Burnie & District Kennel Club (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 5-Oct-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Janice Campbell (VIC)   (Total Entry : 292)

Best in Show & Open in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Rottweiler
Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Baby in Show: Hungarian Vizsla
Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)
State Bred in Show: Cairn Terrier
Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Aust Bred in Show: Akita
Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)  (Group Entry : 89)

Runner Up in Group & Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Turn The Tables (R Davis & Philip Williams)
State Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Gr Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Baby of Breed: Lecasa Leal Lenna (Leone M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Ms C Johns)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Baby (Bitch) of Breed: Kenora Rekindled Flame (Daisymont Kennels)
State Bred of Breed: Daisymont Bohemian Rhapsody (Karen Tame/Zoe Meyn)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mexicatl Marilyn (Jacinta Harrison)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Turn The Tables (R Davis & Philip Williams)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Next Big Thing (R Davis & Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Baby of Breed: Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)
Intermediate of Breed: Chiisana Goruden (Imp NZ) (Miss Z Baxter)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Baby of Breed: Miyoko Chynna Miss M (Mrs K Rydberg)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Denim N Lace (Mrs F Harris)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Saxten I Am A Prince (A Costen)
Minor of Breed: Kwantoi Good Golly Miss Molly (Sharon Frankcombe)
Junior of Breed: Kangala finest Blend (K Cannon)
Intermediate of Breed: Saxten Golden Candy (A Costen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mickshl Onyx is Black (Mia Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (L Simmons & Petlea Kennels)
Baby of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)  (Group Entry : 34)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Llubinim Lasoo the Sun (David & Angela Stacey)
Puppy in Group: Australian Terrier
Ausgrove Gold Digger (Erica Norgrove)
Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Otterridge Dances With Wolves (Mrs C Baker)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ausgrove Gold Digger (Erica Norgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ausgrove Heart of Gold (Erica Norgrove)

Border Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous EIC (Lisa McGinn)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Otterridge Dances With Wolves (Mrs C Baker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (David & Angela Stacey)
Baby of Breed: Llubinim Lasoo the Sun (David & Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chaswyck Just De Vine (Mrs S T Wickham)
Baby of Breed: Chaswyck Alfa Romeo (Mrs S T Wickham)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline & Terry Searson)

Norfolk Terrier
Baby of Breed: Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ken Campbell (VIC)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)
Minor in Group: Clumber Spaniel
Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TDX (Kellie Malone)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Baby of Breed: Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
Baby (Dog) of Breed: Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Staryanks Magic Is In The Air (Paul & Debbie Wilkes/Paige Hopkins/ Adrian & Maureen Jones/ E & K Job)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Acewild Magnum PI (Maree & Jade Pledger)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs J Laker)
Baby of Breed: Heathbrook This Is Me (J & D Wadsley)
Baby (Bitch) of Breed: Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rhyll Dark Storm TD (G Rickard/C Gutzeit)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Greyghost Grace Kelly TD (Kellie Malone)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TDX (Kellie Malone)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC) (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup & NZ Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Polbathic Dak Ruislip (Eric Daniels & Ray Wall)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
Baby of Breed: Karakush Puttin The B In A B C (Imp NZ) (Le Gibson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Polbathic Dak Ruislip (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Dog CC & Minor of Breed: Polbathic Dak Ryland (Eric Daniels & Ray Wall)
Open of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Cherry Bomb (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John W Thompson (VIC)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Gewalt Gran Torino (Kiorah Kennels ( K & C Millhouse))
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Lamadabell Funky Baby Doll (A Green & B Trotter)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lamadabell Funky Baby Doll (A Green & B Trotter)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

Bergamasco Shepherd Dog
Baby of Breed: Flockstar Bella Figura (A & S Bruce / D Millthorpe)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gewalt Gran Torino (Kiorah Kennels ( K & C Millhouse))

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)
Res Bitch CC: Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)
Junior of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Runner Up in Group & Open in Group: Boxer
Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Baby in Group: Bullmastiff
Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)
Minor in Group: Boxer
Berradell Intrepid Traveller (Trina Morris)
Puppy in Group: Boxer
Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust Ch Boyer To Infinity and Beyond (Dianne Nellis)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (Kendall Pearce)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cloudforest Rococo Style (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boyer Now Your Talking (Mrs D Nellis)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ozstralis Golden Anzac (Mrs E Cannell)
Baby of Breed: Ozstralis Golden Amber (E Cannell)
Minor of Breed: Berradell Intrepid Traveller (Trina Morris)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boyer To Infinity and Beyond (Dianne Nellis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)
Baby of Breed: Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)
State Bred (Dog) of Breed: Yesallaw World Acclaim With Paddlepaws (AI) (Dominic Carbonari)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rottgems Terkata Ripley (Michelle Middleton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John W Thompson (VIC)  (Group Entry : 32)

Best in Group & State Bred in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: French Bulldog
Asplendour N La Nougat (D Clark)
Puppy in Group: Dalmatian
Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Junior in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

British Bulldog
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Dexlum The Temptress (K Butler)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Baby of Breed: Asplendour N La Nougat (D Clark)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)