Australian Cattle Dog Club of SA Inc ALL BREEDS Show (SA)

Date of Show : 7-Mar-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kerryn Harvey (SA)   (Total Entry : 313)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
Runner Up in Show: Clumber Spaniel
Aust Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)
Baby in Show: Labrador Retriever
Devinelea Stares and Whispers (B & R van Maanen)
Minor in Show: Australian Terrier
Regisvista Mayhem Has Arrived (Regisvista Kennels)
Puppy in Show: Papillon
Aust Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Junior in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)
Runner Up Neuter in Show: Lowchen
Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Papillon
Aust Sup Ch Inter Win Destined To Shine (Imp USA) (Kristy Lewis)
Baby in Group: Russian Toy (Long Haired)
Torza Letthe Devil Drive (T Kennard)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
Open in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai The Admiral at Khyleini (Mr F Menezes & Mr J Milford)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Gr Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina Wearing My Rolex (Mrs G Smith & Japatina Kennels)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Baby of Breed: Voncronan Home Made (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kosmos Timbre (Mrs C Flattum and Miss A Divola)
Baby of Breed: Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Lowensque Lady Marmalade (Miss Courtney Tulk)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gemnova Master Chief (Lynette Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gemnova Fallen Angel (Lynette Walker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Gemnova Stepping Out In Style (Lynette Walker)
Baby of Breed: Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
Baby (Bitch) of Breed: Gemnova Carbon Copy (Lynette Walker)
Puppy of Breed: Bellatese Scrumptious Me (Mrs Edna Simmons)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Inter Win Destined To Shine (Imp USA) (Kristy Lewis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Frawai The Admiral at Khyleini (Mr F Menezes & Mr J Milford)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Triseter Mopsi Ninja (Esther Joseph & Denise MacCallum)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Bitch CC & Puppy of Breed: Triseter Mopsi Pina Colada (Triseter Kennels)
Baby of Breed: Triseter Mopsi Quincy (Triseter Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Triseter Mopsi Quinetta (Esther Joseph)

Russian Toy (Long Haired)
Baby of Breed: Torza Letthe Devil Drive (T Kennard)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
Bitch CC & Minor of Breed: Imayorkie Lotus Elise (G J & P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Paul Danaher (SA)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Minor in Group: Australian Terrier
Regisvista Mayhem Has Arrived (Regisvista Kennels)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Mishrodmini Our Monsters Inc (Sam Brewis)
Aust Bred in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Shaneca Sparks Fly JC (Sarah Lowe)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Manfreds Tabels Have Turned (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Regisvista The Taskmaster (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Regisvista Mayhem Has Arrived (Regisvista Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mishrodmini Our Monsters Inc (Sam Brewis)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan & Jason Rhodes)
Res Dog CC & Minor of Breed: Shortblak Henry The Eighth (Jason Rhodes)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shaneca Sparks Fly JC (Sarah Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shaneca Can You Keep A Secret (Sarah Lowe)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Shaneca Sweet Evil (L Novak)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Shaneca Let Them Eat Cake JC (S Lowe & L Novak)
Puppy (Bitch) of Breed: Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Di Swann)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Savion Stand And Deliver JC (Mr N Morton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)
Baby of Breed: Shadowstaff Celtic Goddess (AI) (Shadowstaff Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Diamonds and Lace (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Fire Burst (Maureen Schutt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kirkdell Australian Idol (Bev Jones)
Baby in Group: Labrador Retriever
Devinelea Stares and Whispers (B & R van Maanen)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart kennels)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Angel Eyes (AI) (M Hartnett & Ghostwind Knls)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (B & R van Maanen)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aceweis Pocket Witha Wocket At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirkdell Australian Idol (Bev Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
Baby of Breed: Devinelea Stares and Whispers (B & R van Maanen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (B & R van Maanen)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amicileale Prince Bassi At Markable (Ruth Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Parity Out Of Orbit (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Heiderst Kennels)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ghostwind Angel Eyes (AI) (M Hartnett & Ghostwind Knls)
Baby of Breed: Waldwiese Up The Ante (Waldwiese)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA) (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)
Baby in Group: Whippet
Ashsinhalt Kekkijutsu (Georgina Roberts)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Creena Summer Lovin at Whirlaway (Mel Jones)
Junior in Group: Whippet
Ashsinhalt Keikaku (Georgina Roberts)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hooked On A Feeling (Ingrid Matschke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Basenji
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hounsley Hooked On A Feeling (Ingrid Matschke)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Creena Summer Lovin at Whirlaway (Mel Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caprivi Praise Be (AI) (Cheryl Currie)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ashsinhalt Keikaku (Georgina Roberts)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Chakrata Calypso Casanova (Mrs A E E Curran)
Baby of Breed: Ashsinhalt Kekkijutsu (Georgina Roberts)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Mr J Rice & Miss B Musolino)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Puppy in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Rendezvous Noire (Miss E Bennett)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Collieston Cast In Bronze (Sharyn Ely & Val Wilson)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Icebreaker (M Fisher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Kalan Spirit In The Sky PT (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Southspirit Brilliant Brook (AI) (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Ellagant Special Agent (Ellagant Kennels)
Minor of Breed: Parkeyre Cue The Lights (Miss B Parker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Cast in Neon at Delaroche (Mr C/ Mrs J/ Miss J Fynmore & Ms C Russell)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nahrof Icebreaker (M Fisher)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Beecee Dolls Got Style (Katie Wahlheim)
Junior (Dog) of Breed: Milangimbi Copperhead Road (D Miller)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Tookurra Tiny Dancer (Ms C Conway)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Rendezvous Noire (Miss E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Collieston Cast In Bronze (Sharyn Ely & Val Wilson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vonpeta Faze Im Goin Thru (P N Damarell / J E Pike)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Damonte Me And Bobbie McGee (Vivien Drummond)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Whitefall Beatrice Baby Blue (A & C Finlay)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Mr J Rice & Miss B Musolino)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Inkdwitswiss ThatsWat She Said (Samantha Williams)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Baby in Group: Akita
Monarkin Like No Other (AI) (Mike Higgins)
Minor in Group: Samoyed
Kalaska Gotta Have Faith (Mr J Beard / Mrs D Klaaysen / Mrs K O'Riley)
Puppy in Group: Siberian Husky
Taejaan Northern Winds (AI) (N J Rule-Steele/ A & T Wittenberg)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Iglignaq Elwood Blues (Tara Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Sup & Neut Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Akita
Baby of Breed: Monarkin Like No Other (AI) (Mike Higgins)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Whitewarrior Summas Dance (C & J Heard)
Dog CC & Intermediate of Breed: Iglignaq Elwood Blues (Tara Jones)
Puppy of Breed: Maiitsho Big Paws Ta Fill (AI) (Tori Haynes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero Secrets AI (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Amblebrook Iron Jack (Mr & Mrs A & L Buitenhuis / Miss L Munro)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Alchemy Guns In The Sky (Natalie Hann)

Samoyed
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kalaska Gotta Have Faith (Mr J Beard / Mrs D Klaaysen / Mrs K O'Riley)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Taejaan Northern Winds (AI) (N J Rule-Steele/ A & T Wittenberg)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Baby of Breed: Beamzstar Tulloch (Mr M Ross & Mrs J Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Phil Thompson (SA)  (Group Entry : 31)

Runner Up in Group & Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Preciousbull Strut My Stuff (Cherie Terry)
Baby in Group: Great Dane
Bremilie Gonna Rule it All (Shontelle Davies & Tahnee Dendy)
Minor in Group: Boston Terrier
Abstn I Am Invincible (Ernie Kim)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Ibadan Crowned Prince Of Crime (A & J Janonis/ L Edmonds)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Kandy Creation (R Kemp & S Campain)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Abstn I Am Invincible (Ernie Kim)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hygamble Delta Zulu (Tania Huitema)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Preciousbull Strut My Stuff (Cherie Terry)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Preciousbull Touch En Go (Cherie Terry)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ibadan Crowned Prince Of Crime (A & J Janonis/ L Edmonds)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Abiaan Cover Girl (AI) (Mr B McWatt)
Baby of Breed: Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)

Great Dane
Baby of Breed: Bremilie Gonna Rule it All (Shontelle Davies & Tahnee Dendy)