Hunter River A & H Association Ltd (NSW)

Date of Show : 16-Feb-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Forbes (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch White Villan Vengeance is Mine (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Sup Ch Llandtree Ftstpsofa Angl (Murray & Penny Brooks)
Baby in Show: Pug
Troycole Master Plan (R & J Dunn)
Puppy in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling, G Vernon & R & D Besoff)
Junior in Show: Border Terrier
Otterridge Cats Pyjamas (Mrs C Baker)
Open in Show: Shiba Inu
Aust Sup Ch Orienta The Benedict (Ms D / Miss V & J Bexton / T Thomas)
Open Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch / Neut Ch Ballahond Kada Phantom ET (Sandra Bell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Forbes (NSW)

Baby in Group: Pug
Troycole Master Plan (R & J Dunn)
Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Hautchien Two Times A Lady (J F & J E Fisher)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hautchien Two Times A Lady (J F & J E Fisher)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
Minor of Breed: Aust Ch Belljari Chasing the Sun (Ms B Wright)
Puppy of Breed: Canvalier Carnival in th Park (Mrs L Lewis)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balliol Gellert Grindlewald (M Parker Brien & J Tremenheere)
Bitch CC: Aust Ch Balliol Esmerelda Easter Egg (J Tremenheere & M Parker-Brien)
Baby of Breed: Kehael Luna Lovegood (Jannelle Tremenheere)
Junior of Breed: Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hashki a Dash of Colour (Jo McIntyre)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Dark N Devious (Jo McIntyre)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Baby of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Country charm (Barbara Smith)

Pekingese
Junior of Breed: Aust Ch Valvista Diva (L Jackson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Valvista Love Actually (L Jackson)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nulkaba Ralph Lauren (S M Chapman)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Nulkaba Audrey Hepburn (S M Chapman)
Baby of Breed: Troycole Master Plan (R & J Dunn)
Puppy of Breed: Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)
Aust Bred of Breed: Nulkaba JasperDewberry (Susan Chapman & Kathy Gill)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch White Villan Vengeance is Mine (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Atenta Rose Tangles (G L & J A Spears)
Junior in Group: Border Terrier
Otterridge Cats Pyjamas (Mrs C Baker)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch RufDiamonz Platinum Cruizer (G & V Ling)
Open Neuter in Group: Airedale Terrier
Aust Sup & Neut Ch Belltirna Believeitornot (Susan A Jolly & Wayne Lewis)

Airedale Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Belltirna Believeitornot (Susan A Jolly & Wayne Lewis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch RufDiamonz Platinum Cruizer (G & V Ling)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newbelle ACDC ET (M Anderson / T Talbot)
Junior of Breed: Amlovinya Sacrifice N Bravery (AI) (K Stafford-Ling / M Cleary)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Otterridge Cats Pyjamas (Mrs C Baker)

Jack Russell Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brighthelm Isolde (Sarah Gaffikin)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Atenta Rose Tangles (G L & J A Spears)
R/UP BOB & Junior of Breed: Tentapride Siriuslii Sweet (Leanne Bennett)
Dog CC: Aust Ch Atenta Honeys Raja (G L & J A Spears)
Baby of Breed: Aust Ch Atenta Tommy Teeko (G L & J A Spears)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch NeverLand Hearts On Fire AD JDX (Anita Mudd)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch White Villan Vengeance is Mine (Imp FIN) (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Heyyou Look At What I Started (Miss R M Hawkins)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Highgatte Fabulosity (E Smith & V Masterfield)
Minor in Group: Labrador Retriever
Silverstream Frangipani (Cherilyne Blackman)
Puppy in Group: Weimaraner
Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)
Junior in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Redlored Cherry Royale Truffle (Mrs K & Miss C Walker)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heyyou Look At What I Started (Miss R M Hawkins)
Baby of Breed: Highgatte Fabulosity (E Smith & V Masterfield)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heiderst Khaya (Lara Haynes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
Baby of Breed: Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Lara Haynes)
Junior of Breed: Aust Ch Heiderst All About Darla (Lara Haynes)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr No Bizniz Like Show Bizniz (Fiona Dempster)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hotwyr Game Ov Thrones (AI) (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Harvikgold Northern Star (D & V Harris)
Puppy of Breed: Dykinta Make A Move (Wendy Atkins)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kimlise Reilley Viane (Susan A Jolly)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silverstream Frangipani (Cherilyne Blackman)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Redlored Cherry Royale Truffle (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lidlriva Almond Nougat ET (Mrs K Walker)
Puppy of Breed: Aust Ch Tarshona My Lucky Star (Mrs K and Miss C Walker)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cresslea Honeycomb Myth (K Walker)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Ornumflow Tighe Kilkenny (Lorraine Kendall)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Aboukir Suckit Up Buttercup (AI) (Day & Sinclair)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch HuntingRidge Pride of Savanna (Nicole Dwyer)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch / Neut Ch Ballahond Kada Phantom ET (Sandra Bell)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aboukir Suckit Up Buttercup (AI) (Day & Sinclair)

Basenji
BOB & Bitch CC: Aust Ch Remwin African Deity (L A Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramba Every Which Way (Mr W & Mrs G Tape)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarramba Penny Lane (W & G Tape)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Duzzie Pretty Tuff (Megan Flemming)
R/UP BOB & Minor of Breed: Caermyrddin Echo In Time (Megan Flemming)
Baby of Breed: Lwillows Quintessential (Jordan L Lanser)
Puppy of Breed: Caermyrddin My Sweet Romeo (Megan Flemming / S & K Nelson)

Borzoi
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eng Ch Barratini Bumble at Ashridge JW (ImpUK) (S Kelly & J Bower)

Dachshund (Smooth Haired)
Dog CC & Minor of Breed: Nicholyev Drop It Like Its Hot (S Kelly & J Bower)
Puppy of Breed: Aust Ch Nicholyev Jamaican Me Melt (S Kelly & J Bower)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ornumflow Raines Bailey (Lorraine Kendall)
Baby of Breed: Ornumflow Tighe Kilkenny (Lorraine Kendall)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch HuntingRidge Pride of Savanna (Nicole Dwyer)
Intermediate of Breed: Aust Ch Huntingridge Africa By Storm (Nicole Dwyer)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Ballahond Kada Phantom ET (Sandra Bell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodwill Original Sin (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chasbank Tobesure Tobesure (S & D Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Llandtree Ftstpsofa Angl (Murray & Penny Brooks)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Cathkin All That I Am (Mr Wayne Shipman)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Rubysway Little Miss Trouble (Gail & Danielle Edmunds)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Warrukadli Eureka (Annemarie Gardner)
Minor of Breed: Welbeblue Good Things in Life (L Hamilton)
Intermediate of Breed: Welbeblue Blue Barroness (S Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodwill Downunder (S & D Albert)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble Mr President (Mr J & Mrs A Lamberton)
Bitch CC: Aust Ch Dykinta Take A Flirt (Wendy Atkins)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Llandtree Ftstpsofa Angl (Murray & Penny Brooks)
Baby of Breed: Aust Ch Stylyn Weaver of Dreams (Murray & Penny Brooks)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Teangibelge Biscayne (Craig Parmenter & Susanne Valencour)

Collie (Rough)
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Cathkin All That I Am (Mr Wayne Shipman)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sibermoon Niina (Ms Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lapinlumon Velho (Imp DMK) (C Fitzgerald / C & R Seare / M & T Brady)
Baby of Breed: Finnesse Aim For Success (C Fitzgerald & K Thompson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rubysway Miss Lexie (G & D Edmunds)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rubysway Rocky Road (G & D Edmunds)
Minor of Breed: Rubysway Little Miss Trouble (Gail & Danielle Edmunds)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Orienta The Benedict (Ms D / Miss V & J Bexton / T Thomas)
Baby in Group: Newfoundland
Newfcastle U Always had the power (Robyn Nagle/Helen Durell)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aus Sup Ch Newfcastle Carbon Copy (Newfcastle)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Sup Ch Newfcastle Carbon Copy (Newfcastle)
Baby of Breed: Newfcastle U Always had the power (Robyn Nagle/Helen Durell)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Treverhund Black Caviar (R Campbell & D Thomas)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Schonhardt Dressed In Armaini (V Craig)
Baby of Breed: Ebshine A Symphany By Choice (V Craig)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Orienta The Benedict (Ms D / Miss V & J Bexton / T Thomas)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter R King (NSW)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Araki Precious Pandora (Imp UK) (Louise Hickie)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
Baby in Group: Shar Pei
AzumiPei Shili Kzar (Karenne Boorman)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling, G Vernon & R & D Besoff)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak Waldo Pepper (Mark Bradburn & Debbie Selden)
Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Khyleini Princess (A D Gardner)
Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Babanga Ever So Special (Lorraine Kendall)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling, G Vernon & R & D Besoff)
Minor of Breed: Texico Miss Joker B (Anne-Marie Godyn)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fyreburst Quite The Lady (Miss T Hobson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch NuErobee Kung Fu Panda (K McGuinness / L McCahon)
Junior of Breed: Aust Ch Fyreburst PS I Love You (K McGuinness)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Fyreburst More Than Arumour (Tracey Hobson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kochak Waldo Pepper (Mark Bradburn & Debbie Selden)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kochak Xtravagance (AI) (Miss L Bradburn)
Minor of Breed: Hildydane Beautiful Yvette (Evette Taggart)

Japanese Spitz
Bitch CC & Intermediate of Breed: Simmesi Coralee (Ly Jackson)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zaland Lock Up Your Daughters (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Babanga Ever So Special (Lorraine Kendall)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Crosswynds Serendipity (Margaret Goodfellow and Tracy Hood)

Poodle (Standard)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Magicalia Certain To Copy This (Mrs B Howe & Mrs T Thomas-Clendon)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch ZhongCheng Char Lee (Karenne Boorman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wayatinah Iyeohei (Mrs M D Batey)
Baby of Breed: AzumiPei Shili Kzar (Karenne Boorman)
Junior of Breed: Aust Ch Wayatinah Fleur De Lis (Mrs M D Batey)
Open of Breed: Aust Ch Wayatinah Cherokee (Mrs M D Batey)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khyleini Princess (A D Gardner)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Araki Precious Pandora (Imp UK) (Louise Hickie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Hairy Mclary (M Hickie)