Toogoolawah D. A. & I. Association Inc (QLD)

Date of Show : 7-Jun-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Rosemary Green (QLD)   (Total Entry : 236)

Best in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: French Bulldog
Aust Ch Cauzinhavoc At War Paint (Mrs J Lanham)
Baby in Show: Rottweiler
Khingsahl Dream Catcher (John King & Ray Scells)
Minor in Show: Maltese
Maltice Sound Of Summer Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
Puppy in Show: Siberian Husky
Riversrun Hypnotic Aroma (Sharon & Tennille Heys)
Junior in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Light The Fire Within (Ms Jenny Hampton)
State Bred in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Open in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Neut Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)

Baby SweepStakes - 1st Place: Rottweiler
Khingsahl Dream Catcher (John King & Ray Scells)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Beagle
Lukara Nothing But Wild (Tara Mcnicol)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Japanese Spitz
Belzbentley Russian Bell (Rebecca Bentley)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Alaskan Malamute
Katmai Eye O The Tiger (Mr AR Conlon Ms T OConnor Ms T Goodwin)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Tenterfield Terrier
Dzahhli Supergeorge at Eltaj (Natashja Burton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Spaniel
Dancourt Stormy Night (Mrs Carol Olive)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Ananda Knickers In A Twist (Mrs Meghan Boole)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Belleroux Cathys Angel (Ms S Starkey)
Minor in Group: Maltese
Maltice Sound Of Summer Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Jaja Miss Kitty Bennett (Janelle M Mannell)
State Bred in Group: Papillon
Aust Ch Bordell Mademoselle Mia (Mr B Bissett & Mrs K Hembrow)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Jaja Bare Confessions (Janelle Mannell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Anyang Super Trooper (Mrs EP Tzipori)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Ch Supakadu Lochie (Cheryl Anderson)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silkycharm Beyond Wonderland (K McNamara / A Clarke)
Baby of Breed: Silkycharm Ever A Country Girl (K McNamara / A Clarke)
Baby (Dog) of Breed: Silkycharm Everybody Talks (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kamontry Blue Sued Shoes (Kasia Feldman)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Jaja Bare Confessions (Janelle Mannell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Jaja Miss Kitty Bennett (Janelle M Mannell)
Baby of Breed: Jaja White Velvet (Janelle M Mannell)
Open of Breed: Aust Ch Tarquila Georgie Girl (Cheryl Anderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Jaja Luna Lovegood (Janelle Mannell)
Junior (Bitch) of Breed: Jaja Spanish Lady (Janelle Mannell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Supakadu Lochie (Cheryl Anderson)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ch Zentu Hells Bells (Imp NZ) (Gaylene King)
Baby of Breed: Belleroux Cathys Angel (Ms S Starkey)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ananda Knickers In A Twist (Mrs Meghan Boole)

Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maltice Summer Of My Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maltice Sound Of Summer Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)

Papillon
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bordell Mademoselle Mia (Mr B Bissett & Mrs K Hembrow)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Belangelique Beau Regards (Katrina Hall)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belangelique Suki De Wallis (Mrs Katrina Hall)
Baby of Breed: Roseswain Sir Lancelot (Mrs J A Moy)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Teasel Tansey (Mrs E Tzipori)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Octaviae Fallen Angel (AI) (Miss B J & Mrs N J Houldsworth)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Anyang Super Trooper (Mrs EP Tzipori)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dancourt Stormy Night (Mrs Carol Olive)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dancourt Ms Antsy Pants (Mrs Carol Olive)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)  (Group Entry : 9)

Best in Group & Minor in Group: West Highland White Terrier
Chancelot Send It Nitro (A Gorton & K Mankey)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Supergeorge at Eltaj (Natashja Burton)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dzahhli Supergeorge at Eltaj (Natashja Burton)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chancelot Send It Nitro (A Gorton & K Mankey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Katherine Wishart (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Gr Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Light The Fire Within (Ms Jenny Hampton)
Minor in Group: Golden Retriever
Shogold Man Of Steel (Mrs Sherry Jewell)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Shelpin Star Attraction (Jennifer Haskard)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (AI) (Mrs B Cornish)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shelpin Star Huntress (Mrs Shellie Galpin)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Braycharm Kode Breaker (Mrs Shellie Galpin & Ms Amanda Bray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Shelpin Star Attraction (Jennifer Haskard)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shogold Man Of Steel (Mrs Sherry Jewell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Maybe It Was Magic (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Batorok Wild Stories To Tell (AI) (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Martinridge Tothe Moon Andback (Ms A Harvey & Mrs B Martin)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eraky In The Nick Of Time (AI) (C Olive / K & E Charnock)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Wintoppi Blonde Moment (Mrs G Reilly)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Inchara Whistlin Dixie (Miss C Fisher)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Zuhraan Black Velvet (Liz Christensen)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eltaj Athenas Trix (Natashja Burton)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartset Light The Fire Within (Ms Jenny Hampton)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (AI) (Mrs B Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 29)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group & Junior in Group: Deerhound
Aust Ch Sealgairmor Kenobi In Solitude (AI) (Kit Simmons)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Ballahond Loru Blueseas (Sandra Bell)
Intermediate in Group: Beagle
Lukara Take My Breath Away (Tara McNicol)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Rustyplains Bad Romance (Mr B Whyte & Mr S Robso)
Aust Bred in Group: Beagle
Lukara Danger Zone (Tara McNicol)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lukara Danger Zone (Tara McNicol)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lukara Take My Breath Away (Tara McNicol)
Baby of Breed: Lukara Nothing But Wild (Tara Mcnicol)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Culorgair Forlukara (Tara McNicol)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Rustyplains Bad Romance (Mr B Whyte & Mr S Robso)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Dimondox Roustabout Teeter (Therese Milen)

Dachshund (Smooth Haired)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Neut Ch Adbesare Linclaire Mahtava (Anne Marie Ifield)

Deerhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sealgairmor Kenobi In Solitude (AI) (Kit Simmons)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Sealgairmor Airson Goal (Kit Simmons)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Gelar Skies (Sandra Bell)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Alarves Queen For A Day (Mr P & Mrs D Comrie)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Homerij Kora Morning Star (AI) (Peter Cattach)
Baby of Breed: Ballahond Loru Blueseas (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katherine Wishart (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kilwarrin Lady High Flyer (Mrs Brigitte Mccann)
Runner Up in Group & State Bred in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
CIB A2O Ch Aust Gr Ch Karham Full Of Beans (AI) HIT JC (Karham German Shepherds)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Enchanted Forest At Wamphyri (DEBBIE NEILSON & JUDY WAUGH)
Puppy in Group: Briard
Cacharel Two To Tango (C & A Mitchell)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Ottaba Ewev Got Rhythm (S Berry / A Cassidy / M Zekic)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Janoby James Bond (AI) (Janoby Kennels)
Open in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Kassreign Pants On Fire (Dr Alicia Kasbarian)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Wonelook Dreaming Of Woo CCD RAE ADO JDM JDO4 SDX SPDM GDX JC TK.S (S Jones / L Phythian)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cockatoo Park ISO Excited (C Zeller & C Hoolihan)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tíasia Du Domaine De Vauroux (Imp Fra) (Kathy Prentice)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Wonelook Reflections Of A Star RE HT TK.S (S Jones / L Phythian)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Wonelook Woo's Good Fortune RN (Leanne Phythian)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wonelook Dreaming Of Woo CCD RAE ADO JDM JDO4 SDX SPDM GDX JC TK.S (S Jones / L Phythian)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB A2O Aust Sup Ch Cacharel Ready to Rumble PT (C & A Mitchell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Cacharel Two To Tango (C & A Mitchell)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Janoby James Bond (AI) (Janoby Kennels)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Debbar Viennetta (Gaye Perkins)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: CIB A2O Ch Aust Gr Ch Karham Full Of Beans (AI) HIT JC (Karham German Shepherds)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ottaba Ewev Got Rhythm (S Berry / A Cassidy / M Zekic)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kilwarrin Lady High Flyer (Mrs Brigitte Mccann)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maliiddie Tri To Impress Mi (M Ruth Tolhurst)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Antudor Enchanted Forest At Wamphyri (DEBBIE NEILSON & JUDY WAUGH)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kassreign Pants On Fire (Dr Alicia Kasbarian)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Belysning Tenterfield Saddlier (Christine Keen)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
Runner Up in Group & Junior in Group: Rottweiler
Ebonhaus Ain't It Fun At Aramelda (Ian & Deborah McLean)
Baby in Group: Rottweiler
Khingsahl Dream Catcher (John King & Ray Scells)
Puppy in Group: Siberian Husky
Riversrun Hypnotic Aroma (Sharon & Tennille Heys)
State Bred in Group: Siberian Husky
Bluemooska Come Along Pond (AI) (Miss A Ellem)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)

Alaskan Malamute
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Katmai Eye O The Tiger (Mr AR Conlon Ms T OConnor Ms T Goodwin)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Polemistis Ivy (Jody Reeves)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ebonhaus Ain't It Fun At Aramelda (Ian & Deborah McLean)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)
Baby of Breed: Khingsahl Dream Catcher (John King & Ray Scells)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lamborghini Kingdom Navjord At Riversrun JC (Imp BLR) (Sharon & Tennille Heys)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Riversrun Hypnotic Aroma (Sharon & Tennille Heys)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Bluemooska Come Along Pond (AI) (Miss A Ellem)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Cauzinhavoc At War Paint (Mrs J Lanham)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Hi-Air Lockheed Martin Golden Eagle (USA) (Imp USA) (RJ & KV Whitelock)
Baby in Group: French Bulldog
Llachar Perfect Storm (K McClelland)
Puppy in Group: Schipperke
Daechris Gaius Octavious (Mrs Anne Scott)
State Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Happy Go Lucky (AI) ET (AW & ML Bennett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Neut Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Exaltare Superior Attitude (Miss Jacqui Young)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Beeman Best Day Ever (Mr S Hurford & Miss K Todd)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beeman Abracadabra (Mrs Debbie Morrison-Teirney)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Happy Go Lucky (AI) ET (AW & ML Bennett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cauzinhavoc At War Paint (Mrs J Lanham)
Baby of Breed: Llachar Perfect Storm (K McClelland)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hi-Air Lockheed Martin Golden Eagle (USA) (Imp USA) (RJ & KV Whitelock)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley McMuffin (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Belzbentley Russian Bell (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Evoluer Shake It Off (K Flouskos & M Mason)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanzapaw My Little Demon(NBT) (Tania McAlister)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pandec Star of Denver (Mr P & Mrs D Comrie)
Puppy of Breed: Daechris Gaius Octavious (Mrs Anne Scott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Neut Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ayzsa The Queens League (Darcy Stratford)