Belconnen All Breeds Kennel Club Inc (ACT)

Date of Show : 24-Nov-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Sheppard (NSW)   (Total Entry : 383)

Best in Show & Intermediate in Show: Weimaraner
Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Baby in Show: Golden Retriever
Dykinta Special Vintage (Wendy Atkins)
Minor in Show: Bernese Mountain Dog
Azzabern Grand Wizard (Mr M & Mrs B Eslick)
Puppy in Show: Cocker Spaniel (American)
Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Junior in Show: Beagle
Aust Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)
Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)  (Group Entry : 62)

Runner Up in Group: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Baby in Group: Havanese
Karyme Fool Moon (Gail Ransom)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Littleheros Mighty Goddess (Georgia Browning)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chartruese Born To Be Wild (M Chalmers)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza in her wildest dreams (Maureen Friend)
Open Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dalvreck Moondust (Imp UK) (M Chalmers & L Morris)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chartruese Born To Be Wild (M Chalmers)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Littleheros Mighty Goddess (Georgia Browning)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cubet Abracadabra (Gail Ransom)
Bitch CC & Minor of Breed: Oleala Daffi Dill (Gail Ransom)
Baby of Breed: Karyme Fool Moon (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berizza in her wildest dreams (Maureen Friend)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Piccino Lois Lane (Maureen Friend/ S & M Reeve)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Guilcroft Manhatten Mastercopy (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Nobelessa Yolanda (Pamela and Garth Harding)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Runner Up in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Clayco High MTN Rattlin Bones (Mr S P Mills / Mrs T Dennis / Mrs A E Knight)
Baby in Group: Border Terrier
Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Puppy in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema All Eyes On Us (Chanpema Kennels and P Hopkins)
Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Piperdene Hell for Leather (Eileen Clarke)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)
Open Neuter in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Dassin You're So Vain (Barbara Dromgool)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piperdene Hell for Leather (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Piperdene Blu Sky Blu (Eileen Clarke)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Roll The Dice (Chanpema Kennels)
Baby of Breed: Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)
Puppy of Breed: Aust Ch Chanpema All Eyes On Us (Chanpema Kennels and P Hopkins)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clayco High MTN Rattlin Bones (Mr S P Mills / Mrs T Dennis / Mrs A E Knight)
R/UP BOB & Bitch CC: Clayco Garden Designon HighMtn (S / K / B & M Mills / A Knight)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Joelleigh Darya Ye Noor (Leesa Musgrove)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sandimorn Born This Way (Mr S Mills and Mr W Mowles)

Soft Coated Wheaten Terrier
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Larnook Victorian Secret (Dr N Rowley & Dr M O'Kelly)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)

West Highland White Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dassin You're So Vain (Barbara Dromgool)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Baby in Group: Golden Retriever
Dykinta Special Vintage (Wendy Atkins)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Never Ask Why for Daykeyne (Imp NZ) (Tabatha Buckley & Cara O'Neill)
Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway High Flyer (Marcia Kingston)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
Puppy of Breed: Ryangaye Party N Soul (G and F Quinlan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Sweet Home Alabama (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Minor of Breed: Landmark Fly Me To The Moon (Suzana Styles)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldersett Lavender Blue (Mr R & Mrs D Jones)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Skyehaven All Guns Blazing (M O'Shannassy / T Corbell)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust & NZ Ch Korskote Witch And Famous (Rae Bank & Fiona Dempster)
Dog CC: Hotwyr Big Bang Theory (AI) (Dempster & Bank)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Athalow Addicted to Sin (Bob & Barbara McNab)
Baby of Breed: Dykinta Special Vintage (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Riftintime Midnight Maple (Trevor & Michelle Ament)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chesterhope Never Ask Why for Daykeyne (Imp NZ) (Tabatha Buckley & Cara O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Daykeyne Me Me Me (Tabatha Buckley)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Greydove Surfin' Malibu (Peters / Goold / King)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW) (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Beagle
Aust Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Briala Frank N Fearless (Linda Stevens)
Baby in Group: Beagle
Bayhound The Boy From Oz (Paul Orman)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Guns N Roses (A I & P M McMaster)
Puppy in Group: Beagle
Bayhound Carols In The Park (Paul Orman)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Black Gold Texas Tea (L & H Gibson / L Kavanagh)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Black Gold Texas Tea (L & H Gibson / L Kavanagh)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bayhound Carols In The Park (Paul Orman)
Dog CC: Aust Ch Bayhound True Blue (Paul Orman)
Baby of Breed: Bayhound The Boy From Oz (Paul Orman)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Briarmist Guns N Roses (A I & P M McMaster)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Briala Frank N Fearless (Linda Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supemacy (L Stevens)
Baby of Breed: Wadadaky Vulcans Fury (McMaster & Serna)
Minor of Breed: Dachchimac War Of Ares (A I & P M McMAster)
Open of Breed: Zyzeal Wrathofhades (McMaster/Moore)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss/Sylvia Munro)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Isilwane Keeper Of The Flame (Lisa Barrenger)
R/UP BOB and Dog CC: Isilwane Firestone (Lisa Barrenger)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bonnymead Ianthe (Lisa Barrenger)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Isilwane Glad All Over (Lisa Barrenger)
Dog CC: Isilwane On The Prowl (Lisa Barrenger)
Junior of Breed: Bonnymead Iolanda (Lisa Barrenger)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Toni Comerford (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Merthyr Wanda Be Aiming High (Imp NZ) (Mr D P Dawes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
Baby in Group: Australian Shepherd
Mainstreet The Colour Of Money (Mrs G and Miss B Knowles)
Minor in Group: Australian Kelpie
Tinaru In The Red (T Dixon)
Junior in Group: Collie (Rough)
Tyronelea Gonewith Thewind (Belinda Hales)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Tyronelea Moonglow (Belinda Hales)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Australian Kelpie
R/UP BOB & Minor of Breed: Tinaru In The Red (T Dixon)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Tuscamada Twist of Fate (G & B Knowles)
Bitch CC: Dykinta Royal Blue Dolton (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Mainstreet The Colour Of Money (Mrs G and Miss B Knowles)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Stylwise Magnum JD AD (Lucy Jesiolowski)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tehya Destiny All Over (T Bailey)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Border Collies)
Minor of Breed: Tehya Destinys Chasing Stars (AI) (Tehya Border Collies)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyronelea Moonglow (Belinda Hales)
Junior of Breed: Tyronelea Gonewith Thewind (Belinda Hales)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allendell Mischief Maker (Mrs R Ralphs)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Merthyr Wanda Be Aiming High (Imp NZ) (Mr D P Dawes)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Be A Piper (Imp NZ) (Mr D P Dawes)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: Akita
Aust Ch Daykeyne Eatin My Cake Too (Tabatha Buckley)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Grand Wizard (Mr M & Mrs B Eslick)
Junior in Group: Siberian Husky
Avalanches Astro Starnavigator (Steven Curtotti)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Von Der Bernessehof Amadeus (Imp CZE) (Michael Eslick)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Neut Ch Aeukanmanuva Sweet Dream (B & C Yate)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daykeyne Eatin My Cake Too (Tabatha Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daykeyne Save Your Breath (Tabatha Buckley)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zanzebern Pass The Prize (Michael Eslick)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Von Der Bernessehof Amadeus (Imp CZE) (Michael Eslick)
Minor of Breed: Azzabern Grand Wizard (Mr M & Mrs B Eslick)

Bullmastiff
Baby of Breed: Bullsrkool Spirit Of The Bush (E & L Birkeland)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Apolar Nordic King OSky Forger (S Samuelsson)
Minor of Breed: Apolar Within Temptation (S Samuelsson)
Neuter BOB: Snerzok the Contessa (Nikki Morris)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Avalanches Astro Starnavigator (Steven Curtotti)
Minor of Breed: Mikulov It Begins Again (B & C Yate)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Mikulov Want More Bling (Steven Curtotti)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Aeukanmanuva Sweet Dream (B & C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Miniature)
Kateisha On The Same Paige (Imp NZ) (K /J &P Hopkins)
Runner Up in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Flyin High (Katrina Santas / Stuart & Bev Barr)
Baby in Group: French Bulldog
Lecarbul la petite mystique (Kristy Cassidy)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You (S & B Barr)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Kylace Ringside Gossip (K Gallimore)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
Open Neuter in Group: Keeshond
Aust & Neut Ch Nederhund Polaris RN (S & B Barr)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eddybul Hells Bells (Laurie Edwards)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amoeluce Toccata and Fugue (S & B Barr)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You (S & B Barr)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Emorette Miss Eadee (K McAndrew)
Baby of Breed: Lecarbul la petite mystique (Kristy Cassidy)
Puppy of Breed: Boudin Woop De Woop (Kristy Cassidy)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nueboree Snow Fox (Jill Fowler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kafe Indulgence (Ruth Scott)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mediavalage Cast a Spell (Jill Fowler)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Wine And Roses (Debbie King)
Puppy of Breed: Mannerking Mystical Things (Debbie King)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Flyin High (Katrina Santas / Stuart & Bev Barr)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Nederhund Polaris RN (S & B Barr)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kateisha On The Same Paige (Imp NZ) (K /J &P Hopkins)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kylace Ringside Gossip (K Gallimore)