baby in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Casmara/JR Yindileigh Kiri (Fran Kinnear)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seighford Luna Lovedog (Dr D & Mrs F Lowe)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Baby of Breed: Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Caspersz Champagne Charlie (A Tohill / C Bowers / D LeBrun)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Brittany
Baby of Breed: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Westobri Our Man In The Moon (J Faber)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Benspan Its Just Magic (Mr W & Mrs L Vickery)
Baby of Breed: Pencandy Pretty Woman (Tina & Neil Crocker)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gillbrae Bohemian Rhapsody (AI) (D J & J V Toyer / O Gillies)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Labrador Retriever
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Bitch CC: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rivafire Pandoras Box (Julie Robinson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Walkn Th Big League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC) (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Norwegian Elkhound
Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)
Baby in Group: Beagle
Lunars Walking On The Moon (Mr J & Mrs R Cook)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Beagle
Baby of Breed: Lunars Walking On The Moon (Mr J & Mrs R Cook)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bortique Better Of Two Evils (Donna Freeman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chipal The Summer Breeze (L Dorr/J Meharry)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Rhodesian Ridgeback
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Trish Gonzalez)
Junior of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Angels N Halos AI (Gloria Woodward)
Baby in Group: Border Collie
Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Minor in Group: Swedish Vallhund
Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Maliddie Mi Belle Chanelle (Helen Gordon)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cloverdowns Sounds O Australia (AI) (Mr A Ziebell)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Justpuremac Blue Pepper (Mr C Webb / Mr A Ziebell)
Baby of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)

Border Collie
Baby of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caleebra Captain America (AI) (N Naismith)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Garsova Kiri (Garsova Kennels)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Maliddie Mi Belle Chanelle (Helen Gordon)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Angels N Halos AI (Gloria Woodward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)
Baby of Breed: Aberlee My Funny Valentine (Gloria Woodward)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Runner Up in Group & Minor in Group: Samoyed
Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Remyk De Ja Bru (Andrew & Melissa Smith)
Open in Group: Newfoundland
Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)
Runner Up Neuter in Group: German Pinscher
Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remyk De Ja Bru (Andrew & Melissa Smith)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Waterleas It Had To Be You At Stennaroo (Imp NZ) (B & M Stennings / Wayne Mills)

Dobermann
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Rukroy Hurricane Josie (Rukroy Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
Baby of Breed: Milsky Wildhaven Magic (Brenda Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)

Shiba Inu
Baby of Breed: Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Darellsig You Got The Power (J Wakefield)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Brindlelicus show no mercy (Nicole Oldfield)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merryjay Bean Talkin (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Merryjay Son o Gum (Mr C Small & Mr M Supple)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brindlelicus me n my girl (Nicole Oldfield)
Dog CC & Junior of Breed: Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Ive Got Mojo (Mrs Brie Bell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Brindlelicus show no mercy (Nicole Oldfield)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Eleganser Dilly Dally (A Bjornerem)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darellsig You Got The Power (J Wakefield)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Loujen I Will Be What I Am (J Meharry/L Dorr)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wazzat Itchtaca (J Z Dinis)