Western Tiers Kennel Club (TAS)

Date of Show : 27-Apr-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Show & State Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Eukypark Sparklinjem (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Runner Up in Show & Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Puppy in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
Intermediate in Show: Akita
Aust Ch Greatlands I Am Legend (K Pearce / J Wiltshire / JP Landerer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Interstar Thorn Of Love (J Hellessey)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Wisteria Lane (Mary-Anne Silvester)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mayk Myna Dble (Georgie Smith)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Baerentatze Maximus Black (Karin Maxwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Notorious Adelsric Fairy (Imp NZ) (Karin Maxwell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Time Walka (Mrs A & Miss J Waddington)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Marcavan Wisteria Lane (Mary-Anne Silvester)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Nanochi The Gambler (Ms M Smith)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blizzard Believe In Mee (Mrs D Delphin)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Interstar Thorn Of Love (J Hellessey)
Baby of Breed: Khyleini Colours on the WInd (Jan Hellessey)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Mayk Myna Dble (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Champayne Cocktail (Georgie Smith)
Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Champayne Selebration (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Chasin Watafals (Kendall Pearce)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Magic Moments (Susan Springer)
State Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly In A Heartbeat (Val Adams)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones An Reice Gaelach (AI) (Bustabones Knls)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Adnaaire Iron Blow (A & N Mather)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adnaaire Celtic Mysts (A & N Mather)

Border Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Joymont The Red Baron (Susan Springer)
R/UP BOB & Junior of Breed: Hannsum Louis Vuitton (Susan Springer)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hannsum Magic Moments (Susan Springer)
Baby of Breed: Hannsum Nobodys Business (Susan Springer)

Irish Terrier
Baby of Breed: Exjaes Mama Married A Preacher (Ms Jodi Fraser)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iona Living End (Helen Walker)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Bruce Lee (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly In A Heartbeat (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wanmirri Chasin Watafals (Kendall Pearce)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones An Reice Gaelach (AI) (Bustabones Knls)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Strongstorm Life Is A Runway (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ken Campbell (VIC)

Best in Group & State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Acewild Calamity Jane (Maree & Jade Pledger)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind U Have My Numba (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
Junior in Group: Golden Retriever
Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Erinveine Expert Witness (Dunfriar Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penita Can't Fight Fate (T & J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Firebush Dizzy Miz Lizzy (Mrs C Clarke)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Firebush The Wicked Truth (Mrs C Clarke)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acewild Calamity Jane (Maree & Jade Pledger)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Puppy of Breed: Acewild Inquisitor (Maree & Jade Pledger)

Golden Retriever
Junior of Breed: Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)

Hungarian Vizsla
BOB & Bitch CC: Aust Ch Roughshoot Declaration (AI) (Imp UK) (Fay Harris)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hanafor Magdari Denzel (Fay Harris)
Baby of Breed: Kenoz Rozse Gold (AI) (R & C Austin)
Intermediate of Breed: Kenoz Cosmic Flare (R & C Austin / Katie Fiddian & Matt McLean)
State Bred of Breed: Tazlon Havari Murphy (P & R Ellis / Katie Fiddian & Matt McLean)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wynstream Mr President (AI) (Mrs Julie McLaurin)
R/UP BOB & Bitch CC: Wynstream First Lady (Mrs Julie McLaurin)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ghostwind U Have My Numba (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rifleman Beauty Before Me (Imp NZ) (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Ghostwind Let Me Entertain You (Ghostwind Kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Tassie Treasure (Seriousgrey Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Potters Magic (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grausturm Very Sirius Grey (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Take The Lead (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Don's Audacity (Imp Swe) (R Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tazlon Delduo Lily (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)

Best in Group & State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Eukypark Sparklinjem (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby in Group: Whippet
Parnew All That I Am (M Prouse/G Parry)
Puppy in Group: Whippet
Harroway Speculation (Russell Little & Pamela Campbell)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Parnew I Like It Like That (G Parry)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Keaton Epic (Soti/Schnitzer/Ireland)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Charlmagne Simsala Bim (M & S Evans)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ch Delrei Allaboutme (DA Beattie)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Delrei Under Cover (DA Beattie)
Baby of Breed: Aust Ch Hundmark Amber Lites (D A Beattie)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Charlmagne Simsala Bim (M & S Evans)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keaton Epic (Soti/Schnitzer/Ireland)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briarmist Brindabella (Mr M & Mrs S Evans / Mr J & Mrs L Black)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Stardayne Th Flying Scotsman (Marlene Kelly)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Eukypark Sparklinjem (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior of Breed: Aust Ch Eukypark Shamira (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Parnew I Like It Like That (G Parry)
Dog CC & Puppy of Breed: Harroway Speculation (Russell Little & Pamela Campbell)
Baby of Breed: Parnew All That I Am (M Prouse/G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Karraine Xtra Sassy (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)
Junior in Group: Border Collie
Sanbriann Dirty Harry (Terry French)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Tynycoed Louis Vuitton (Mrs Marjorie Price)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kla Simply A Pal (Dee-anne McCarthy)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply A Pal (Dee-anne McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kla Simply Nvme (Dee-anne McCarthy)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waikikamukau Final Oakley (T & W Richardson / A Bosco)
R/UP BOB & Junior of Breed: Sanpasho Gunz N Rozes (Mrs A & Miss J Waddington)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sanpasho Xceed N Xcel PT ET (T & M French)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sanpasho Heaven Sent (Troy & Wendy Richardson)
Junior of Breed: Sanbriann Dirty Harry (Terry French)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Amco Star (Troy & Wendy Richardson)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Karraine Xtra Sassy (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mirriyuula Million Dollar Baby (Karin Maxwell)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cormead Dirt Girl (Carol Ann Matthews)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB & Bitch CC: Tynycoed Vivien (Marjorie Price)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tynycoed Louis Vuitton (Mrs Marjorie Price)
Junior of Breed: Vanharon Wishes Granted (Mrs Carole Vaughan)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Greatlands I Am Legend (K Pearce / J Wiltshire / JP Landerer)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust & NZ Ch Moya Rock & Roll (Imp NZ) (Annemarie Ried)
Baby in Group: Boxer
Kadence Just Pure Luv (K Smith / A C Tiffin / A Downie)
Puppy in Group: St Bernard
Southerton Brave Heart (Ms Julie-anne Jenkins)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw A Pirate Proud Beauty (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Blackcombe The Dragoon ET (A Fry / R Veale / J Burridge)

Akita
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Ryerson Kickitup anotch (AI) (J Wiltshire)
Intermediate of Breed: Aust Ch Greatlands I Am Legend (K Pearce / J Wiltshire / JP Landerer)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Natural Justice (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Denem Oso A Brief Notion at Sanlian (Imp NZ) (P Adams & N Richardson)
Dog CC: Aust Ch Sanlian Executive Briefing at Bardinet (Imp NZ) (Pamela Adams & Narelle Richardson)
Baby of Breed: Kadence Just Pure Luv (K Smith / A C Tiffin / A Downie)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bravadobe My heart Is Yours (H Walker)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Walamara Dare T Discover (Imp NZ) (Helen Walker)
Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (H Walker)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw A Pirate Proud Beauty (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Moya Rock & Roll (Imp NZ) (Annemarie Ried)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackcombe The Dragoon ET (A Fry / R Veale / J Burridge)
Puppy of Breed: Moya Starise Tara (AI) (Imp NZ) (A Fry & P Kennedy)
Intermediate of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mytaj Fabulosity (Lesley Eaton)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)
Puppy of Breed: Classicana Eye for Style (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Canyonlands Sweet Cheyenne (Pamela Adams & Katrina Fisher)

St Bernard
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Southerton Brave Heart (Ms Julie-anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Sup & Am Ch Wenricks Capture The Moment (Imp CAN) (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)
Junior in Group: Dalmatian
Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Sup Ch Opalguard Baby I'm A Star (Bustabones Knls / N Kenwrick)
State Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Snobul The Pomp N Sircumfrence (Miss S M Chan)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)

British Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Snobul The Pomp N Sircumfrence (Miss S M Chan)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Digabul Miss Moneypenny (Miss S M Chan)
Baby of Breed: Snobul Killercranky Diamond (Salina Chan)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Gemcourt Majorjack Atadstaff (AI) (Adam C Booth)
Bitch CC: Dalillu Landslide Atad Staff (Mr Adam C Booth)
Puppy of Breed: Adstaff Vino Bianco (Mrs Michelle A Booth)
State Bred of Breed: Adstaff Regnare Sovrano (Mrs Michelle A Booth)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Opalguard Baby I'm A Star (Bustabones Knls / N Kenwrick)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)
Baby of Breed: Warpaint Hot Summer Night (J Harrison)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darjoce Hope N Faith (Ms Kerry Adams)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Havenden Finding Oreo (David Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Havenden Sterlings Sensation (M A Croft)

Keeshond
R/UP BOB: Aust ch Rymist Clever Dick (Julie Kennedy)
Bitch CC & Junior of Breed: Kerkay Moment For Life (Mrs J Kennedy)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Osmanthus Hypnotic Poison (Imp ITA) (Mr S Budd & Mr R M Schipp)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brillig Archy Bold (J R Moore)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Wenricks Capture The Moment (Imp CAN) (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bovais My Time To Reign (Dawn Alomes)