Bethungra & Illabo District Kennel Club (NSW)
Date of Show : 22-Mar-2015 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Helen Beasley (NSW) (Total Entry : 357)
Aust Sup Ch Lyndream Strictly Speaking (Nicole Pearson)
Minor in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Devettes Atoms for Peace (Emma Schlachter)
Puppy in Show: Border Terrier
Guilcroft Texas Tea and Toast (Mrs P and G Harding)
Junior in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Intermediate in Show: German Wirehaired Pointer
Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
Open Neuter in Show: Great Dane
Aust Ch Thunderfire Shapeshifter (Amanda Donnan)
Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Coltava Serendipity (M Burton)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Fox Terrier (Smooth)
Trotfox Cracker Jack (Janet McInerney)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Boxer
Aust Ch Boxberry Don't Give Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Articivory The Age Off Ice (Moana Thompson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Devettes Atoms for Peace (Emma Schlachter)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 52)
Aust Ch Kimissa Wen Yr Hot Yr Hot (R & M Clancy)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Kimissa Crim Zen Tide (R & M Clancy)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)
Affenpinscher
Baby of Breed: Aust Ch Swayd Lil Miss Hoity Toity (Kerry McKinnon)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coloora Fly Me To The Moon (Lyndy Morris)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Edenridge Flirting With Fire (Miss T & Mrs K Perkiss)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Clarelly Shine On Me (Jan Kelly)
Puppy (Dog) of Breed: Clarelly Paint It Black (Jan Kelly)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)
Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & Mol Jr Ch Edit Can-Can Dolce Dea Apriori (Imp UKR) (Heather Harrell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimissa Crim Zen Tide (R & M Clancy)
Dog CC: Aust Ch Kimissa Hot Sox (R & M Clancy)
Puppy of Breed: Aust Ch Kimissa Wen Yr Hot Yr Hot (R & M Clancy)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Katzenjammer (S Bingham/A Donnan)
Baby of Breed: Barad Mighty Mars (Mrs S Bingham)
Papillon
Junior of Breed: Guilcroft Romance Of Tiara (Pamela and Garth Harding)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)
Pug
Puppy of Breed: Wochnova Devils Princesworrior (Samantha Febey)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 39)
Aust Ch Westrova Stoic Sweet Verity (John Mills / Frances Strover)
Runner Up in Group & Junior in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Trotfox Cracker Jack (Janet McInerney)
Puppy in Group: Border Terrier
Guilcroft Texas Tea and Toast (Mrs P and G Harding)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Southstock Eternal Magic (Ms C Rea)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Patterdale Invogue At Croft (Imp NZ) (Mrs P and G Harding)
Puppy of Breed: Guilcroft Texas Tea and Toast (Mrs P and G Harding)
Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Trotfox Cracker Jack (Janet McInerney)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westrova Stoic Sweet Verity (John Mills / Frances Strover)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Deadgame Lion Hunter (John Mills)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Southstock Eternal Magic (Ms C Rea)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 76)
Aust Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Wirehaired Pointer
Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Lovewyre Family Portrait (G & E Lovell)
Junior in Group: English Setter
Aust Ch Nundialla My Time To Rule (Ashliegh Heritage)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
Open Neuter in Group: Clumber Spaniel
Appintiki Wot A Larrikin (B & M Lennon)
Chesapeake Bay Retriever
Baby of Breed: Kabova Tidewater Tails (Mrs J Williams)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Necessities (AI) (B & M Lennon / T Wayenberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Appintiki Gypsy Rose Lea (M & B Lennon)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Appintiki Wot A Larrikin (B & M Lennon)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
Puppy of Breed: Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)
English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nundialla My Time To Rule (Ashliegh Heritage)
Baby of Breed: Nundialla Rebel Without a Cause (Megan heritage)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Margalit Im So Devine (Miss T Perkiss)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azudance On The Edge Of Glory (Miss M Lauder)
Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fieldspan Ina Class of his Own (Jo Reimer)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pointsure Storm Chaser (Ms Raelene Trimble)
Puppy of Breed: Silvagun Blue Jazmin (Silvagun Kennels)
German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Res Bitch CC: Aust Ch Lovewyre Electric Lullaby (G & E Lovell)
Minor of Breed: Lovewyre Family Portrait (G & E Lovell)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Krikka Sentimental Reasons (Mrs L Evans/ Mrs E & Mr G Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krikka Legendary Ambush (Krikka Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvagun Burlesque (Dianna & Brian)
Puppy of Breed: Aust Ch Shtar Victoria's Secret (Silvagun Knls)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Wayne Lewis (NSW) (Group Entry : 39)
Aust Sup Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Covaines Roxko Izaladyiz (Emma Schlachter)
Baby in Group: Beagle
Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Devettes Atoms for Peace (Emma Schlachter)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Strathlee Riccadonna (Stacey Hesketh)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Cottesloe Supa Nova (Mrs Sharyn F Seifert)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Orobay Triumphant Precision (Warren & Brenda Solomon)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Zyzeal Lootah Baron (Hesketh / McMaster)
Open Neuter in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Cottesloe Remember Me (Mrs Sharyn F Seifert)
Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Houndmaster Bit of Magic (Warren & Brenda Solomon)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orobay Triumphant Precision (Warren & Brenda Solomon)
Baby of Breed: Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Adadach Warrior Princess (S Hesketh / A McMaster)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zyzeal Lootah Baron (Hesketh / McMaster)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Strathlee Riccadonna (Stacey Hesketh)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cottesloe Supa Nova (Mrs Sharyn F Seifert)
Minor of Breed: Cottesloe Whistling Dixie (Mrs Sharyn F Seifert)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Cottesloe Remember Me (Mrs Sharyn F Seifert)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ollmorcu Last Stand (AI) (Paul Galvin)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lafolie Very Valentino (Mr & Mrs R Lauder/ Mrs L Shaw & Miss C Parker)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Covaines Roxko Izaladyiz (Emma Schlachter)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Devettes Atoms for Peace (Emma Schlachter)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW) (Group Entry : 81)
Aust Sup Ch Lyndream Strictly Speaking (Nicole Pearson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Soverenpark Bring It On (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Karin Scholz)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Charmhill JacquesCartier (Nicole Pearson)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tywilla Blue Matilda (Di Thomas)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bluenip Matong (Mrs M A Nelson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Circlebartee Tonka (Di Thomas)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Circlebartee Country Cheek (Mrs D Thomas)
Junior of Breed: Tamachel I Am The Dude (Nicky Hale)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Articivory The Age Off Ice (Moana Thompson)
Baby of Breed: Jedabun Everlasting Grace (Tracy Simpson)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Corsini Grayson (AI) (T A Glawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Deviebelle ET Elle (B Durran)
Res Bitch CC: Aust Ch Astabron SE Its All About Jazz (B Durran)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tyronelea Moonglow (Belinda Hales)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Andacht Torque Awhile (L & Y Hornsey)
Dog CC: Aust Ch Allendell Man In The Mask (L & Y Hornsey)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lyndream Strictly Speaking (Nicole Pearson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Charmhill JacquesCartier (Nicole Pearson)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly Constant comment (Nicole Pearson)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kelbryn Scotch On The Rocks (Imp NZ) (P M & G A Grant)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Saffioraire Classic N Timeless (AI) (Mrs R Stockdale)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Uran Shiro of the White Wolves Home (Imp NDL) (Mrs R Stockdale)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Soverenpark Bring It On (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Karin Scholz)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Fantasy Od Bijelih Andela (Imp HRV) (Karin Scholz)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pandorras Sky-Dragon (Imp NZ) (Karin Scholz)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Andesyn In For A Penny (AI) RN (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Angela Sneddon)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW) (Group Entry : 30)
Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Baby in Group: Siberian Husky
Coltava Serendipity (M Burton)
Minor in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Don't Give Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Puppy in Group: Rottweiler
Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Gotta Have Faith (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Akita
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Itabass Like a Star (Rosalyn)
Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Gotta Have Faith (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Boxberry Don't Give Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Baby of Breed: Boxberry Cast Away (Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman)
Puppy of Breed: Aust Ch Boxberry When I Grow Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Cane Corso
Baby of Breed: SPQRKA Bonita Blue (Rosalyn & April)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Bliss (Angelsun Kennels)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Shiba Inu
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Coltava Chills N Thrills (M Burton)
Baby of Breed: Coltava Serendipity (M Burton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Wayne Lewis (NSW) (Group Entry : 40)
Aust Ch Thunderfire Hot Sox (Mr S Rich & Ms T Warnock)
Minor in Group: Shih Tzu
Beltzu True Genius (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)
Open Neuter in Group: Great Dane
Aust Ch Thunderfire Shapeshifter (Amanda Donnan)
British Bulldog
Baby of Breed: Tamad Sickem Rex (M Smith)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)
German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thunderfire Hot Sox (Mr S Rich & Ms T Warnock)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderfire Shapeshifter (Amanda Donnan)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pudelicious Mocha Sensation (Susie Kearnes)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Beltzu True Genius (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Bitch CC & Puppy of Breed: Beltzu Once Upon A Tyme (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Beltzu Headline News (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)