Coonabarabran Kennel Club (AM Show) (NSW)

Date of Show : 17-May-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Annette Bowe (NSW)   (Total Entry : 244)

Best in Show & Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Baby in Show: Newfoundland
Newfashion Kiss My Ace (Mr M & Mrs C Dwyer & Mr Ian Harland)
Minor in Show: Pointer
Rhyll Recital (Charlotte Gutzeit)
Puppy in Show: Pomeranian
Aclier Gold Dragon At Pomfire (Ms R Dodds)
Junior in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Its In My Blood (AI) (J & F Walker)
Intermediate in Show: Norwich Terrier
NZ Ch Aust Ch Cornerbrook Ready Teddy Go (AI) (A Fraser & C Moore)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Neut Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae / Miss M Rae & Sevoier Kennels)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Southstock Renegade Returns (Cheryl Rea)

Baby SweepStakes - 1st Place: Whippet
Goodwill Little Queenie (Steve & Debbie Albert)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Newfoundland
Newfashion Kiss My Ace (Mr M & Mrs C Dwyer & Mr Ian Harland)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
Shogold Man Of Steel (Mrs Sherry Jewell)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Basenji
Aust Ch Nayembe Malias Raza (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Schnauzer (Miniature)
Cshaye Storms and Dreams (Jacqueline Passfield)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Puppy in Group: Pomeranian
Aclier Gold Dragon At Pomfire (Ms R Dodds)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Grand Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Hunterval Dark Blue Obsession (Ash Lamborne)
Minor in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Billy The Kid (Susan Tynan)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Microschihuas Wizard of Oz (Imp SRB) (Melissa Sticklen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Countrychi I Will Always Loveu (Melissa Sticklen)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Countrychi Some Buddy To Love (Melissa Sticklen)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Antrimlodge Billy The Kid (Susan Tynan)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Hunterval Lady Valnurana (Ash Lamborne)
Baby of Breed: Hunterval Dark Blue Obsession (Ash Lamborne)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Edinglen Heir And A Spare (Mr D J & Mrs L Chapman)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tauriel Goin T Rattle Th Stars (Imp NZ) (Amy Sheridan)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sabelia Morte Et Dabo (R W & L Corbett)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aclier Gold Dragon At Pomfire (Ms R Dodds)
Baby of Breed: Pomfire Happy Hollydays (Ms R Dodds)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Newbelle Lets Get Wild (M Anderson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Norwich Terrier
NZ Ch Aust Ch Cornerbrook Ready Teddy Go (AI) (A Fraser & C Moore)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Dassin Let It Reign (C Moore & R Mallinder)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Kelkirie Hello Dolly (Donna Robinson)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Barragan Red Letter Day At Monterrez(AI) (G & N Cruse & Curwen)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Swanky The Avenger (Anette Johansen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Southstock Renegade Returns (Cheryl Rea)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Neut Ch Cliftop Rev It Up In Red (Mrs S Gilkison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newbelle Lets Get Wild (M Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Imperiums Let There Be Enuf (AI) JC (Cassie Caple)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Imperiums American Gangster (Cassie Caple)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Someone Special (Sharon Gilkison)
Dog CC & Minor of Breed: Cliftop Right Here Right Now (Mrs S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Cliftop Rev It Up In Red (Mrs S Gilkison)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barragan Red Letter Day At Monterrez(AI) (G & N Cruse & Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kelkirie Hello Dolly (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Regaljack Silly Al Burte (Mrs S Gaffikin & Mrs J Jankovic)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Aust Ch Cornerbrook Ready Teddy Go (AI) (A Fraser & C Moore)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dassin Reddy To Rock (C Moore & R Mallinder)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Dassin Reddy To Dance (C Moore & R Mallinder)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Katanda Stepn Fetch It (Ms K Hales)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Swanky The Avenger (Anette Johansen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Southstock Renegade Returns (Cheryl Rea)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Charbon Hot Gossip (Brendan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ldentae Hello Alkira (Mrs J A Lee)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Dassin Let It Reign (C Moore & R Mallinder)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Baby in Group: Labrador Retriever
Oldcastle Chances R Given (D Irvin)
Minor in Group: Pointer
Rhyll Recital (Charlotte Gutzeit)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Grenadi Rhythm Of My Heart (Mrs D & Mr G Partridge)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Elswood Rose Couture (Liz Zucker)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Grenadi Before The Storm (AI) (Mrs D & Mr G Partridge)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Show Me Off At Molakee (Laura & Morgan Rae)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Neut Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae / Miss M Rae & Sevoier Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grenadi Before The Storm (AI) (Mrs D & Mr G Partridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elswood Kilty Pleasures (D & G Partridge)
Res Dog CC & Minor of Breed: Grenadi Rocked Virtues (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Elswood Rose Couture (Liz Zucker)
Puppy of Breed: Grenadi Rhythm Of My Heart (Mrs D & Mr G Partridge)
Puppy (Dog) of Breed: Grenadi Double O Seven (Mrs D & Mr G Partridge)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Show Me Off At Molakee (Laura & Morgan Rae)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Bad To The Bone (Sevoier Kennels / Laura & Morgan Rae)
Baby of Breed: Sevoier Playing To The Beat (Sevoier Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Sevoier Strike The Right Note (Sevoier Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae / Miss M Rae & Sevoier Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harvikgold Tinder Belle CCD RN TK.N SWN (V Harris)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shogold Its All About Evie (Sherry Jewell)
Minor of Breed: Shogold Man Of Steel (Mrs Sherry Jewell)

Labrador Retriever
Res Bitch CC & Junior of Breed: Oldcastle Touch Ov Majik (Darelle Irvin)
Baby of Breed: Oldcastle Chances R Given (D Irvin)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rhyll Raison Crush (Charlotte Gutzeit)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Rhyll Recital (Charlotte Gutzeit)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA) (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
Baby in Group: Whippet
Goodwill Little Queenie (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Group: Beagle
Cliftop Walking On Sunshine (Mrs S Gilkison)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Its In My Blood (AI) (J & F Walker)
Aust Bred in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Limited Edittion (AI) (Mr Christopher Tidey)
Runner Up Neuter in Group: Foxhound
Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Basenji
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nayembe Malias Raza (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Sarabis Tane (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Junior of Breed: Aust Ch Nayembe Malias Sala (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cliftop Walking On Sunshine (Mrs S Gilkison)
Baby of Breed: Cliftop Feelin The Heat (Sharon Gilkison)
Baby (Bitch) of Breed: Cliftop Feelin Hot Hot Hot (Sharon Gilkison)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zuridachs Liberty Rising (Mrs Joann Linton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Zuridachs Its A Kind Of Magic (Joann Linton)
Dog CC & Intermediate of Breed: Shamrocks Showtime For Zuridachs (Imp NZ) (Joann Linton)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aquadachs Princess Elsa (Mrs A Denby)
Junior of Breed: Aquadachs Impressive Yzabelle (Mrs A Denby)
Intermediate of Breed: Aquadachs Elly Mae (Mrs A Denby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aquadachs Dinky (Mrs A Denby)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Doxieville's Red Beryl MW (Imp USA) (Mel Howarth)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Its In My Blood (AI) (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Szamor Gin O'Clock At Kizatri (AI) (Imp NZ) (Mel Howarth)

Foxhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Limited Edittion (AI) (Mr Christopher Tidey)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goodwill In My Soul (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Goodwill Little Queenie (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA)  (Group Entry : 35)

Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Woolebull Up Country Girl CD RN (P & S Evans / P Hartwell)
Baby in Group: Australian Kelpie
Tyrilebee Hearts On Fire (Casey Morrison)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Azincourt Giselle (Miss C & Miss J Bird)
Puppy in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Ambajaye Just A Tale With Alittletail (Robynne Metcalfe)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Red Alert (D & L Meagher)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Azincourt Colette (Miss C Bird)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyrilebee Stand N Deliver (Casey Morrison)
Baby of Breed: Tyrilebee Hearts On Fire (Casey Morrison)
Baby (Dog) of Breed: Tyrilebee Believe to Achieve (Casey Morrison)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Bet On The Black (A Meagher)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Red Alert (D & L Meagher)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ambajaye Just A Tale With Alittletail (Robynne Metcalfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alittletail Amazing Adventure (Robynne Metcalfe)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aprilraine Cause A Stir (Steve & Debbie Albert)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azincourt Colette (Miss C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Azincourt Giselle (Miss C & Miss J Bird)
Baby of Breed: Azincourt Medusa (Miss C & Miss J Bird)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Woolebull Up Country Girl CD RN (P & S Evans / P Hartwell)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Yvonne & La Raine)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Giandarra Weave A Magic Charm (Sharon Hall)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Giandarra Charm Your Pants Off (Sharon Hall)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Giandarra White Stag Of Brecon (Sharon Hall)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Santop Infra Red (Scott & Sharon Norman)
Baby in Group: Newfoundland
Newfashion Kiss My Ace (Mr M & Mrs C Dwyer & Mr Ian Harland)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Cshaye Storms and Dreams (Jacqueline Passfield)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirravindee Lady Royale (B N & D M Lawson)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Santop Infra Red (Scott & Sharon Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bostonway Voodoo Dolls (Scott & Sharon Norman)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berglowe Cosmopolitan (AI) (E Vandermeel)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Newfashion Hot Off The Press (Newfashion Kennels)
Baby of Breed: Newfashion Kiss My Ace (Mr M & Mrs C Dwyer & Mr Ian Harland)

Samoyed
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mynamis Ima Pepe Star (Jacqueline Passfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hoshiahna Pillar Of Fire (Dr M Plan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hoshiahna Bright Morning Star (Timothy Passfield)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Hoshiahna Chief Cornerstone (Dr M Plan)
Minor of Breed: Cshaye Storms and Dreams (Jacqueline Passfield)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans Empire Stryks Back With Rakurai (AI) (Imp NZ) (Jennifer Nield & Megan Shuttlewood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 24)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Hunkeedori Iz Nota Dirty Wurd (AI) (K Santas / M Matwijow / C Rouland)
Baby in Group: Boston Terrier
Rubystud Posy Of Ferns (Amy Sheridan)
Puppy in Group: Great Dane
Underane Legends Thgoldnthmask (AI) (Rhonda Harvey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)

Boston Terrier
Baby of Breed: Rubystud Posy Of Ferns (Amy Sheridan)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Underane Legends Thgoldnthmask (AI) (Rhonda Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Underane Legends Wild West (AI) (Rhonda Harvey)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hunkeedori Iz Nota Dirty Wurd (AI) (K Santas / M Matwijow / C Rouland)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Runninamuckazalwayz (K Santas & C Rouland)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Monterrez Match Made In Heaven (J R Moore)
Baby of Breed: Brillig Magic Days (Ms J Moore)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Taha Altisimo (K Mackay & J Dinis)