Canine Fund Raisers (WA)

Date of Show : 27-Dec-2013 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Lurikeen Turn Up Th Heat (Miss Ashlea Stanton)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Baby in Show: Labrador Retriever
Blackboy Diamond In The Snow (Courtsum Kennels)
Junior in Show: Maltese
Aust Ch Pender Gives Me Goosebumps (Kym Prendergast)
Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Millewa Gold Lotto (Miss Ashleigh Ginich)
State Bred in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)
Open Neuter in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Bravadobe Achtung Baby ET (Mrs Rosemary Freeman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Felicity Prideaux (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Gr Ch Sasndash ACDC (Steve Rhodes)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Trescaval Apres Midnite (M J & J Logan)
Baby in Group: Pug
Toorork Smarty Marty (Deborah & Darryl Barker)
Junior in Group: Maltese
Aust Ch Pender Gives Me Goosebumps (Kym Prendergast)
Intermediate in Group: Pug
Nulkaba Lord George Murray (Mr J Flahive & Ms R Green)
Open Neuter in Group: Pug
Toorork Do Good Donna (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)
Minor of Breed: Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trescaval Apres Midnite (M J & J Logan)
Neuter BOB: Trescaval Rebel With A Cause (M J & Julia Logan)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Zatini Dance With The Devil (Mrs V McKelvie)

Chihuahua (Smooth Coat)
Junior of Breed: Hollychi Right Royal Charlie (Mrs Veronica McKelvie)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Promise Of Gold (Miss L E Barnes)
Neuter BOB: Aust & Neut Ch Mohawk Nessun Dorma (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sasndash ACDC (Steve Rhodes)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shellbears Windfalls Gift (R S & S M Shellback)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pender Gives Me Goosebumps (Kym Prendergast)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Pender An Image to Treasure (Mrs D de Meillon)

Papillon
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)
Puppy of Breed: Amberlindz Chantillee Lace (Maureen Doohan)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sanronpi Cadbury MilkTray CCD DWDFI (Maureen Doohan)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aristic Declan ODonohue (Mr K Gorman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aristic Lily Marleen (Aristic Kennels)
Junior of Breed: Aristic As Requested (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Arderne Citsira (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Tina Sparkles (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nulkaba Lord George Murray (Mr J Flahive & Ms R Green)
Baby of Breed: Toorork Smarty Marty (Deborah & Darryl Barker)
Minor of Breed: Toorork Saving Grace (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Toorork Molly Melba (Deborah & Darryl Barker)
State Bred of Breed: Toorork Joe King (Deborah & Darryl Barker)
Open Neuter of Breed: Toorork Do Good Donna (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Artisinal Why So Serious (Liz Findlater)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Towsytyke Diamonds Inde Ruff (Mrs S L Baile)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Westrova Stoic Flirt Ina Skirt (Frances Strover)
Minor in Group: Irish Terrier
Anluan Off To See The Wizard (AI) (N Sharrett & S Honnery)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Kineta Good as Gold (June Owens)
Junior in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Hollylake A Cut Above (Liz Walmsley & Rita Hayes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anican Keep The Faith (Anican Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Anican Chance Encounter (Anican Kennels)
Minor of Breed: Iroq No Limits (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy of Breed: Iroq Cut Above (Mr S V & Mrs M Green)
Junior of Breed: Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Honhazsta Make My Day (S Honnery & N Sharrett)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Towsytyke Diamonds Inde Ruff (Mrs S L Baile)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Anluan Off To See The Wizard (AI) (N Sharrett & S Honnery)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hollylake A Cut Above (Liz Walmsley & Rita Hayes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kineta Good as Gold (June Owens)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juscot Classic Adventure (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Artisinal Why So Serious (Liz Findlater)
Baby of Breed: Westrova Stoic Flirt Ina Skirt (Frances Strover)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Baby in Group: Labrador Retriever
Blackboy Diamond In The Snow (Courtsum Kennels)
Junior in Group: Golden Retriever
Ralun Flying High (AI) (R M Pierce)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Perfect Storm (Julie & David Hiscott)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Olbah Precious Gift (Mrs N J Boekelman)

Brittany
Baby of Breed: Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Light Dream's Copacabana (Imp SWD) (Paul & Debbie Wilkes)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Olbah Precious Gift (Mrs N J Boekelman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Olbah Only The Beginning (Mrs N J Boekelman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ralun A Touch Of Silk (AI) (R M Pierce & Miss N Ryan)
Dog CC & Junior of Breed: Ralun Flying High (AI) (R M Pierce)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Blackboy Diamond In The Snow (Courtsum Kennels)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Raigmore Dusky Moon (Imp SCOT) (Ridgewell / James)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch HiPoint Breking New Ground (Ridgewell/James)

Welsh Springer Spaniel
Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Perfect Storm (Julie & David Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Anne Mcevoy (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Millewa Gold Lotto (Miss Ashleigh Ginich)
Baby in Group: Saluki
Alshira Batal Min Thahab (K Marshall/M Manley-Smith/A Langford)
Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Ellason Midnite Moon (G & S Verhaaf)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)

Beagle
Minor of Breed: Sligrachan Beautys Black Pearl (Sligrachan Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dacshoe Red Slipper (Mrs Joan M Shawcross)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ellason Midnite Moon (G & S Verhaaf)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Millewa Gold Lotto (Miss Ashleigh Ginich)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)
Junior of Breed: Criterion Vikings Silver Charm (C Herbert)

Saluki
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)
Baby of Breed: Alshira Batal Min Thahab (K Marshall/M Manley-Smith/A Langford)
Open Neuter of Breed: Baghdad Addicted to Love (Mr C & N Lawton / Mrs P Bockman-Chato)

Whippet
Junior of Breed: Ondeen Lakme (Pamela Campbell & Steven Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Lurikeen Turn Up Th Heat (Miss Ashlea Stanton)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Sandsprite Maybe A Conquest (Sandria Einam)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Lady Bobkin (Cherie van der Merwe & Sue Moore)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Lurikeen Cort Be N Norti (Miss Ashlea Stanton)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sandsprite Maybe I'm A Natural (Sandria Einam)
Puppy of Breed: Sandsprite Maybe A Conquest (Sandria Einam)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yambari Sweet Revenge (Heather Hawkins)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Yambari Forluv Not Money (Heather Hawkins)
Intermediate of Breed: Aust Ch Barcoo Classified Information (Mrs S Wildman)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mirawee Powers That Be (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Korpi Desert Enchantress (Barbara & Sarina Laurin)
Aust Bred of Breed: Theldaroy Call Me Mister (Erica Short)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sabaranburg Halcyon (Mrs D Marchesi / B & Mrs L Lubbock)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Lady Bobkin (Cherie van der Merwe & Sue Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lurikeen Turn Up Th Heat (Miss Ashlea Stanton)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
Minor of Breed: Lurikeen Single N Lovin It (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kelanmee Decked In Jewells (Mrs Glenda Hesketh)
State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lurikeen Cort Be N Norti (Miss Ashlea Stanton)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cardiwest Humdinger (J A & J L Spargo)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cardiwest Bountyovspring (J A & J L Spargo)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Puppy in Group: Samoyed
Snowdara Lord Oth Rings (P & R Primrose)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Bravadobe Achtung Baby ET (Mrs Rosemary Freeman)

Alaskan Malamute
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Honidakota Da Boss (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sennen Candy Floss (AI) (D J & Mrs G F May)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sennen Running Bear (David & Gail May / Noela Roberts)
Baby of Breed: Sennen Heaven on Earth (D J & G F May)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taswest Designed In Red (AI) (Michelle Roberts)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Taswest From A Jack To A King (AI) (Michelle Roberts)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bravadobe Pure Anarchy (AI) ET WAC (Bravadobe Dobermanns & Jason Wildman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Just Say Yes ET WAC (Miss Rachel Wright)
Baby of Breed: Myown Power Of One (Greg Ball)
Minor of Breed: Bisart Lord of the Rings (Danni Maher)
Puppy of Breed: Vansitar Miss Saigon (V P Brennan)
Junior of Breed: Aust Ch Vansitar South Pacific (V P Brennan)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Bravadobe Achtung Baby ET (Mrs Rosemary Freeman)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taureauxroug Naughty Alice (J Vitler & B Irwin)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Snowdara Lord Oth Rings (P & R Primrose)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)

Runner Up in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Artizan Vanity Fair (Ms J Ainsworth)
Baby in Group: Dalmatian
Dimadal Lord ov Luck (Tony & Sue Mallia)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Gengala Red Hot Ruby (Mrs SY Langford)
Open in Group: Xoloitzcuintle (Intermediate)
Aust Ch Besitos Naca (Imp USA) (J Z Dinis)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Paceaway X Rating (T & S Mallia / F Darling)
Baby of Breed: Dimadal Lord ov Luck (Tony & Sue Mallia)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)
Open of Breed: Aust Ch EarsRup Call Me Elmo (Lynne Hudson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Leifhond All Eyes On Excelsior (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Leifhond Focus On Mietta (Mrs M Holland)
Baby of Breed: Karrikees Spring Storm Boy (P G & D L Moss)
Intermediate of Breed: Aust Ch Ticol Silver Ruud (P G & D L Moss)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kailasa Wish Upon A Star (AI) (Kerrie Mansell)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Artizan Vanity Fair (Ms J Ainsworth)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Deakie Despicable Me (Imp UK) (Tony & Sue Mallia)
Minor of Breed: Eliterolys Ghosts And Demons (P Barrett)
Junior of Breed: Eliterolys Diamonds R Forever (Tony & Sue Mallia)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tzuyuan Bodacious On Fire (Sharon Murray)
Minor of Breed: Tzunami Its Magic I Tell Ya (Lesley Rattray)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aryed Y Oh Y (P W & Mrs R G Primrose)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gengala Red Hot Ruby (Mrs SY Langford)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Besitos Naca (Imp USA) (J Z Dinis)