Geraldton & Districts Kennel Club Inc (PM Show) (WA)

Date of Show : 15-May-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Cleland (SA)   (Total Entry : 322)

Best in Show & State Bred in Show: Newfoundland
Aust Ch Happybear Mr Brytsyde (AI) (Ms N Ryan)
Baby in Show: Beagle
Sligrachan Yer A Wee Humdinger (Sligrachan Kennels)
Intermediate in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick/D & G May)
Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Lowchen
Aust Ch Sabu Banana In Striped Pyjamas (S J Warry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Baby in Group: Pug
Blacktye affair at Cavhill (Ash Godsell)
Minor in Group: Havanese
Shellbears Twinkle Little Star (Sue Shellback)
Junior in Group: Lowchen
Sabu Martini On The Rocks (S J Warry)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Neut & Can Ch Laud Matador De Torro (Imp CAN) (Charlene Janz)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut & Can Ch Laud Matador De Torro (Imp CAN) (Charlene Janz)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Adrahil Bella Rosa (Mr D Cappello)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Vittorioso Angelica (Mr D Cappello)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)
Baby of Breed: Crestoi A Time To Remember (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sevindale All Eyez On Me (J de Reeper)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sevindale A Winters Tale (J de Reeper)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sevindale Winters Mischief (J de Reeper)
Baby of Breed: Sevindale Witch Antha Rebel (J de Reeper)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hekarwe The Dancing Queen (Mrs S Shellback)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shellbears Twinkle Little Star (Sue Shellback)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sabu Banana In Striped Pyjamas (S J Warry)
R/UP BOB & Bitch CC: Sabu Iíve Got My Pyjamas On (S J Warry)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sabu Martini On The Rocks (S J Warry)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cavhill King Of Hearts (Ash Godsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kabova house of gold (Ash Godsell)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Kwantoi Just a Tourist (Kristy Padberg)
Baby of Breed: Blacktye affair at Cavhill (Ash Godsell)
Aust Bred of Breed: Taliekin Dust Devil (Kristy Padberg)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 31)

Minor in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Shaneca Dadz Masterplan (D Sue)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Rambullstead eridanus (Colin Shepherd)
State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Cyclop River Of Dreams (E Harrower)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rambullstead eridanus (Colin Shepherd)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (E Harrower)
Puppy of Breed: Ozbull Kruizin on Seville (E Harrower)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Shaneca Dadz Masterplan (D Sue)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Bullitproof The Undertaker (Christine Allen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Makapoynt Remus Lupin (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Guncreek Makkari (Joy H Hunter)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Come In Spinner At Edelgeist (Coral D Gray)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Neut Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) JC ET RN (Joy H Hunter)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Azel Come In Spinner At Edelgeist (Coral D Gray)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Starflatz Crimson And Clover (AI) (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guncreek Makkari (Joy H Hunter)
Dog CC & Intermediate of Breed: Heiderst To the Moon N Back (AI) (Miss A Keulen-Brain & Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Makapoynt Remus Lupin (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
Puppy of Breed: Makapoynt Penyworth (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)
Reserve Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) JC ET RN (Joy H Hunter)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Asuare Dancing InTheMoonlight (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Admirana Dark Side Th Moon (Orlando dos Santos)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA) (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & Minor in Group: Whippet
Arcon Love Game at Harroway (Imp NZL) (Pamela Campbell & Steven Warry)
Baby in Group: Beagle
Sligrachan Yer A Wee Humdinger (Sligrachan Kennels)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Brochs Fulla Haggis (Sligrachan Kennels)
Junior in Group: Whippet
Harroway Silkn Touch (Pamela Campbell & Steve Warry)
Intermediate in Group: Beagle
Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrchan Kennels)
State Bred in Group: Whippet
Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Pearls Argyll (Sligrachan Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Beagle
Neut Ch Houndmaster Spirit InThe Night JDX (Sam Shields)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (L M & R A Fenwick)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Dzum Chattanooga Choo Choo (M Furst)
Baby of Breed: Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eurabbie Katos (Mrs Leanne Cooper)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Obsidion Watch The Sparks Fly (Ms N Maassen)
Bitch CC & Junior of Breed: Remwin Solataire (Mrs L Cooper)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrchan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrachan Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sligrachan Brochs Fulla Haggis (Sligrachan Kennels)
Baby of Breed: Sligrachan Yer A Wee Humdinger (Sligrachan Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Sligrachan Yer A Wee Smasher (Sligrachan Kennels)
Aust Bred of Breed: Sligrachan Argylls Braw Weelad (AI) (Sligrachan Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sligrachan Pearls Argyll (Sligrachan Kennels)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Neut Ch Houndmaster Spirit InThe Night JDX (Sam Shields)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mornoble In The Festive Spirit (Michael Comley)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Foxhunt Disturbing The Peace (Miss C/ Miss B & Mr J Bryson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amashutu Tommy Hilfiger (Amanda Gardner)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Al Sayad Isis Frequency (Imp USA) (Dr R Granger)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Dog CC & Minor of Breed: Arcon Love Game at Harroway (Imp NZL) (Pamela Campbell & Steven Warry)
Junior of Breed: Harroway Silkn Touch (Pamela Campbell & Steve Warry)
State Bred of Breed: Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 57)

Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen DriveIt LikeYaStoleIt (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Baby in Group: Collie (Rough)
Kahnhond Shades Of Glory (T & Mrs S J Mallia)
Junior in Group: Puli
Cordmaker Rainbow Connection (Imp NZ) (Penny Kelly & Sue Huebner)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Glenmira Diamond Keepsake (Mrs Glenda Hesketh)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas / Belinda West / Joshua Stankovic)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Winpara Delta V TD HT (C Mews)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas / Belinda West / Joshua Stankovic)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bursirius Can U Feel The Love (AI) (M Hondema & J Burren)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Makapoynt Bossa Nova Baby (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)

Border Collie
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Dual CH (T) Dayre Chyme Of The Dragon RA TSD (Ms D P Rose)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Winpara Delta V TD HT (C Mews)

Bouvier des Flandres
Baby of Breed: Estrik Big Bootee Birtha (Paul Kylstra & Jeni Sach)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Joshwyn Wicked Intentions (Mrs S J Ely & Ms V Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kahnhond So Flamin Hot (Mr D & Mrs D Wall)
Baby of Breed: Kahnhond Shades Of Glory (T & Mrs S J Mallia)

Puli
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cordmaker Rainbow Connection (Imp NZ) (Penny Kelly & Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lurikeen DriveIt LikeYaStoleIt (Ms J Harris & Ms A Stanton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenmira Diamond Keepsake (Mrs Glenda Hesketh)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Intermediate (Dog) of Breed: Arajento Night Fever (Mrs K C Tonkin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Llamcorg Keesers Morgana (Jenny Boekelman)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 56)

Best in Group & State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Mr Brytsyde (AI) (Ms N Ryan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick/D & G May)
Puppy in Group: Siberian Husky
Canyonlands Major Look (A Becconsall)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tuvaaqan Arttu Toklo (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tuvaaqan Arttu Mai (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick/D & G May)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Aust Ch Sennen Kodak Moment (Mrs N Roberts)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taswest The Ace Up My Sleeve (Ms M Roberts)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Redgladiator Isabella (Belinda Allen)
Baby of Breed: Romacor Spirit Of Victory (AI) (Belinda Allen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bravadobe Scarlet Witch (AI) (Bravadobe Dobermanns & Tegan Hogg)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Martyn I Came I Saw I Sparkled At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Happybear Mr Brytsyde (AI) (Ms N Ryan)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taram Mystic Man (Casey Rose)
R/UP BOB & Minor of Breed: Pyrbijour Reach For The Stars (Paul Harrison)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ubersein Jive Talkin (Mrs C van Verseveld & Mrs L Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jamzaaba Inka Rose (Karen Curtis)
Baby of Breed: Jamzaaba vz Opals N Pearls (Sharon Gossage)
Minor of Breed: Jamzaaba VZ Nevermind (Sharon Gossage)

Schnauzer (Miniature)
Dog CC: Edelgeist Found The Magic (AI) (Coral Gray)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Canyonlands Major Look (A Becconsall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Canyonlands We Talk Or Racing (Amanda Becconsall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Winterfalls Some Like It Hot (Ms M Roberts)
Runner Up in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Baby in Group: Great Dane
TuxDanes Front Page News (AI) (A & M Furst)
Minor in Group: French Bulldog
Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch TuxDanes Lady Luck (Ai) (A & M Furst)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Rise Of The Pheonix (Mrs S J Mallia)
Runner Up Neuter in Group: Keeshond
Aust Neut Ch Kahnhond Hunter Of Hearts (T & S J Mallia)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: CelticPryde Star of the Show (Kelly Hamilton)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Winterfalls Some Like It Hot (Ms M Roberts)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch TuxDanes Lady Luck (Ai) (A & M Furst)
Baby of Breed: TuxDanes Front Page News (AI) (A & M Furst)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Morsha Nermak In The Macon (Miss M Le)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M Le)
Baby of Breed: Sunoyuri Macjin Bia My Belle (Miss M Le)

Karelian Bear Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mackerly Where Eagles Dare (IID POL) (Mr C Whitney)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Rise Of The Pheonix (Mrs S J Mallia)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond Southern Saphire (T & S J Mallia / D & D Wall)
Puppy of Breed: Arranbrae You Are My Sunshine (Mr T & Mrs S J Mallia)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahnhond Hunter Of Hearts (T & S J Mallia)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels / J & S Griffiths)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Anoki Its A Kinda Magic (L Taylor)
Bitch CC & Minor of Breed: Anoki Kishma Ashe (L Taylor)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Evoluer Dynasty EmpressTheWest (Mrs F F Wong)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)

Tibetan Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aryed Piece Of The Puzzle (Mr A Reid & Ms C Chapman)
Res Dog CC: Aust Ch Aryed Suit Ably Attired (Mr A Reid & Ms C Chapman)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazzat Pacencia (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Marmol (E Richards)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)