Dogs Queensland (QLD)

Date of Show : 28-Nov-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Shane Thomas (QLD)   (Total Entry : 832)

Baby in Show: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Mrs E Colbert)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD)  (Group Entry : 121)

Group 2nd: Affenpinscher
Majomarc Diablo Cito V Kazari (Ven Grasso)
Group 3rd: Havanese
Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Mrs E Colbert)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Majomarc Diablo Cito V Kazari (Ven Grasso)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Kamontry Kiss Me Quick (Kasia Feldman)
Intermediate (Dog) of Breed: Elfking Some Like it Hot At Edenridge (Chris Darwen & Kasia Feldman)

Chihuahua (Long Coat)
BOB and Dog CC: Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC: Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Anuka Lee (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Los Chatos Del Norte Rasta Man (Imp ESP) (Ven Grasso)

Havanese
BOB and Dog CC: Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Mrs E Colbert)

Pomeranian
BOB and Dog CC: Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mrs C Hatfield)

Pug
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Octaviae The Sweetest Gift (Korine Lewis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Melody Darragh (QLD)  (Group Entry : 120)

Group 1st: Kerry Blue Terrier
Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Dinostti Little Lady Lucifer (C Grainger)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Mcboxa Khatiti Navi (Liza Mclaughlin)
Puppy of Breed: Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Waitapu Willy Wonker (L & S Flood)
Puppy of Breed: Priorswood Absolut Princess (L & S Flood)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Belljacks Tuff As Steele (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Belljacks Dare To Be Different (Steve & Kathy Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Poker Face (Steve & Kathy Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB and Dog CC: Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Preseli Pickled In Port (Mrs Casey Calcutt)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ruth Fazey (QLD)  (Group Entry : 120)

Brittany
BOB and Dog CC: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)

Field Spaniel
BOB & Bitch CC: Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)

Lagotto Romagnolo
BOB and Dog CC: Aust Ch Wispan Ilgiorgio Vago at Faondein (David Barnes)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB and Dog CC: Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB & Bitch CC: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (AI) (Dr B & Mrs B Cornish)
Res Dog CC: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Dr B & Mrs B Cornish)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD) (Group Entry : 111)

Group 2nd: Irish Wolfhound
Aust Ch Dongunya Ionah (J A & S W Donaldson)
Group 3rd: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Encore (Mrs P & Mr G Russell / Ms B Almpantis)
Group 4th: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)
Baby in Group: Borzoi
Russkimir Dazzling Wishes (M L Davis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Shawthing Like Th First Tyme (Nathalie Casalaina)

Afghan Hound
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Res Dog CC: Lijolba Love Actually (AI) (Heidi McKay)
Res Bitch CC: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Baby of Breed: Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Tianze Blood Diamond (G Doust & J Harnett)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arendt Feel Good (K Wishart)

Basset Hound
BOB and Dog CC: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC SC (M L Davis)
Baby of Breed: Russkimir Dazzling Wishes (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Westpriors Walk On By (J & T McDonald)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Dachdotcom Milo Heidi (J & T McDonald)

Dachshund (Wire Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Dongunya Ionah (J A & S W Donaldson)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Wulfgar Kerrigan (AI) (J & S Donaldson / S Gendle)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Valeighunter Enchantress (Denise Mitchell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Riginal Hold Me Closer Tiny Dancer (Stephen Hughes & Dale Blinco)

Saluki
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Pazada Encore (Mrs P & Mr G Russell / Ms B Almpantis)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Piaffe Ethelred the Ready (Mrs U Greenwood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shawthing Like Th First Tyme (Nathalie Casalaina)
R/UP Neuter BOB, Res Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Alarves Dancing In The Dark (Nathalie Casalaina)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Sharyn Phillips (QLD)  (Group Entry : 120)

Group 2nd: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Karham Full Of Beans (AI) HIT (Karham German Shepherds)
Group 4th: Border Collie
Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Right Here Waiting (Gloria Woodward)
Best Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)

Australian Cattle Dog
BOB & Bitch CC: Aust Ch Blucalypt Quintessence (Greg & Sharon Pinsent)
Baby of Breed: Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)

Border Collie
BOB & Bitch CC: Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Bernadette Lines)
Baby of Breed: Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke & Bernadette Lines)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Jencol Written inth Sky (Ms J Baker)
Baby of Breed: Mazarelli Lifeís A Fantasy (Marilyn Clarke & Bernadette Lines)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Karham Full Of Beans (AI) HIT (Karham German Shepherds)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tootone Out Of The Ordinary (R W & K L Nelligan)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC: Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Baby of Breed: Inneslake ZZ Top (D & D Hedge / D Yates)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
R/UP BOB & Res Dog CC: Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Snodogz Mosey (Kristi Faulkner)
Puppy of Breed: Osuno Spellbound Saros (Imp NZ) (A E Proudfoot)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Malkuthatara Azarel (Natalie ?)
Baby of Breed: Aberlee Right Here Waiting (Gloria Woodward)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Fionna Paton (QLD)  (Group Entry : 120)

Bullmastiff
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
R/UP BOB & Bitch CC: Dyncy Dare To Dream (AI) (Mr S & Mrs T Yiannou)

Dogue de Bordeaux
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Dog CC: Nanmas X-File (Deborah Davies/Tracey Lamb)
Baby of Breed: Nanmas Malakye (Tracy Lamb)
Baby (Bitch) of Breed: Nanmas Khaleesi (Tracy Lamb)
Junior (Dog) of Breed: Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)

Schnauzer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ilsonyo Crimson And Clover (Miss M Shuttlewood & Mr K Roberts)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Draycan Boom Boom Boom (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Toni Dennis (QLD)  (Group Entry : 120)

Group 4th: Great Dane
Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)
Puppy in Group: Great Dane
Riesenhaft Itís In His Kiss (Phil & Michelle Hickey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway American Graffitti (AI) (Shelley Blackburn)

Boston Terrier
BOB & Bitch CC: Kerden U R My Talisman (P L G & S L Mole)

Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Paceaway American Graffitti (AI) (Shelley Blackburn)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Riesenhaft Itís In His Kiss (Phil & Michelle Hickey)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Chill Factor (AI) JC (Nicole Brandon)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Harllablu Iron Hide JC (Nicole Brandon)

Japanese Spitz
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB & Bitch CC: Shanspitz Wild Montana Skies (D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC: Tanzapaw Cornelia Cinna (Mrs C & Mr D de Chaeney)
Baby of Breed: Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB and Dog CC: Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Oeshih Witchful Thinking (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tzutique Picture Perfect (Robyn Hawke)