New Year Celebration Championship Show (WA)

Date of Show : 1-Jan-2020 (Wednesday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Jan Seary (NSW)   (Total Entry : 399)

Best in Show 1st: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Sup & Aust Sup Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Best in Show 2nd: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Baby in Show: Tibetan Spaniel
Barrajy Queen of Hearts (Jodie Gardener)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Damian Bourne (SA)  (Group Entry : 74)

Group 1st: Lowchen
Ch Sabu Banana In Striped Pyjamas (SJ Warry)
Group 2nd: Australian Silky Terrier
C I B / Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Group 3rd & Puppy in Group: Havanese
Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Group 4th: Maltese
Aust & Slv Jr Ch Show Time By Rolex Valentina's Magic (imp SVN) (Mrs P B Parkes)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Barrajy Queen of Hearts (Jodie Gardener)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: C I B / Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Karlyermai Tiz So Wicked (Karlyermai Kennels)
Puppy of Breed: Karlyermai Dazzle N Dammit (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Trescaval Just A City Boy (Mal & Julia Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Trescaval Izzabella (Mal & Julia Logan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Cutizele Velvet Missy (Michele Triplett)

Chinese Crested Dog
BOB and Dog CC: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
Res Bitch CC: Xiannu Written In The Stars (AI) (Miss S Coates)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Jahwohl Catchme I Dare You (Ms K A Richardson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jahwohl Cop That (Ms K A Richardson)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Bitch CC: Aust Ch Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Chincasa Could It Be Magic (Nick Skeet)

Lowchen
BOB and Dog CC: Ch Sabu Banana In Striped Pyjamas (SJ Warry)

Maltese
BOB and Dog CC: Aust & Slv Jr Ch Show Time By Rolex Valentina's Magic (imp SVN) (Mrs P B Parkes)

Miniature Pinscher
BOB & Bitch CC: Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)
Minor (Bitch) of Breed: Callme Lets Move (Steve Rhodes)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Toysfus I've Got The Look (M S Patterson)

Pekingese
BOB and Dog CC: Aust Ch Aristic Bohemian Rhapsody (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Oltenia Lil Miss Glamour (Oltenia Kennels)
Res Bitch CC: Aust Ch Cutizele Showtime Shanty (Michele Triplett)

Pug
BOB & Bitch CC: Cavhill Ghetto Superstar (Ash Godsell & Gail Smith)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Cavhill King Of Hearts (Ash Godsell)

Tibetan Spaniel
Baby of Breed: Barrajy Queen of Hearts (Jodie Gardener)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Zachary Tan (WA)  (Group Entry : 41)

Group 1st: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Noble Knight Van Voliny Home (Imp BLG) (L Walmsley/ C & L Duval / R Young)
Group 2nd: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Jimmy the Hand (C & N Lawton / O Clark)
Group 4th & Puppy in Group: Bull Terrier
Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB & Bitch CC: Amseraphs Keepsake (Stocker/Taylor)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Australian Terrier
BOB and Dog CC: NZ & Aust Ch Tasdale Boo Guess Who (Imp NZ) (N Sharrett & S Honnery)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Noble Knight Van Voliny Home (Imp BLG) (L Walmsley/ C & L Duval / R Young)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Anluan Oh Errol (Neridah Sharrett/ Stan Honnery / Lauren Ferguson)
R/UP BOB & Bitch CC: Anluan Divinyl (N Sharrett & S Honnery)

Skye Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Wanmirri Jimmy the Hand (C & N Lawton / O Clark)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)  (Group Entry : 54)

Group 1st: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Sup & Aust Sup Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Group 4th: Flat Coated Retriever
Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
Puppy in Group: Golden Retriever
Happybear Blanc De Blanc (Mrs R Spencer & Ms N Ryan)

Clumber Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)

Cocker Spaniel
Res Dog CC: Irishclan Empires Sun (Mrs M Riley & Mr H Dunstan)
Res Bitch CC: Irishclan Amazing Grace (Mrs M Riley & Mr H Dunstan)

Cocker Spaniel (American)
BOB and Dog CC: Am/Can/NZ Sup & Aust Sup Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Cardhu Brothers In Arms (AI) (Steph/ Paul & Laurie Meikle)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Kellick Song Sung Blue RN (C Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB and Dog CC: Makapoynt Clegane (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)
Baby of Breed: Heiderst To the Moon N Back (AI) (Miss A Keulen-Brain & Heiderst Kennels)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Happybear Blanc De Blanc (Mrs R Spencer & Ms N Ryan)
Baby of Breed: Ilemaurice Cindy’s Legacy (Pawan Rughoobur)
State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Ralun Nerita (AI) (Jen Woodthorpe)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Ile Maurice Sugar n Spice (Lisa Gale)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW) (Group Entry : 26)

Group 1st: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Group 2nd: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
Group 3rd & Puppy in Group: Dachshund (Wire Haired)
Cayugaridge Canterbury (Beverley Christmas)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (L M & R A Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Mayster Sandman (B & M Birkenshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Mayster Sand Rose (B & M Birkenshaw)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tonicbay Cyprus (B & M Birkenshaw)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cayugaridge Canterbury (Beverley Christmas)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
Dog CC: Aust Ch Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)

Saluki
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)

Whippet
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Arjai Moves Like A Criminal (K Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)  (Group Entry : 60)

Group 1st: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Group 2nd: Border Collie
Aust Ch Tullacrest Who Shot The Barman (Ambre Smith)
Group 3rd: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas / Belinda West / Joshua Stankovic)
Group 4th: Finnish Lapphund
Mirawee Rainbow Heart (AI) (Dr C Alexander & Ms S Laurin)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Mystical Saige (Mrs K C Tonkin)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Sandsprite Calamity Jane (S Einam)
Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Sandsprite Sectret Liasons (S Einam)
Baby of Breed: Sandsprite Earth Wind n Fire (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas / Belinda West / Joshua Stankovic)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Jedabun Good Golly Miss Molly (Paula Baker)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Beljekali Moves Like Jagger (Mrs Dee Marchesi / Mr C & Mrs J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Tullacrest Who Shot The Barman (Ambre Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tullacrest Panic At The Disco (Ambre Smith)
Res Bitch CC: Dual Ch (T) Syryne Spiryt Of The Dragon CD RE PT TSD (Ms D P Rose & Ms S Fossey)
Puppy of Breed: Noblestarzz Scotch on the Rox (Miss S Mason & Dr A Smith)
Junior (Bitch) of Breed: Dayre Chyme Of The Dragon TD (Ms D P Rose)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Mirawee Rainbow Heart (AI) (Dr C Alexander & Ms S Laurin)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Ukkonen Sirius Impact (Mrs B & Ms S Laurin)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mirawee Deluxe Edition (Barbara & Sarina Laurin)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Ublong Ayana (Hayley Cusato)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Pantathean Xandu (Ms H Cusato)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Ms A Stanton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Arajento The Still Oth Night (Mrs K C Tonkin)
Baby of Breed: Arajento Mystical Saige (Mrs K C Tonkin)
Puppy of Breed: Arajento Golden Handshake (Kay C Tonkin & Ms Debra Greenlee)
Junior (Dog) of Breed: Arajento Night Fever (Mrs K C Tonkin)

Tatra Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Ch Ravenzbear Andouille Blue (AI) (Mr Torryn Roberts)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Rosamontana Daisy Mae (Hayley Cusato)
Baby of Breed: Ublong Emya Foxy Lady (Hayley Cusato)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Spargo (WA)  (Group Entry : 67)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Ch Miniatura Ember Rain (R Connelly and C Primrose)
Group 2nd: St Bernard
Aust Gr Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Group 3rd: Dobermann
Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) WAC (Vansitar Dobermanns)
Baby in Group: Newfoundland
Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)
Puppy in Group: Siberian Husky
Canyonlands We Talk Or Racing (Amanda Becconsall)

Alaskan Malamute
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Diomede Poetry in Motion (R A & D J Wells)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Sennen Kodak Moment (Mrs N Roberts)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sennen Absolutely Fabulous (Mr D & Mrs G May / Mrs R Jackson)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) WAC (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Vansitar Suspicious Minds (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)

Newfoundland
Baby of Breed: Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)

Rottweiler
Res Dog CC & Puppy of Breed: Vonhalla Jaeger (Haley Shaw)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ubersein Song Bird (Mrs J Griffiths-Lumbis & L Russell)
Baby of Breed: Fantastikrot Coco Mademoiselle (Sherri Wightman)
Puppy (Bitch) of Breed: Fantastikrot Elektra (Sherri Wightman)
Junior (Bitch) of Breed: Fantastikrot Mazikeen (Miss Sherri Wightman)
State Bred (Bitch) of Breed: Jamzaaba Heaven Is (AI) (Sharon Gossage)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Ubersein Lucky Star (Mrs J Griffiths-Lumbis & L Russell)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Wolfworx Dai Etsu at Diomede (R A & D J Wells)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Miniatura Ember Rain (R Connelly and C Primrose)
Bitch CC: Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Puppy of Breed: Canyonlands We Talk Or Racing (Amanda Becconsall)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)  (Group Entry : 77)

Group 1st: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Group 3rd: Great Dane
Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Group 4th: Poodle (Toy)
Aust Ch Firezeye Wateva Floatz Ya Boat (Mrs V Parke)
Baby in Group: Lhasa Apso
Snowdara Deja Vu at Anoki (Ms L Taylor)
Puppy in Group: French Bulldog
Yveafrenchie A Kind of Magic (Caroline Owens)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Malaboo Frozen In Time (AI) (Ms N Rhodes)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ersa Stellar (N S Rhodes)
Baby of Breed: Malaboo The Truth Is Out There (N Rhodes / K & S Kane)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yveafrenchie A Kind of Magic (Caroline Owens)

Great Dane
BOB and Dog CC: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Bitch CC: Aust Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tomidachi Shizukese N Chowa (Mrs N K Thornett)
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)

Keeshond
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Kahnhond Southern Saphire (T & S J Mallia / D & D Wall)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Zaland Black Velvet (L Taylor / B Beves / N Estatheo)
Baby of Breed: Snowdara Deja Vu at Anoki (Ms L Taylor)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Firezeye Wateva Floatz Ya Boat (Mrs V Parke)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Tibetoes Black Betti Bamalam (Ms P Ellis & Mrs S Pratt)
Baby (Dog) of Breed: Tibetoes Back In Black (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Amorenekid Xochipilli (Suzanne Brown)