Rockhampton Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 22-Jul-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Y Kang (Korea)   (Total Entry : 307)

Best in Show & State Bred in Show: Pug
Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
Runner Up in Show: Border Collie
Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)
Minor in Show: Boxer
Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Puppy in Show: French Bulldog
Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)
Aust Bred in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Open in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & State Bred in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
Runner Up in Group & Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)
Minor in Group: Pomeranian
Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Cort With No Knickers (Cassie Hatfield)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Neut Ch Chamshep Lil Pocket Rocket (Miss A Clarke)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Willame In Lyke Flyn (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Baby of Breed: Silkycharm Celestial Moon (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Lil Pocket Rocket (Miss A Clarke)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Casmai Cort With No Knickers (Cassie Hatfield)
Dog CC: Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yysur The Matriarch (A J & F Paterson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Yysur Fashion Police (A J & F Paterson)
Puppy of Breed: Glenroyal Portrait By Da Vinci (Sue James & Rosslyn Gordon)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Dreamforever Uno Ima Dreamer (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moonglade Thea Queen (K L Peek)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Kupala Krime Ov Passion (G & S McAdam)
Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bristolian Prestigious Archie (S & J Thomson)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kupala Krime Ov Passion (G & S McAdam)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Uru Jr Ch Arg Jr Ch The Crew Pulpo Negro (Imp ARG) (K L Peek)
Minor of Breed: Moonglade Thea Queen (K L Peek)
Puppy (Bitch) of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Y Kang (Korea)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Baby in Group: Labrador Retriever
Mikelli Special Moments (Maurie and Sue Fisher)
Minor in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Puppy in Group: Weimaraner
Feldjaeger Believe in the Dream (Judy & Tony Glover)
Junior in Group: Labrador Retriever
Mikelli Secret Jewel (Maurie & Sue Fisher)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Minor of Breed: HiPoint My Fathers Kiss (AI) (J & R Mirto)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunford Reminisence (Mr G D Millar)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Baby of Breed: Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Minor of Breed: Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Secret Jewel (Maurie & Sue Fisher)
Baby of Breed: Mikelli Special Moments (Maurie and Sue Fisher)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Olivia Mangin)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Res Bitch CC: Feldjaeger Can't Stop This Miss (Judy & Tony Glover)
Puppy of Breed: Feldjaeger Believe in the Dream (Judy & Tony Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr L Hahn (Korea) (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Azawakh
Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Runner Up in Group & Open in Group: Azawakh
Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Baby in Group: Whippet
Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Twisted Fate (Sue Caldwell)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Azawakh
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Briarmist Miss Demeanor (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Minor of Breed: Almarjo Twisted Fate (Sue Caldwell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Baby of Breed: Indigo Park Tamu Akelia (Terry Mankowski)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Baby of Breed: Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Y Kang (Korea)  (Group Entry : 61)

Best in Group & State Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly The Jewel Thief (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Junior in Group: Australian Shepherd
Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
Aust Bred in Group: Border Collie
Wonelook Dreaming Of Woo (S Jones/L Phythian)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)

Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Wlkabout Entertainer CCD CD RN RA RE RM (Ms A Lally)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tarraray Lucifer (J Glenn)
Bitch CC & Junior of Breed: Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wonelook Dreaming Of Woo (S Jones/L Phythian)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jencol Written inth Sky (Ms J Baker)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karham Vava Vava Voom (Miss N J Hammond)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wolfonyx Valentino (R Clarke)

Shetland Sheepdog
Bitch CC & Junior of Breed: Donriver Go On Suprise Me (Cathryn Murdoch)
Baby of Breed: Hartly The Jewel Thief (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Puppy of Breed: Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr L Hahn (Korea)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Junior in Group: Schnauzer (Giant)
Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Minor in Group: Boxer
Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Icepaws Ultimate Design Of Luv (A & K Knight / L Boulton)
R/UP BOB & Bitch CC: Icepaws Utopia Enternal Love (L Boulton)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Baby of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Baby (Dog) of Breed: Mcboxa Lil B Double (Billee-lee Mclaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Dog CC & Intermediate of Breed: Doberling He Is Watching You (Toohey/Aldridge/Kidner)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Eterno Harpo (K Edwards)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oscelly Northern Star (Nicola Scanlon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aus Ch Yuluwirri Moonage Daydream (Mrs Nicola Scanlon)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)
Baby of Breed: Draycan The Force Unleashed (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr L Hahn (Korea)  (Group Entry : 48)

Baby in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Mediaevalage Lilsenbonzakura (Mrs C Wooley)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellanz A Little More Mascara (R Mallyon & D Potter)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Moonglade Stepping Up (K L Peek)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: A'vigdors Emanuelle (Imp HUN) (K L Peek)
Puppy of Breed: Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong & Niki Jovic-Armstrong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mediaevalage Ravens Stormborn (Mrs C Wooley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mediaevalage Lilsenbonzakura (Mrs C Wooley)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)

Poodle (Standard)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Black Velvet (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Atlantis JP Rose Barni (Imp JPN) (Debra Randall)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ringstinga Atomic Blast (Fran Tudhope)
Baby of Breed: Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)