Tweed River Ag Show Society (NSW)

Date of Show : 1-Nov-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Elizabeth Gunter (NSW)   (Total Entry : 315)

Best in Show & Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Am Ch Triple H Shining Memories (Imp USA) (Gloria Woodward)
Runner Up in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Merthyr Wanda Long Wait (Imp NZ) (Gloria Woodward)
Minor in Show: Australian Terrier
Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Puppy in Show: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)

Baby SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Merthyr Wanda Long Wait (Imp NZ) (Gloria Woodward)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Chihuahua (Smooth Coat)
JenniChis My Fair Lady (Jennifer McKell)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Terrier
Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
JenniChis My Fair Lady (Jennifer McKell)
Minor in Group: Papillon
Roseswain Chewbaccas Warrior (Janine Moy)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Noonameena Happy Harpa (J Faber)
Junior (Bitch) of Breed: Noonameena Penny Lane (H Raumer)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: JenniChis My Fair Lady (Jennifer McKell)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Tacozajo Primitive Man (Ms F Forbes)
Baby of Breed: Oakway Crown Sensation (Jill Marks)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Roseswain Chewbaccas Warrior (Janine Moy)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Precious (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Octaviae Surfin Safari (Catherine Cole)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Dora On My Mind (C Cole)
Aust Bred of Breed: Anyang Sweet Jessica (C Cole)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Barrajy Miss Prissy Pants (Mrs C Olive)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD)  (Group Entry : 35)

Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Minor in Group: Australian Terrier
Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Harbec Part Of The Puzzle (C J Thompson)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Witchend Wee Caleesi Fyre (Mrs S Roberts)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Casmara/JR Yindileigh Kiri (Fran Kinnear)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Water Spaniel
Bunyarra Make It Stick (AI) (K McClelland)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Westobri Our Man In The Moon (J Faber)
Open in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bamgyps Maxkii (Sharon L Bamford)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Westobri Our Man In The Moon (J Faber)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ozdezign One Love (Judith West)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bunyarra Make It Stick (AI) (K McClelland)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bunyarra Planted Evidence (David Kill)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dancourt Fame N Fortune (Mrs C Olive)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Walkn Th Big League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis In The Ivy League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW) (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group: Whippet
Isilwane When Doves Cry (Mr A Eales)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Venus Von Schnitzel (Mark Yardley)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Lijolba Cause We Got Love (AI) (Heidi McKay)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Lijolba Love Actually (AI) (Heidi McKay)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Almarjo Venus Von Schnitzel (Mark Yardley)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Valeighunter Halo on Monday (AI) (Denise Mitchell)
Baby of Breed: Valeighunter Enchantress (Denise Mitchell)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Naadirah Al Azim (D T Bowman)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Isilwane When Doves Cry (Mr A Eales)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Am Ch Triple H Shining Memories (Imp USA) (Gloria Woodward)
Runner Up in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Merthyr Wanda Long Wait (Imp NZ) (Gloria Woodward)
Minor in Group: Border Collie
Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)
Puppy in Group: Swedish Vallhund
Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Junior in Group: Border Collie
Wynnlake Whip It Good (Angela Sime)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Kytui Talk Of The Town (A Lally)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Junior of Breed: Wynnlake Whip It Good (Angela Sime)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fairenvy Boss N Hug Connection (Angela Sime)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chakoonya Spyro (Miss J A Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Garsova Kiri (Garsova Kennels)
Baby of Breed: MydnytBlue Eternal Son (Mr B Dodd & Ms M Hutchings)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hairbear Hot N Spicy (Maria Zekic)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Triple H Shining Memories (Imp USA) (Gloria Woodward)
Baby of Breed: Merthyr Wanda Long Wait (Imp NZ) (Gloria Woodward)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Ublong Nunya Bizness (Susan Hampton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Minor in Group: St Bernard
Draycan Miss America (Draycan Kennels)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Junior in Group: Rottweiler
Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kurrirott Willa (D Rodgers)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)
Baby of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)

Siberian Husky
Minor of Breed: Romeka stand back (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)
Junior (Dog) of Breed: Mydnytblue Coopers Hazzards (AI) (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Draycan Miss America (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Baby in Group: British Bulldog
Modavam Sundance kid (David & Amanda O'hara)
Minor in Group: Japanese Spitz
Mannerking Secret to Success (J Faulkner)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)

British Bulldog
Baby of Breed: Modavam Sundance kid (David & Amanda O'hara)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Meralla Harmony Bear (Jenni Bill)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)

Great Dane
Bitch CC & Junior of Breed: Kochak Bubbles DeVere (Sally Gough/S & L Arrowsmith)
Baby of Breed: Kochak Conspiracy Theory (AI) (S Gough)

Japanese Spitz
Minor of Breed: Mannerking Secret to Success (J Faulkner)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Noonameena Blowin In The Wind (J Faber)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazky Signed and Sealed (Tracy Evans)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tzutique Ask N Ye Shal Receive (Robyn Hawke)