Rylstone Kandos & District Dog Club (NSW)

Date of Show : 28-Jul-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kay Eldred (NSW)   (Total Entry : 412)

Best in Show & Aust Bred in Show: Samoyed
Aust Ch Apolar Hollywood Rose (Tennille Akkouche)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
Baby in Show: Australian Kelpie
Tegoura Always In My Heart (Tegoura Kennels)
Minor in Show: Schipperke
Monterrez One Direction (Mr G Cruse & Mrs R Keech)
Puppy in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Junior in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Intermediate in Show: Pug
Nulkaba Flametree Frederik (S M Chapman)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai The Ultra Will (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
Runner Up in Group & Puppy in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)
Minor in Group: Yorkshire Terrier
Lannaj Beetles Diamond Diva (Alanna Gavan / Jan Clarke)
Intermediate in Group: Pug
Nulkaba Flametree Frederik (S M Chapman)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Dog CC: Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sasndash Black Velvet (Mr J C and Mrs S J Wills)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Raweke Apple Cider (J Wistuba & M Parker Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M Parker Brien)

Havanese
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shellbears Rolly Polly (R S & S M Shellback)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Heaven On Toast (Mrs M Atkinson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Frawai The Ultra Will (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
Minor of Breed: Frawai Bejing Lilly Ling (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)

Pug
Baby of Breed: Nulkaba Laura Superstar (Mrs S Chapman)
Puppy of Breed: Nulkaba Maggie Sottero (Mrs S Chapman)
Intermediate of Breed: Nulkaba Flametree Frederik (S M Chapman)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yetholme Esprit (Mrs J Clarke & Mrs A Gavan)
R/UP BOB & Minor of Breed: Lannaj Beetles Diamond Diva (Alanna Gavan / Jan Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 81)

Best in Group & Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Mr P Miller & Ms G Loft)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Monterrez Jackie O (G Cruse / N Curwen & R Keech)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Storm (Garry Butler)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amstarfx Perfect Crime (K Oseckas & B Stark)
R/UP BOB & Minor of Breed: Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Bitch CC: Ironklad Excuse My French (K Oseckas)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Mr P Miller & Ms G Loft)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Monterrez Jackie O (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Whatajack Storm (Garry Butler)
Bitch CC & Junior of Breed: Waiseley Shades of Rebel (S Hooper)
Minor of Breed: Covejack Surfy Chick (Jayne Hawkins)
Puppy of Breed: Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brighthelm Giselle (Sarah Gaffikin)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Upinair Censored Edition (Kerrie Miller)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Aust Ch Ourgang Bang On (AI) (A Wolf)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Royoni Watch Out I've Arrived (Royoni Kennels)
Minor in Group: Golden Retriever
Goldtreve Kyvason (F / B & J Hession / D&V Harris)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Junior in Group: Golden Retriever
Moondust Glenlivit (Imp NLD) (Marlow Magnayon & Jonathon Nash)
Intermediate in Group: Weimaraner
Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)

Cocker Spaniel
R/UP BOB: Aust Ch Royoni Never Say Never (Royoni Kennels)
Baby of Breed: Royoni Watch Out I've Arrived (Royoni Kennels)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Aldersett Amber Atsunset (Paul Terrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Junior of Breed: Aust Ch Reibey Premiere Downunder (AI) (S Lancaster & G Render)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hotwyr Big Bang Theory (AI) (Dempster & Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Hotwyr Baby It's You (Imp NZ) (Ms Rae Bank)
Minor of Breed: Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Moondust Glenlivit (Imp NLD) (Marlow Magnayon & Jonathon Nash)
Bitch CC: Aust Gr Ch Harvikgold Northern Star (D & V Harris)
Minor of Breed: Goldtreve Kyvason (F / B & J Hession / D&V Harris)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ptolomy Nordic Valkyrie (T Kropman / J Ireland / S Gee)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Baby of Breed: Greyflyte Tres Chic at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)
Junior of Breed: Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm The Smoking Cowboy (Norman Speed)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW) (Group Entry : 21)

Best in Group & Junior in Group: Whippet
Monderick Surprise Package (Mr F E Roberts)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Yarridacky krisand king (J & M Craig / R & J Matwijow)
Minor in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Dusted With Gold (D & D Matthews)
Puppy in Group: Saluki
Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Open in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Debucher Milord (Imp UK) (Mr D & Mrs D Matthews)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Yarridacky krisand king (J & M Craig / R & J Matwijow)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Debucher Milord (Imp UK) (Mr D & Mrs D Matthews)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rickaby Dusted With Gold (D & D Matthews)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yongyuan Bonnieparker (Mr B & Mrs C Prendergast)

Pharaoh Hound
Baby of Breed: Upinair Dodging Knives (Kerrie Miller)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
Bitch CC & Puppy of Breed: Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Monderick Surprise Package (Mr F E Roberts)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Groove Like Jaxson (J / C & J Fynmore)
Baby in Group: Australian Kelpie
Tegoura Always In My Heart (Tegoura Kennels)
Puppy in Group: Briard
Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Jedabun Bundy N Cola (Miss Tracey Simpson)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Melcathra She Shines (S Nicholas)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Limelight (Therese Kropman)
Baby of Breed: Tegoura Always In My Heart (Tegoura Kennels)
Intermediate of Breed: Tegoura Like it Like That (Therese Kropman)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jedabun The Entourage (Miss Tracey Simpson)
Bitch CC: Rozate Onekiss Closer ToHeaven (Mrs D Masters)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jedabun Bundy N Cola (Miss Tracey Simpson)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aravan Silver Bell (Mr B & Mrs F Eichmann)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Catlcamp Miss Muffett (Mr B & F Eichamnn)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aravan New Trix (Mr B & Mrs F Eichmann)
Puppy of Breed: Aravan Inspector Morse (B & M Eichmann)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)

Briard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)

Collie (Rough)
Puppy of Breed: Ferona Red Spirit (Yvette Rolfe)

Maremma Sheepdog
Baby of Breed: Scintilli Lace (Jennifer Block)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus (P M Ellis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Brad Santas (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Hollywood Rose (Tennille Akkouche)
Baby in Group: Boxer
Bocsavil Just As Enchanting (M & J Carey)
Minor in Group: Akita (Japanese)
Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Mystery Girl (B & C Yate / A Becconsall & K Fisher)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Zeigen Jazz Singer (Kim Haddon & Carmen Prendergast)
Baby of Breed: Azzabern Grand Wizard (Mr M & Mrs B Eslick)
Puppy of Breed: Azzabern Dark Angel (M & B Eslick)
Junior of Breed: Fowler's Land Lola (Imp) (Michael Eslick)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Craihall Dressed In Red (John and Melissa Craig)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Craihall look at me (John and Melissa Craig)
Baby of Breed: Bocsavil Just As Enchanting (M & J Carey)
Minor of Breed: Boxberry Cant B Beaten (Norman Speed)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Karomili Victory Downs (Joel Neale)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brinkybull Attitude (AI) (S Brinkworth)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Brinkybull Wilfys Lad (AI) (S Brinkworth)
Baby of Breed: Brinkybull Pink Floyd (S Brinkworth)

Dobermann
R/UP BOB & Minor of Breed: Bravadobe Purple Heart (E Henville & F Thomasen)
Bitch CC & Junior of Breed: Lefay No Rest For the Wicked (E Henville & F Thomasen)

Neapolitan Mastiff
Junior of Breed: Aust Ch Inizio Tamara (Ai) (S & N Cooper)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (D Borg & M Krueger)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Treverhund Bonnie's Blaze (Lesley O'Shea)
Minor of Breed: Morgerot Be Wilde Oscar (Mrs Lesley O'Shea)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Treverhund Stella Aartois (Mrs Lesley O'Shea)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Apolar Hollywood Rose (Tennille Akkouche)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aeukanmanuva Mystery Girl (B & C Yate / A Becconsall & K Fisher)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Kinell (G Cruse / N Curwen & R Keech)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Zelos Boston Legal (D Norquay)
Baby in Group: Keeshond
Rymiska Wave That Wand (R & M Parker)
Minor in Group: Schipperke
Monterrez One Direction (Mr G Cruse & Mrs R Keech)
Puppy in Group: Schipperke
Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zelos Boston Legal (D Norquay)
Baby of Breed: Aust Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

British Bulldog
Bitch CC: Llemmegs Heythere Georgie Girl (J P Gemmell)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)
R/UP BOB: Aust Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
Bitch CC: Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (R & M Parker)
Baby of Breed: Rymiska Wave That Wand (R & M Parker)
Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Marty McFly (A J Smith & T Parker)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Kinell (G Cruse / N Curwen & R Keech)
Baby of Breed: Monterrez Power And Might (G Cruse / N Curwen & R Keech)
Minor of Breed: Monterrez One Direction (Mr G Cruse & Mrs R Keech)
Puppy of Breed: Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tibetoes Look at Me No NV (Pamela Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sesukan Husa N V D One (Keith & Roslind Ellis)