Cowra & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 26-May-2024 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Deborah Harbin (NSW)   (Total Entry : 277)

Runner Up in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Just Off Centre (AI) (Jessica Fynmore)
Baby in Show: White Swiss Shepherd Dog
Saffioraire No Doubt with Eishund (AI) (Katie Davis and Rhiannon Kennedy)
Minor in Show: Dalmatian
Furevaspots Chocoholic (Alicia Ciantar)
Puppy in Show: Dobermann
Vansitar Licence To Kill (E P BELL)
Junior in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Let the Flames Begin With Cavadhar (Ms K Martin & Mr B & Mrs P Oliphant)
Intermediate in Show: Dachshund (Long Haired)
Am Ch Briarmist Bonfire Heart (imp USA) (J & L Black)
Aust Bred in Show: French Bulldog
Taureau Leonardo Davinci (Luciana Giorgioni)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Border Collie
Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)
Runner Up Neuter in Show: Samoyed
Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Terrier
Cliftop Secret Agent (S P Mills & S Gilkson)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Rave Review (Addam Barter and Lee Fletcher)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Boxer
Bocsavil Zanyatta (M & J Carey)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Jayveeque Got To Envy Me (AI) (Jackie Hardwicke)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Coronation (Mr M L Morse & Mr W A Henderson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Matmor Coronation (Mr M L Morse & Mr W A Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Whatshades The London Look (Samantha Liwanowski)
Baby of Breed: Vittorioso Hugo Boss (Samantha Liwanowski)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Perrillo Mannytina Sally (Samantha Liwanowski)

Griffon Bruxellois
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lochtay Ice Pick Willie (R & K Bell)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jayveeque Got To Envy Me (AI) (Jackie Hardwicke)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kabova Lie To Me (Mrs J Whitney)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Smidgit No Strings Attached (D CASEY)
Baby of Breed: Imayorkie Lady Boss (Ms D Casey)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)  (Group Entry : 33)

Runner Up in Group & Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Let the Flames Begin With Cavadhar (Ms K Martin & Mr B & Mrs P Oliphant)
Baby in Group: Australian Terrier
Cliftop Secret Agent (S P Mills & S Gilkson)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ironklad Almighty Bragi (Jodie Moore)

Australian Terrier
Baby of Breed: Cliftop Secret Agent (S P Mills & S Gilkson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Olizure Let the Flames Begin With Cavadhar (Ms K Martin & Mr B & Mrs P Oliphant)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Intermediate in Group: English Setter
Aust Ch Graylors King of Spin (G Lenz & C Austen)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Rosenfeld Firecracker (Miss H Fahey)
Baby in Group: Golden Retriever
Bluebreeze Be My Valentine (Debra Stubbings)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Kathryn Tranby)

Cocker Spaniel (American)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Kathryn Tranby)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graylors King of Spin (G Lenz & C Austen)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Graylors Miss Eller (G Lenz & C Austen)
Minor of Breed: Zensu Orange Blossom at Graylors (G Lenz & C Austen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Nundialla Image of Mooch TK.S (C Austen & G Lenz)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bluebreeze Bitcoin Millionaire (Debra Stubbings)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Nitor My Sweet Melody (N Windeyer)
Res Bitch CC: Tyassagold Change Is Good (D Casey)
Baby of Breed: Bluebreeze Be My Valentine (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: BlueBreeze Gumnut Baby (Debra Stubbings)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosenfeld Firecracker (Miss H Fahey)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Incavale She's Got The Booty CD SWN RAE TK.N ADX JDX JDO GD SPD DS FDCH (Nicole Fallon)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW) (Group Entry : 42)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Am Ch Briarmist Bonfire Heart (imp USA) (J & L Black)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Briala Whispering Jack (LInda Stevens)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Rave Review (Addam Barter and Lee Fletcher)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Nicholyev Speak Of The Devil (Mrs S Kelly & Mr J Bower)
Puppy in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Szamor Tom Collins At Cayugaridge (AI) (Imp NZ) (Leslie A Weston)
Junior in Group: Dachshund (Wire Haired)
Cayugaridge Cotton Kandy (Leslie A Weston)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Ch Ulmarah Sapphire (Sarah-Lee Hampton)
Runner Up Neuter in Group: Basset Hound
Aust Ch Cayugaridge Dolly (Leslie A Weston)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Moscato Mafia (Louise Foldi / Jodie Delacourt / Craig Hatzikirikos)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Curacao (AI) (Dr L A Weston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Chartreuse (AI) (Dr L A Weston)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cayugaridge Dolly (Leslie A Weston)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dorsca mystic carnival (Sarah Hampton)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Briarmist Bonfire Heart (imp USA) (J & L Black)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Briarmist Effervescence (Jim Black & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Briala Whispering Jack (LInda Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Puppy of Breed: Rhone Fire N Ice (AI) (LK Stevens)

Dachshund (Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Nicholyev Speak Of The Devil (Mrs S Kelly & Mr J Bower)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachdotcom Isadore W (Andrea Coss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Szamor Tom Collins At Cayugaridge (AI) (Imp NZ) (Leslie A Weston)
Bitch CC & Junior of Breed: Cayugaridge Cotton Kandy (Leslie A Weston)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cayugaridge Versace (AI) (Leslie A Weston)

Norwegian Elkhound
Baby of Breed: Halgrove Cherry Blossom (P, K & K McIntyre)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher / L Fletcher & A Barter)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kuvutia Stunna Superstar (Mrs J Thompson)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Phunk Q Up (Addam Barter & Lee Fletcher)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kuvutia Rains Down In Africa (Jo Thompson)
Baby of Breed: Juzrival Rave Review (Addam Barter and Lee Fletcher)
Baby (Bitch) of Breed: Juzrival Ripper Rita (Addam Barter and Lee Fletcher)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ulmarah Im Loving It (AI) (Ms L Dunn & Miss Sarah-lee Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ulmarah Sapphire (Sarah-Lee Hampton)

Whippet
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kallrea Edge Of Midnight (Sarah Hampton)
Baby of Breed: Taejaan Good Girl Gone Bad (N Rule Steele & M Burton & A Taylor & S Turay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Just Off Centre (AI) (Jessica Fynmore)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Am Gr Ch Br NZ Sup Ch Dreamstreets Where’s Wally (Imp NZ) (T Hessenberger & B Falconer)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Saffioraire No Doubt with Eishund (AI) (Katie Davis and Rhiannon Kennedy)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Dawco Rumour Has It (AI) (Mr David P Dawes)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Dawco Under The Moonlight (AI) (Mr David P Dawes)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Dawco Evening Light (AI) (Mr David P Dawes)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Bordalace For Heavens Sake (Alison J Cowin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Neut Gr Ch Furballs Jupiter TK.S (C Anderson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Am Gr Ch Br NZ Sup Ch Dreamstreets Where’s Wally (Imp NZ) (T Hessenberger & B Falconer)
Baby of Breed: Lanbart My Name Is No (Hessenberger / Oakey)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bobtailz Dixie Moon (Karen Hillas)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Just Off Centre (AI) (Jessica Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordalace For Heavens Sake (Alison J Cowin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bordalace Bossa Nova Baby (Alison J Cowin)
Baby (Bitch) of Breed: Whatshades Grinch Rose (Samantha Liwanowski)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aamurusko Anna of Arendelle (AI) (C Anderson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Furballs Jupiter TK.S (C Anderson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawco Evening Light (AI) (Mr David P Dawes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Dawco Rumour Has It (AI) (Mr David P Dawes)
Puppy of Breed: Aust Ch Dawco Under The Moonlight (AI) (Mr David P Dawes)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Saffioraire No Doubt with Eishund (AI) (Katie Davis and Rhiannon Kennedy)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)
Runner Up in Group & Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Schonhardt Cat Does it Again (Jo Stone)
Baby in Group: Bullmastiff
Brinkybull Raise A Riot (AI) (S Brinkworth)
Minor in Group: Boxer
Bocsavil Zanyatta (M & J Carey)
Puppy in Group: Dobermann
Vansitar Licence To Kill (E P BELL)
Intermediate in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Crown Prince Daveren (T Peacock)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Hot Chickie Babe (Tetley & Opbroek)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Miracle On The Hudson (Mr D W Halliday)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Bocsavil You Betcha (M & J Carey)
Baby of Breed: Boxberry Heatwave (Mr D W Halliday)
Minor of Breed: Bocsavil Zanyatta (M & J Carey)
Puppy of Breed: Bocsavil Zabeel (M & J Carey)
Junior (Bitch) of Breed: Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Bocsavil Wicked Wizard (M & J Carey)
Open of Breed: Aust Ch Bocsavil Tallyho (M & J Carey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxberry Hot Chickie Babe (Tetley & Opbroek)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gameguard Raise Your Glass (AI) (S Brinkworth)
Baby of Breed: Brinkybull Raise A Riot (AI) (S Brinkworth)
Baby (Dog) of Breed: Brinkybull Wilfys Dream (AI) (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vansitar Licence To Kill (E P BELL)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Crown Prince Daveren (T Peacock)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ahzu Terror At The Opera WPD (R Mills & M Harrison)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ahzu Dance Of The Honey Bee (AI) (M Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Schonhardt Cat Does it Again (Jo Stone)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Niedlich Winner Takes It All (Andrew Baker)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Totally Worth It (Jenny Whitney)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Hunkeedori Iz Nota Dirty Wurd (AI) (K Santas / M Matwijow / C Rouland)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Sirokko White On Time (AI) (Ms Susie Gale)
Minor in Group: Dalmatian
Furevaspots Chocoholic (Alicia Ciantar)
Puppy in Group: Boston Terrier
Zareba I Put A Spell on You (Amy Gilson & Sarah and Cath Jordan deSouza)
Junior in Group: British Bulldog
Karmabullz Flippin The Bird (T Whillock)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Taureau Leonardo Davinci (Luciana Giorgioni)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Silver Ghost (Mrs C Retallack)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zareba I Put A Spell on You (Amy Gilson & Sarah and Cath Jordan deSouza)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Drumsara Matter Of Trust (Amy Gilson & D Norquay)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Zareba Struts Like A Showgirl (D Norquay & A Gilson)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Zareba Smokin Joe Frazier (D Bruce & A Gilson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Charjabull Anotha Brikinthwall (D Whillock)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karmabullz Flippin The Bird (T Whillock)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Karmabullz Home Made Prezent (T Whillock)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Varewell Black Shamrock ET (S & B Barr)
Minor of Breed: Furevaspots Chocoholic (Alicia Ciantar)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Taureau Leonardo Davinci (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Freetoroam An Irish Blessing (Mrs M Passmore)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chailee Cotton Candy (Diane Russell)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bocsavil Oils Aint Oils (AI) (M Stubbs)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar One In A Million (Vicki Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mannerking Silver Ghost (Mrs C Retallack)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Grand Ch Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hunkeedori Iz Nota Dirty Wurd (AI) (K Santas / M Matwijow / C Rouland)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Runninamuckazalwayz (K Santas & C Rouland)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Sirokko White On Time (AI) (Ms Susie Gale)

Schipperke
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozxolo Xochime Nudee (D Neumann & E Grewal)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Liz Grewal)