Ulverstone Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 30-Jan-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Tim Thomas (QLD)   (Total Entry : 241)

Best in Show & Open in Show: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry Eclipse Of The Heart (Nicole Newett)
Minor in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Puppy in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Junior in Show: Australian Shepherd
Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)
State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Aust Bred in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Miyoko Joni Witha Dragon Tattoo (A V Smithers)
Baby in Group: Havanese
Amrish Centre Fold (Ruth Davis)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Miyoko Erika Enter The Dragons (A V Smithers)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Bitch CC & Minor of Breed: Japatina You Know You Love Me (Japatina Kennels)
Puppy of Breed: Japatina Better Than Revenge (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Barakah Maple Kisses (Daisymont Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Davina Plain Jane (Mrs S Laing)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Statuesque Betty Boop (Ms C A Jones)
Baby of Breed: Campionecani Ismeralda (Ms C A Jones)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ellingly Rockstar Remi (Angela Fitzallen)
Baby of Breed: Amrish Centre Fold (Ruth Davis)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandia Diamonds Are Forever (Mrs Di Wazny)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Adawar The Best Part (Nelly Jaehne)

Papillon
R/UP BOB: Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Miyoko Joni Witha Dragon Tattoo (A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miyoko Erika Enter The Dragons (A V Smithers)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sebandee Where Th Blk Things R (Janelle Willoughy)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Spurcius Good Golly It’s Magic (S J Frankcombe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Spurcius Giggle McDimples (AI) (Sharon Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)
Res Dog CC & Minor of Breed: Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)  (Group Entry : 44)

Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Cairn Terrier
Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels & A Harvey)
Intermediate in Group: Border Terrier
Otterridge breathosnownash (Mrs C Baker)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Regenstauf Grapevine Graffitti (Regenstauf Kennels)

Australian Terrier
Baby of Breed: Ausgrove Little Gold Sunshine (Erica Norgrove)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Otterridge breathosnownash (Mrs C Baker)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Double Click (T Matsen / R Balsillie / H Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bullarmine Jekyll N Hyde (T Matsen & R Balsillie & H Walker)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)
Baby of Breed: Hannsum Silver Service (Susan Springer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble On (S McMahon)
Intermediate of Breed: Sashgar I Am Arwen (Sashgar Kennels)
State Bred of Breed: Sashgar Chain Of Stars (Sashgar Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaswyck Pradas Dream (AI) (Ms Sandra Worsley)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jackirra Count Basie (Sandra Worsley)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Regenstauf Grapevine Graffitti (Regenstauf Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels & A Harvey)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Bustabones Witch With A Bee (AI) (Bustabones Knls)
Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Minor in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenayden Amarula (Ann O'keefe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)
Puppy of Breed: Aust Ch Silverblue Catcha Traveln Star (E & K Job/A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yzabeau Quantum Quest (Barbara Kerrison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hanafor Mercury Rising (Barbara Kerrison)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarramo River Jewel (AI) (Amanda Harvey)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD) (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)
Minor in Group: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)
Baby of Breed: Langrigg Oscar Wilde (AI) (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Baby of Breed: Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey The Warrior Princess (Mrs M Price)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry Eclipse Of The Heart (Nicole Newett)
Junior in Group: Australian Shepherd
Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)
State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)
Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr/ Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Aust Sup Ch Rimerini Dare To Dream CCD RAE (L Brownhill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sapharo Arctic Dream (L Brownhill)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Whoami A Little Ray Of Sunshine (Mrs J H Clements)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey The Warrior Princess (Mrs M Price)
Baby of Breed: Newpry Eclipse Of The Heart (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Runner Up in Group & Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby in Group: Akita
Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)
Intermediate in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
State Bred in Group: Siberian Husky
Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Berradell Intrepid Traveller (AI) (Trina Morris)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)
Baby of Breed: Blackcombe Great Gadsby (Yvette Bissett)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby of Breed: Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Southerton Naughty Walter (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 24)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Mother Of Dragons (Rebecca Bentley)
Puppy of Breed: Belzbentley Uluru (Rebecca Bentley)
Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)