Brunswick Valley Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 9-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs S Parker (SA)   (Total Entry : 294)

Best in Show & Intermediate in Show: British Bulldog
Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht / Mr L Samytowski / Mr J Oddi)
Runner Up in Show & Open in Show: Papillon
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
Minor in Show: Bernese Mountain Dog
Azzabern Sun Chaser (Mr M & Mrs B Eslick)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Michael Von Schnitzel (Mark Yardley)
Aust Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Vicky Von Schnitzel (Mark Yardley)
Runner Up Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)

Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Bonnsway Ace Of Wands (Ms D E Travers)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Australian Kelpie
Callicoma Scarlet Runner (S Schenck)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Bateauchien Glory Days (Jenny Moore)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Baby in Group: Maltese
Angelofwhite He Wears The Grin (Mr Steven & Mrs Bronwyn Standley)
Minor in Group: Pug
Kabova Hot Shot (AI) (J Whitney)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Silverino Poetry in Motion (M Hay)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Ch Maltice Dream A Lil Dream (Steve & Bronwyn Standley)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Allannette Man In The Mirror (AI) (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Res Dog CC & Minor of Breed: Silkydaise Reach for the Sky (Pauline Tate)
Baby of Breed: Silkydaise Dusted with Cocoa (Pauline Tate)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Baby of Breed: Graedon Charming Enuff (R & F Holtkamp)
Baby (Dog) of Breed: Swinabie Mischief Made (Donna Dickson)
Junior (Bitch) of Breed: Cavalierlove Proudly Luscious (Sue Donahue)
Open of Breed: Aust Ch Cavalierlove Proud N Cool (Bob Boyce & Sue Donahue)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maltice Dream A Lil Dream (Steve & Bronwyn Standley)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maltice A Million Dreams (Steve & Bronwyn Standley)
Baby of Breed: Angelofwhite He Wears The Grin (Mr Steven & Mrs Bronwyn Standley)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Silverino Ziggy Stardust (Margaret Hay)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Silverino Poetic Rythm (M Hay)
Dog CC & Puppy of Breed: Silverino Poetry in Motion (M Hay)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Clockwork Mulberry Silk (Mrs D Burrows & Ms R Hordern)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Clockwork Man of the Moment (D Burrows & R Hordern)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zeigen The Eye Of The Tiger (Kim Haddon)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Kicking N Screaming (J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kabova Hot Shot (AI) (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA)  (Group Entry : 23)

Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend wee Kiss Me Ask (Mrs S Roberts)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend wee Joylene Hairmouth (Mrs S Roberts)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Zeracious Changethegame (Ms L Reid & Mrs M Coetzer)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Witchend wee Joylene Hairmouth (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Witchend wee Kiss Me Ask (Mrs S Roberts)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Zeracious Changethegame (Ms L Reid & Mrs M Coetzer)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Westland Sweetie Darling (Mrs C Bowers & Mrs A Marskell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren By Popular Demand (Lainie Knox)
Minor in Group: Weimaraner
Kismaner Drinkin with Dolly (Kathleen Rogers)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Zensu Make It Rain (K Holtkamp/ B & H Clarke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)

English Springer Spaniel
Bitch CC: Aust Ch Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Minor of Breed: Wysiwyg Let There Be Carnage (AI)(USA) (D McAllister)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eirean It Had To Be You (AI) (Dr Robyn Pacey & Mr Findlay McKechnie)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonnsway Dressed in Midnight (Ms D Travers & Mrs L Henzel)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bonnsway Darias Angel (D E Travers)
Baby of Breed: Bonnsway Ace Of Wands (Ms D E Travers)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zensu Make It Rain (K Holtkamp/ B & H Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zensu Incantation (AI) (Miss K Holtkamp/ Mr B & Mrs H Clarke)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren By Popular Demand (Lainie Knox)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Kismaner Drinkin with Dolly (Kathleen Rogers)

Welsh Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA) (Group Entry : 30)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Vicky Von Schnitzel (Mark Yardley)
Runner Up in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Michael Von Schnitzel (Mark Yardley)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Baby of Breed: Setterup Rolex On A Redneck At Karakush (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson / Leigh & Helen Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lunars Jimmy Neutron (J & R Cook)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Rucrazy Eyes (Rosemary Privett)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Almarjo Vicky Von Schnitzel (Mark Yardley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Almarjo Michael Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Almarjo Abbey Von Schnitzel (Mark Yardley)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs S Parker (SA)  (Group Entry : 51)

Baby in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Rock Da House (Wayne Carter)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bossdrover Narollah (Louise Wilson)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ochaye You Do You (Tim Thomas & Belinda West)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
Aust Bred in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Aravan Gerry Standing (Raechelle Miller)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Show Time (Wayne Carter)
Baby of Breed: Waykrest Rock Da House (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Callicoma Madame Rouge TK S (Mandy Sansom)
Baby of Breed: Callicoma Scarlet Runner (S Schenck)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ochaye You Do You (Tim Thomas & Belinda West)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aravan Gerry Standing (Raechelle Miller)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tropicrain Droughtmaster (Louise Wilson)
Bitch CC & Minor of Breed: Bossdrover Narollah (Louise Wilson)
Baby of Breed: Cumbydene Hillbilly Trix (Mrs R Metcalfe)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathgarry to the Moon and Back (Anissa Ruitenberg)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Cliffglynn The Perfect Storm (Anissa Ruitenberg)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Kelinpark Xpresso (B & D Tatham)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cinderhof Khaleesii (B & D Tatham / J Cathie)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Up Holding the Law (M Greguric)

Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Juzvee Just Kiss Me (Veronica Royston)
Junior of Breed: Juzvee Just Try N Catch Me (Veronica Royston)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
Baby of Breed: Balgravia Mitsy Wolfe (Kristi Faulkner)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Diamondswiss Hunt For Stardom (Caitlin Crosby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs S Parker (SA)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Anmenta Ace Kicker (Andrew & Melissa Smith)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Sun Chaser (Mr M & Mrs B Eslick)
Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)
Junior in Group: Bullmastiff
Anmenta Instant Celebrity (Andrew & Melissa Smith)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Its All About Me (Melissa Starkey)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Neut Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Annakpok Th Devilís Kiss (AI) (Narelle Adams & Sarah Dean)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Icepaws Rockn Dahous With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Bernese Mountain Dog
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Polishdream Devil Wears Prada (Andrea Wilkinson)
Baby of Breed: Polishdream Peanut Butter (Andrea Wilkinson)
Minor of Breed: Azzabern Sun Chaser (Mr M & Mrs B Eslick)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hogwartz Star Fire (S Bryant)
R/UP BOB and Dog CC: Hogwartz The Gingerbred Man (S Bryant)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anmenta Ace Kicker (Andrew & Melissa Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Anmenta Instant Celebrity (Andrew & Melissa Smith)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wattavue Innocent Embrace (John & Maree Nesbitt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ebondobe Eternal Fire (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Take No Ship (M & S Lilley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ryzylva Wishes N Dreams (M & S Lilley)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vondeities Athena (Shaun Oldbury)

Shiba Inu
Baby of Breed: Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cudos Its All About Me (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs S Parker (SA)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht / Mr L Samytowski / Mr J Oddi)
Minor in Group: Lhasa Apso
Zaland Together We Are One (Mrs B Beves & Miss N Estatheo)
Puppy in Group: British Bulldog
Robocky Summer of Love (AI) (Mrs T Albrecht / Mr L Samytowski / Mr J Oddi)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Zamashom Mackenzie (Mrs E Pickles)
Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr & Neut Ch Pandec Free Spirit (Mrs Tania McAlister)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tralaur Whate Happins In Vegas (Ms T Hobson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tralaur Storm Ina Shotglass (Ms T Hobson)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht / Mr L Samytowski / Mr J Oddi)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Robocky Summer of Love (AI) (Mrs T Albrecht / Mr L Samytowski / Mr J Oddi)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zamashom Mackenzie (Mrs E Pickles)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Oddski Diamond in the Buzz (Mr Luke Samytowski & Mr Julian Oddi)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland Together We Are One (Mrs B Beves & Miss N Estatheo)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazky We Didnt Start The Fire (Kylie Ritter)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Solykke Stevie Nicks (Natalie Rose)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanzapaw My Little Demon (Mrs Tania McAlister)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bateauchien Glory Days (Jenny Moore)
Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Match Made in Heaven (Jenny Moore)
Reserve Neuter Dog CC: Aust Gr & Neut Ch Pandec Free Spirit (Mrs Tania McAlister)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)